22. týždeň tehotenstva

Ak sa tak nestalo, čaká ťa dôležité ultrazvukové vyšetrenie. Poď sa pozrieť, čo môže lekár vďaka tomuto vyšetreniu zistiť a prečo je tak podstatné. Okrem iného sa tiež dozvieš, ako si poradiť s častým hladom a ako sa vyvíja bábätko.
22. týždeň tehotenstva obrázok

V 22. týždni tehotenstva je bábätko veľké asi ako kokosový orech.

Čo sa deje v 22. týždni tehotenstva?

  • Je dosť možné, že ťa začínajú bolieť kríže, čo môže byť spôsobené tým, že rastúce bábätko zaťažuje tvoju chrbticu. Od bolesti si môžeš uľaviť napríklad plávaním1 či tehotenskou jogou. Ako účinnú prevenciu možno vnímať aj spánok na tvrdšom matraci, správne držanie tela – žiadne hrbenie sa, bojkot topánok na vysokom podpätku a vyhýbanie sa dlhodobému státiu.
  • Stáva sa ti, že ťa z ničoho nič prepadne tzv. vlčí hlad? Určite by si ho mala niečím zahnať, no treba mať na pamäti, že ak budeš jesť za dvoch, priberieš v druhom trimestri viac, ako by bolo vhodné. Zvoľ teda radšej potraviny či nápoje, ktoré ťa dokážu zasýtiť, no zároveň nie sú príliš kalorické – spravidla ide o také, čo obsahujú dostatok vlákniny. Dobrou voľbou sú napríklad zelenina, banány alebo kyslomliečne výrobky.
  • Niektoré budúce mamičky môžu už v druhom trimestri pociťovať tvrdnutie brucha2 alebo tzv. poslíčkov, čo ich môže spočiatku nemálo vydesiť.

Čo sú to poslíčkovia a môžu ublížiť bábätku?
Ako poslíčkov vnímame nepravidelné kontrakcie, ktoré v priebehu ďalších minút nenaberajú na intenzite, a keď si počas nich ľahneš, väčšinou samy ustúpia. Ide o proces, ktorý je dôsledkom prípravy maternice na pôrod a pre bábätko ani pre teba nepredstavujú žiadnu hrozbu. Ak sa u teba objavujú maximálne 15krát za deň, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou všetko v poriadku.

V prípade, že cítiš akúkoľvek neistotu či strach, neváhaj sa obrátiť na svojho lekára, ktorý ti možno odporučí užívanie horčíka5 – práve tento minerál dokáže uvoľňovať svalstvo, tým pádom sa poslíčkovia zmiernia alebo dokonca úplne zmiznú. Bez odporučenia lekára si však v žiadnom prípade užívanie magnézia sama nenaordinuj.


Ako sa vyvíja bábätko?

  • má na prštekoch nechty, ktoré mu neskôr budú rásť tak rýchlo, že ich bude po narodení potrebné ostrihať, aby sa maličké neopatrnými pohybmi nepoškriabalo.
  • Všetky štyri končatiny sú už vyvinuté. Naďalej budú len rásť do dĺžky a silnieť.
  • Mimické svaly sa stále zdokonaľujú. Teraz sa už bábätko vie napríklad mračiť.
  • Dieťatko už má obočie, ktoré je však stále svetlé (podobne ako ostatné chĺpky na tele), pretože zatiaľ neobsahujú žiaden pigment.
  • Za očnými viečkami, ktorými bude vedieť bábätko žmurkať v približne 28. týždni, sa práve sfarbujú očné dúhovky. Tie budú po narodení modré a farbu očí, ktorú bude mať dieťa po celý život, získajú až niekoľko mesiacov po narodení.
  • Pečeň dieťatka začína pomaly fungovať, avšak zatiaľ všetky procesy nezvládne, preto bábätku teraz pomáha i tvoja pečeň.
  • Mozog sa zväčšuje a zároveň sa v ňom vytvárajú nové nervové spoje. Tie, ktoré už bábätku vznikli v predchádzajúcich dňoch, sa stále zdokonaľujú.
  • Pod jemnou pokožkou sú už potné žliazky, ktoré bude bábätko neskôr potrebovať na termoreguláciu svojho tela.
  • Ak čakáš chlapčeka, v jeho semenníkoch sa už začínajú tvoriť spermie.

Aké je bábätko veľké?

Na konci 22. týždňa tehotenstva (teda 21tt + 6) dieťatko meria asi 27 cm a vážiť môže až 430 g. Doktori ho stále nazývajú plodom a veľkosťou ho teraz možno prirovnať ku kokosovému orechu.
veľkosť bábätka 22. týždeň tehotenstva

Čochvíľa bude dieťatko vážiť pol kilogramu.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v 22. týždni tehotenstva sústrediť?

  • Počítaj s tým, že si tvoje tehotenstvo už začne všímať blízke i širšie okolie. To sa dozaista nezaobíde bez „vtipných“ poznámok a chytania bruška. Ak ti niečo z toho bude nepríjemné, neboj sa ozvať a ohradiť sa.
  • Ako si na tom s výberom mena?
    • Ak je teraz u vás doma témou číslo jedna výber mena pre bábätko13 a sústredíš sa len na to pohlavie, ktoré určil lekár, maj, prosím, na pamäti, že aj moderné technológie sú omylné. Preto je lepšie mať pripravené meno ako pre dievčatko, tak i pre chlapčeka. A nestresuj sa ani v prípade, že si nad menami stále lámeš hlavu. Do pôrodu a zápisu mena na matrike máš ešte čas. 🙂
  • Tiež si hovoríš, ako je možné, že hoci máš do pôrodu ešte dostatok času a bábätko bude mať pôrodnú váhu 3 až 4 kilá, ty si už pribrala toľko kilogramov? Neboj, kilá, ktoré si už nazbierala, nepredstavujú len prebytočný tuk (i keď ten tam je, samozrejme, tiež).

Vysvetlíme ti, ako je to s 12 až 13 kg, ktoré žena počas tehotenstva priberie. Sú totiž súčtom:

  • Donosené bábätko: cca 3,5 kg,
  • Placenta: 700 g,
  • Maternica: 1 kg,
  • Plodová voda: 1 kg,
  • Optimálne zásoby tukov, bielkovín a ďalších živín, ktoré sú dôležité pre dojčenie: 3,2 kg,
  • Zavodnenie organizmu: 1,5 kg,
  • Zvýšený objem krvi v tvojom obehovom systéme: 1,5 kg.

Vyšetrenia v 22. týždni tehotenstva

1. Tehotenská poradňa

Ak tehotenstvo prebieha bez komplikácií, do ukončeného 34. týždňa tehotenstva sa do tehotenskej poradne chodí v približnom intervale raz za mesiac. Je pravdepodobné, že sa lekár odteraz bude zameriavať aj na monitoring krčka maternice. Samostatnému ultrazvukovému vyšetreniu krčka maternice sa hovorí cervikometria.

Cervikometria

Krčok maternice by mal byť dôsledne sledovaný počas celého produktívneho veku ženy a nesmierne dôležitý je jeho monitoring aj počas tehotenstva. Zmeny na krčku maternice môžu byť napríklad spoľahlivým ukazovateľom predčasného pôrodu. Poď sa spolu s nami pozrieť, kedy sa cervikometria v tehotenstve vykonáva a čo všetko vďaka nej lekár môže odhaliť.

2. Ultrazvukový screening v 2. trimestri (morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk)

V prípade, že si ešte neabsolvovala najdôležitejšie vyšetrenie celého tehotenstva, teda ultrazvukový screening druhého trimestra, tak ťa v dohľadnej dobe čaká. Lekár počas neho zhodnotí vývoj plodu, jeho štruktúry a funkcie – cieľom je včas zachytiť alebo vylúčiť prípadné vývojové vady.

Základné screeningové vyšetrenie je plne hradené zdravotnou poisťovňou, avšak existuje aj jeho rozšírený variant (podrobné morfologické vyšetrenie alebo tzv. genetický ultrazvuk), ktoré je o niečo detailnejšie, no musíš si ho už zaplatiť sama.

Morfologický ultrazvuk

Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.

3. Ďalšie prípadné vyšetrenia

Ak sa naskytne podozrenie, že má bábätko nejaký zdravotný problém alebo vývojovú anomáliu, bude ti odporučené podstúpenie ďalších vyšetrení. Najčastejšie ide napríklad o amniocentézu. Cieľom týchto úkonov je potvrdenie, špecifikácia alebo vyvrátenie konkrétnej diagnózy.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.


Video: 18., 19., 20., 21. a 22. týždeň tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo:


22. týždeň tehotenstva v číslach

22. týždeň tehotenstva trimestre

22. týždeň tehotenstva = posledný týždeň v piatom mesiaci, druhý trimester.


Lekár zapíše údaj: 21 týždňov + 0 dní až 21 týždňov + 6 dní (skrátene: 21tt + 0 až 21tt + 6).


22. týždeň tehotenstva tvorí:

  • 21tt + 0 = prvý deň 22. týždňa tehotenstva,
  • 21tt + 1 = 21 týždňov + jeden deň (druhý deň 22. týždňa tehotenstva),
  • 21tt + 2 = 21 týždňov + dva dni (tretí deň 22. týždňa tehotenstva),
  • 21tt + 3 = 21 týždňov + tri dni (štvrtý deň 22. týždňa tehotenstva),
  • 21tt + 4 = 21 týždňov + štyri dni (piaty deň 22. týždňa tehotenstva),
  • 21tt + 5 = 21 týždňov + päť dní (šiesty deň 22. týždňa tehotenstva),
  • 21tt + 6 = 21 týždňov + šesť dní (siedmy deň 22. týždňa tehotenstva),
  • 22tt + 0 = prvý deň 23. týždňa tehotenstva.
  • 22. týždeň od poslednej menštruácie.
  • Približne 18 týždňov do pôrodu.

22. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaPočet dní do pôrodu
22tt+0147133
22tt+1148132
22tt+2149131
22tt+3150130
22tt+4151129
22tt+5152128
22tt+6153127

Mohlo by ťa zaujímať

Piaty mesiac tehotenstva

Vďaka piatemu mesiacu sa prehupneš za polovicu tehotenstva a tebe sa môže zdať, že sa čas vlečie strašne pomaly, no zároveň ti etapa, ktorú máš za sebou, mohla ubehnúť neuveriteľne rýchlo. Nech je tak či onak, aj piaty mesiac tehotenstva má pre teba veľa noviniek, preto sa poď pozrieť, čo ťa čaká a neminie.

Priberanie v tehotenstve

Priberanie v tehotenstve je prirodzené a nevyhnutné. Netreba však jesť za dvoch. Určite však treba dbať na dostatok živín a pestrú stravu. Priberanie na váhe nie je v tehotenstve rovnomerné. Kilogramy, ktoré sú optimálne nabrať počas tehotenstva závisia od viacerých faktorov a priberanie je teda individuálne.

Železo v tehotenstve

Snáď každá žena si v tehotenstve kládla otázku, či dodržiava správnu životosprávu a či je jej telo zásobené vitamínmi a minerálmi natoľko, aby vedelo „posunúť“ rastúcemu dieťatku dostatok potrebných živín. Okrem kyseliny listovej, ktorá spadá pod vitamíny skupiny B, je v tehotenstve jedným z najčastejšie suplementovaných minerálov aj železo. Aká je jeho funkcia v organizme a ako v tehotenstve rozpoznať jeho deficit?


Viac o 22. týždni tehotenstva na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.

  • Opýtaj sa odborníka
    • Naše Poradne sú zadarmo a môžeš sa v nich spýtať akúkoľvek otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí. Odpovedať ti bude fundovaný odborník, ktorý je v danej oblasti ako doma.
  • Pridaj sa do tematických skupín
    • Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 22. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
    • Tematické skupiny

<< 21.týždeň tehotenstva / 23.týždeň tehotenstva >>


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Linda Limbergová
Gynekologička
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB

Hodnotenia a skúsenosti s 22. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 22. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
86sasanka86  28. dec 2013

Prvé pohyby

Prvýkrát som rozoznala pohyb bábätká od pohybu čriev v 20-tom týždni,ale trvalo to krátko a potom nič. Na koníkovi som sa dočítala, že sa zvyknú na týždeň dva odmlčať a potom to začne.

Blížili sa Vianoce a ja som sa smiala ,že malá čaká do Vianoc. Tešilo ma už len to, že je to ona a nie on, ako som si myslela:o ;) Prišli Vianoce, stromček, večera a mne sa ozývali v brušku čudné bubliny. Myslela som si, dobrá večera a kyslá kapusta ofúkli moje črevá, ale boli to bublinky hore v brušku. Keď som si potom kľudne sadla s rodinou k tv, poskladala som si ruky na bruško a vtedy mi to došlo! Veď to sa moje bábo hýbe!

Odvtedy hľadám každučkú aj primitívnu odpoveď na moju niekedy aj trápnu otázku na koníkovi. Tam mi vždy milé, ochotné a skúsené maminky v pohode odpovedia. Ba tešia sa spolu so mnou aj z prvého pohybu mojej malinkej;D
11 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke