Druhý trimester

Druhý trimester sa začína 14. a končí 26. týždňom tehotenstva, pričom spravidla býva zo všetkých troch trimestrov ten najpríjemnejší. Často už poľavujú tehotenské nevoľnosti a únava, ale bruško ešte nie je také veľké, aby budúcu maminku obmedzovalo. Pozri sa, čo ťa v druhom trimestri pravdepodobne čaká a neminie. 🙂
druhý trimester tehotenstva pocity

Druhý trimester tehotenstva si nastávajúce maminky väčšinou užívajú.

Čo sa deje v druhom trimestri tehotenstva?

  • Budeš rýchlejšie priberať na váhe a je to úplne normálne, preto sa to nesnaž regulovať nijakými diétami. Na druhej strane však rozhodne neprepadaj známej rade „mala by si jesť za dvoch“. Najlepšie urobíš, ak sa zameriaš na zdravý a vyvážený jedálniček, ktorý ti pomôže aj v prípade, že by ťa trápilo pálenie záhy.

Dobrý tip: Do kabelky si daj malú svačinku (napríklad müsli tyčinku), ktorú budeš mať k dispozícii vždy, keď na teba príde slabosť alebo náhly hlad.


Strava v tehotenstve

Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.

  • Niektorým ženám počas tehotenstva vznikajú strie viac, iným menej, a dokonca existujú aj také, ktoré si takúto „pamiatku“ z čias s bruškom neodnesú vôbec. Všetko závisí od hladiny kortizolu v tvojom tele a vlastností pokožky, no pravidelnou hydratáciou nič nepokazíš, práve naopak. Používaním telovej kozmetiky sa pokožka toľko nebude vysušovať, lepšie sa zregeneruje a nebude ťa toľko svrbieť.
  • V druhom trimestri môžeš začať pociťovať bolesti v podbrušku, ktoré vznikajú dôsledkom rastu maternice a prispôsobovania sa telu tehotenstvu. Ak máš akékoľvek pochybnosti, konzultuj bolesť, ktorú vnímaš, so svojím lekárom. To isté platí aj v prípade výtokov – niektoré sú síce bežné a neškodné, no iné hlásajú problém, ktorý dokáže ohroziť bábätko.
  • Mala by si mať viac energie a pravdepodobne budú potichu doznievať aj nevoľnosti. S tým je úzko spätá aj skutočnosť, že nastal ideálny čas navštíviť zubára. Či už zvracaním, s ktorým si sa možno potýkala v predchádzajúcich týždňoch, alebo dôsledkom hormonálnych zmien, sú tvoje zuby náchylnejšie na vznik kazov, a preto si ich nechaj skontrolovať. Aj obyčajný zubný kaz môže byť zdrojom zápalu, ktorý v tehotenstve predstavuje nemalé riziko.
  • S postupujúcim druhým trimestrom sa bežne objavujú opuchy, hlavne na oblasti končatín. Ak je ich nástup pomalý a postupný, ide o bežnú vec. Iné by bolo, ak by si opuchla náhle, doslova v priebehu niekoľkých minút – vtedy určite vyhľadaj lekára. Mohlo by totiž ísť o príznak preeklampsie, čo je komplikácia, ktorá ohrozuje ako maminku, tak aj bábätko.

Preeklampsia

Prečo ti lekár meria na každej tehotenskej poradni krvný tlak a zdôrazňuje, aby si aj nabudúce nezabudla priniesť moč? Hoci sa môže zdať, že sú tieto merania len pre efekt, v skutočnosti majú svoj nesporný význam. Práve monitoring krvného tlaku a sledovanie bielkoviny v moči prispieva k skorej diagnostike preeklampsie. Čo to preeklampsia vlastne je, aké sú jej príznaky a prečo predstavuje riziko nielen pre nastávajúcu maminku, ale aj pre dieťatko? To sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

  • Ak ťa trápia kŕče, dbaj na dôsledný pitný režim. Okrem toho to však určite spomeň svojmu gynekológovi, ktorý ti po zvážení tvojej situácie možno predpíše horčík. Práve ten na zmiernenie kŕčov skvele zaberá. Ako prevenciu proti vzniku kŕčovým žilám zasa môžeš odpočívať s nohami vo zvýšenej polohe, sprchovať si nohy studenšou vodou a pravidelne sa hýbať.
  • Prsia sa zväčšujú, tmavne okolie bradaviek a vytvára sa tzv. druhotný prsný dvorec, ktorý niekoľko mesiacov po pôrode zmizne a bradavky znovu nadobudnú svoj pôvodný vzhľad.
  • Aj keď sa to stáva skôr v treťom trimestri, už teraz ti z bradaviek môže vytekať kolostrum alebo mledzivo. Ide vlastne o predchodcu materského mlieka a nepríjemným fľakom na oblečení, ktoré dôsledkom toho môžu vzniknúť, predídeš nosením vložiek do podprsenky.

ako rastie bruško v druhom trimestri tehotenstva

Tehotenské bruško v priebehu druhého trimestra.


Ako sa v druhom trimestri vyvíja bábätko?

  • Dieťatko rýchlo rastie a od 24. týždňa tehotenstva už existuje istá šanca na prežitie, ak by sa narodilo predčasne.
  • Vyvíjajú sa jeho orgány, ako napríklad pľúca, pečeň, obličky a pohlavné ústrojenstvo. Tiež teraz dochádza k vývoju očí, očných viečok, nosa, uší a pier.
  • Koža sa v druhom trimestri premieňa z veľmi jemnej vrstvy na silnejšiu pokožku, ktorá je zvyčajne až do pôrodu pokrytá bielym mázkom – vernixom.

Vyšetrenia v druhom trimestri tehotenstva

  • Do tehotenskej poradne teraz dochádzaš raz za 4 až 6 týždňov.
    • Možno sa pýtaš, prečo ti lekár vždy odmeria tlak. Nie je to len formalita, pretože vysoký krvný tlak je jedným z príznakov preeklampsie, ktorú ak sa objaví, treba ju diagnostikovať čo najskôr.
  • Medzi 20. až 22. týždňom tehotenstva sa robí ultrazvukový screening druhého trimestra (tzv. morfologický alebo veľký ultrazvuk), ktorý je najdôležitejším ultrazvukom v priebehu celej gravidity.
  • Medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva je obdobie, kedy sa absolvuje glukózový tolerančný test (OGTT), ktorého úlohou je odhaliť prípadnú tehotenskú cukrovku.

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.

Ďalšie prípadné vyšetrenia

V priebehu kontroly by mohol lekár nadobudnúť nejaké podozrenie, a aby mohol tieto pochybnosti potvrdiť či vyvrátiť, odporučí ti ďalšie vyšetrenia. Napríklad:

  • odber choriových klkov – odber tkaniva z placenty, vykonáva sa medzi 10. až 14. týždňom tehotenstva,
  • amniocentéza18 – odber plodovej vody, vykonáva sa medzi 15. až 21. týždňom tehotenstva. (Ak sa amniocentéza urobí skôr, vraví sa tomuto zákroku tzv. skorá amniocentéza – od 10. do 14. týždňa.)

Toto by si si mala zistiť alebo premyslieť:

  • Nezabudni, že niektoré pôrodnice môžu stále vyžadovať registráciu, a to už okolo 14. týždňa tehotenstva. Preto si radšej skontroluj, aké pravidlá má pôrodnica, v ktorej plánuješ rodiť. Ak stále nie si pevne rozhodnutá, prejdi si webové stránky pôrodníc a prípadne sa objednaj aj na prehliadku daného oddelenia.
    • Rovnako sa zameraj na výber predpôrodného kurzu, ak by si nejaký chcela absolvovať.
  • Medzi 24. a 30. týždňom tehotenstva je vhodná doba na 3D alebo 4D ultrazvuk. V prípade, že máš v pláne niektorý z nich podstúpiť, pomaly sa naň môžeš objednať.
    • U 3D alebo 4D ultrazvuku nejde o kontrolu zdravia bábätka, ale o zobrazenie jeho podoby.
    • Nie sú preto hradené poisťovňou, pričom cena jedného ultrazvuku sa pohybuje od 30 do 100€ – závisí od pracoviska.
  • Chcela by si mať pri pôrode dulu? Vyberaj len medzi tými, ktoré sú preškolené a ich certifikácia je overená. Zoznam takýchto dúl nájdeš na stránkach Duly.sk.
    • Vždy pamätaj na to, že aj certifikovaná dula nemá medicínske vzdelanie, a preto by jej rady či konanie nemali nijako nahradzovať a zasahovať do postupov lekára.

Prečítaj si všetko, čo potrebuješ vedieť o jednotlivých týždňoch a mesiacoch tehotenstva v druhom trimestri

Stačí kliknúť na týždeň tehotenstva a dozvieš sa všetky potrebné informácie.

14. týždeň tehotenstva 15. týždeň tehotenstva 16. týždeň tehotenstva
17. týždeň tehotenstva 18. týždeň tehotenstva 19. týždeň tehotenstva
20. týždeň tehotenstva 21. týždeň tehotenstva 22. týždeň tehotenstva1
23. týždeň tehotenstva 24. týždeň tehotenstva 25. týždeň tehotenstva
26. týždeň tehotenstva1

Štvrtý mesiac tehotenstva

Štvrtý mesiac tehotenstva by ti mal poskytnúť priestor, aby si načerpala nové sily a zároveň sa pripravila na všetko, čo ťa čochvíľa čaká. Začína sa druhý trimester a spolu s ním sa zvyšuje aj šanca, že dostaneš dôkazy o tom, že tehotenstvo vie byť aj príjemné. Poď sa pozrieť, čo ťa vo štvrtom mesiaci čaká a na čo by si nemala zabudnúť.

Piaty mesiac tehotenstva

Vďaka piatemu mesiacu sa prehupneš za polovicu tehotenstva a tebe sa môže zdať, že sa čas vlečie strašne pomaly, no zároveň ti etapa, ktorú máš za sebou, mohla ubehnúť neuveriteľne rýchlo. Nech je tak či onak, aj piaty mesiac tehotenstva má pre teba veľa noviniek, preto sa poď pozrieť, čo ťa čaká a neminie.

Šiesty mesiac tehotenstva

Dokáže ťa ešte tehotenstvo niečím prekvapiť? Odpoveď na túto otázku ti dozaista poskytne šiesty mesiac, ktorý sa začína 23. týždňom a ukončuje ho 26. týždeň tehotenstva. Čaká ťa nejaké špeciálne vyšetrenie? A na čo sa bude odteraz sústrediť tvoj gynekológ? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.


Video: Ultrazvuk v tehotenstve: Škodí alebo pomáha?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Druhý trimester tehotenstva v číslach

druhý trimester týždne a mesiace

Druhý trimester tehotenstva = 14. až 26. týždeň.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Často kladené otázky o prvom trimestri tehotenstva

  • Čo robiť, ak ma stále páli záha?

Tento nepríjemný problém súvisí s rastom bruška a riešiť ho môžeš jedine úpravou jedálnička. Ak ani to nezaberie, lekár alebo lekárnik ti poradia, aké liečivá alebo doplnky stravy môžeš v tehotenstve užívať.

Pálenie záhy

Pálenie záhy trápi každého desiateho človeka a každú druhú tehotnú ženu. Dochádza k nemu pri návrate žalúdočných štiav späť do pažeráka, tzv. reflux. Kyslé šťavy vtedy dráždia sliznicu pažeráka a dochádza k nepríjemnému páleniu. Pyróza, ako sa páleniu záhy hovorí, býva sprevádzaná zápachom z úst a bolesťami žalúdka.

  • Aká poloha na spanie je v tomto období najlepšia?

Nielen v tomto trimestri, ale aj v nasledujúcom treťom, je vhodné spať na ľavom boku, pretože vtedy nedochádza k utláčaniu dôležitých ciev. Skvelým pomocníkom je pritom vankúš na dojčenie, ku ktorému sa stačí len pritúliť a poskytne ti potrebnú oporu.

Polohy pri spánku v tehotenstve

Nájsť pohodlnú polohu pri spánku v tehotenstve môže byť riadnym problémom počas zaspávania tehotnej ženy. Pravidelné spacie polohy, na ktoré je žena zvyknutá už nebudú vyhovovať. Existuje celý rad dôvodov, ktoré spôsobujú toto nepohodlie. Zároveň existujú aj spacie pozície, ktoré zabezpečia dostatok potrebného odpočinku.

  • Kedy pocítim prvé pohyby bábätka?

Prvé pohyby sú obvyklé citeľné okolo 20. týždňa tehotenstva a spočiatku pripomínajú bublinky či žblnkanie. Maminky, ktoré už majú aspoň jedno tehotenstvo za sebou, môžu pohyby cítiť o trošku skôr.

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.

  • Prečo bábätko v brušku štikúta?

Štikútanie sa prejavuje ľahkými otrasmi a bábätko sa tým pripravuje na dýchanie, s ktorým začne po svojom narodení.

Štikútka bábätka v brušku

Možno aj ty v tehotenstve zaregistruješ zvláštny pohyb v tvojom brušku – ide o akési rytmicky sa opakujúce šklbnutia, ktoré samy od seba po chvíľke zasa utíchnu. Nastávajúce mamičky, ktoré tento jav pocítia po prvýkrát, musia chvíľku bádať, čo sa to práve odohralo, kým prídu na to, že nejde o nič neobvyklé. Bábätko v brušku totiž štikúta. 🙂 Ako štikútka dieťatka v brušku vzniká a aký je jej zmysel? To sa dozvieš v našom článku.

  • Čo je to syndróm hniezdenia?

Ako syndróm hniezdenia sa prejavuje inštinkt, ktorý vedie nastávajúce maminky (a niekedy aj otcov) k tomu, aby zaistili bezpečné prostredie pre bábätko, ktoré sa čochvíľa narodí. Práve preto máš možno potrebu reorganizovať domácnosť a robiť v nej náhle zmeny.

Inštinkt hniezdenia počas tehotenstva

Inštinkt hniezdenia počas tehotenstva alebo syndróm hniezdenia je daný pôsobením hormónov estradiolu, progesterónu a prolaktínu a geneticky naprogramovaným správaním. Inštinkt hniezdenia sa prejavuje predovšetkým u vtákov a u cicavcov a jedná sa o prípravu hniezda, pelechu, či obydlia na príchod potomkov. U ľudí bývajú inštinkty často potlačené alebo zmenené výchovou, naučeným správaním a vplyvom sociálneho prostredia, ale s tým, ako žena nakupuje potrebnú výbavičku a chystá prostredie bytu pre očakávané bábätko, inštinktívne správanie vypláva viac a viac na povrch.

  • Ako pripraviť staršieho potomka na príchod súrodenca?

Budovanie súrodeneckého vzťahu u staršieho potomka sa začína ešte pred narodením toho mladšieho. Základom je neklamať mu, napríklad vetami: „Budete sa spolu hrať,“ pretože potom k vám zavíta úplne malý drobec, ktorý spočiatku nielenže nebude hry schopný, no navyše si bude žiadať pozornosť a čas. Pripravuj teda sestričku alebo bračeka na to, že sa budeš musieť o bábätko starať, a motivuj ho, aby ti pritom pomáhalo. Oveľa skôr sa tak prvorodené dieťa stane tvojím parťákom a nebude sa cítiť odstrčené.

Tehotenstvo a starší súrodenec

Už doma jedno dieťatko máte a uvažujete, že je čas na ďalšie bábätko. Alebo možno už tehotenstvo prežívate a riešite, čo na to starší súrodenec? Narodenie ďalšieho dieťaťa do rodiny je veľká zmena, a tak nie je divu, že vás môžu prepadať obavy, ako to ako rodina zvládnete. Predovšetkým to pravdepodobne bude pre vaše prvorodené dieťa veľmi náročné obdobie. Môžete sa ale na potenciálne problémy pripraviť vopred a možno sa niektorým aj vyhnúť.



Mohlo by ťa zaujímať

Pohlavie bábätka

Bude to chlapček, alebo dievčatko? To je otázka, ktorú si kladie každá nastávajúca maminka, dokonca aj tie, ktoré sa chcú nechať prekvapiť a počkajú si do pôrodu. Ak však patríš medzi nedočkavé mamičky, ktoré chcú vedieť pohlavie bábätka čím skôr, poď sa spolu s nami pozrieť na rôzne metódy určenia pohlavia v tehotenstve. V ktorom týždni sa dá zistiť pohlavie dieťatka, aké faktory do toho môžu vstúpiť a ktoré vyšetrenia budeš musieť podstúpiť, aby si sa to dozvedela čo najskôr?

Výber mena

Hoci sa nájdu aj mamičky, ktoré už od ranej dospelosti vedia, ako sa raz bude volať ich dcérka alebo synček, vo väčšine prípadov je výber mena stále nesmierne komplikovanou otázkou. Ak už oddávna nemáš vysnívané krstná mená pre svoje deti, tento článok je presne pre teba. Poradíme ti, ako vybrať meno a na čo všetko by si mala pri výbere mena pre dieťa prihliadať.

Rast bruška v tehotenstve

Budúce mamičky sa na prvé vykuknutie tehotenského bruška nesmierne tešia, no zároveň sa musia pripraviť aj na to, že bude skvelým lákadlom na nie vždy príjemné poznámky okolia. Kedy môžeš očakávať, že tvoje bruško porastie a čo všetko tento proces ovplyvňuje?


Viac o druhom trimestri tehotenstva na Modrom koníku

Modrý koník ti pomôže odbornými radami a zdieľaním skúseností ostatných (budúcich) mamičiek.

  • Polož otázku odborníkovi
    • Je to zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
    • V Poradniach sa rozoberajú témy, ako sú zdravie, právo, financie, vzťahy, tehotenstvo, vývoj bábätka a iné.
  • Zapoj sa do tematických skupín
    • Užívateľky Modrého koníka sa môžu „stretnúť“ v skupine, ktorá zastrešuje ich záujmy alebo aj obdobie tehotenstva, ktorým si práve prechádzajú.
    • Tematické skupiny

<< Prvý trimester1 / Tretí trimester >>

Hodnotenia a skúsenosti s druhým trimesrom

Máš skúsenosť s druhým trimesrom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke