Štikútka bábätka v brušku

Možno aj ty v tehotenstve zaregistruješ zvláštny pohyb v tvojom brušku – ide o akési rytmicky sa opakujúce šklbnutia, ktoré samy od seba po chvíľke zasa utíchnu. Nastávajúce mamičky, ktoré tento jav pocítia po prvýkrát, musia chvíľku bádať, čo sa to práve odohralo, kým prídu na to, že nejde o nič neobvyklé. Bábätko v brušku totiž štikúta. 🙂 Ako štikútka dieťatka v brušku vzniká a aký je jej zmysel? To sa dozvieš v našom článku.
štikútanie bábätka v brušku príčiny

Bábätko začína v brušku štikútať už v 9. týždni tehotenstva, no ty to pocítiš až o niečo neskôr.

Čo je to štikútanie?

  • Možno by sa hodilo najprv povedať, čo to štikútanie alebo čkanie vlastne je. Ide totiž o jav, ktorý v priebehu života viac či menej často zažívame všetci – od vývinu v maternici až po starobu.
  • V praxi za štikútaním stojí bránica – dýchací sval, ktorý sa nachádza na rozhraní hrudníka a brušnej dutiny. Práve náhly, trhaný pohyb bránice, ktorý sa považuje za reflex, človek vníma ako štikútku. A čo tento reflexívny pohyb teda spôsobuje? Spúšťačom je vždy nejaká forma podráždenia, ktorá vyvolá kŕč bránice.
  • Podráždenie bránice vedúce k štikútaniu môže prameniť z viacerých príčin:
    • rýchle prehĺtanie jedla,
    • bublinkové nápoje,
    • alkohol,
    • „prehltnutie“ väčšieho množstva vzduchu – napríklad aj pri pahltnom jedení,
    • poruchy a poranenia mozgu (mozgová príhoda, závažný a masívny úraz hlavy, zápal mozgu alebo mozgových blán, nádor na mozgu).

Štikútanie bábätka v brušku

V prvom rade je potrebné ozrejmiť, že čkanie bábätka v maternici je úplne bežný a prirodzený jav, ktorý je signálom jeho správneho vývinu. Preto sa neľakaj, ak bude tvoje dieťatko štikútať aj niekoľkokrát za deň. Takisto je v poriadku, ak jeho štikútku zaregistruješ len výnimočne – nie každá žena vníma čkanie svojho drobčeka rovnako intenzívne a nie všetky bábätká štikútajú v brušku rovnako často.


Čo spôsobuje štikútanie bábätka v brušku?

  • Hoci sa tento jav u detí v maternici stále skúma, dnes už vieme, že štikútka pred narodením má svoj význam – v prvom rade ide o tréning dýchacích svalov, ktoré bude bábätko potrebovať po narodení.
  • Počas štikútania sa však v mozgu spúšťa celé spektrum procesov. Kŕčovité sťahovanie bránice teda čiastočne napomáha aj k precvičovaniu mozgu a niektorých zmyslov či sacieho reflexu.

Ako rozpoznáš, že dieťatko v brušku štikúta?

  • Po prvýkrát ťa tento pocit možno zaskočí. Ide o akési pulzné jemné záchvevy, ktoré každá mamička prirovnáva k niečomu inému – buď k pukaniu bubliniek, vypukávaniu pukancov, pravidelnému natriasaniu bruška alebo k silnejšiemu žblnkaniu.
  • Pre štikútku bábätka v brušku je charakteristické, že sa tento jav odohráva na jednom mieste – na rozdiel od iných pohybov či kopančekov,2 ktoré je cítiť v jednom čase na viacerých miestach naraz. Ak teda pozoruješ krátky rytmický pohyb v tom istom mieste v brušku, môžeš si byť istá, že bábätko v maternici práve štikúta.

Kedy bábätko začína v brušku štikútať?

  • Hovorí sa, že dieťatko začína čkať už okolo 9. týždňa tehotenstva, no samozrejmosťou je, že takto skoro to maminka ešte cítiť nebude. Prvé citeľné náznaky jemnej štikútky sa objavujú spolu s prvými pohybmi bábätka, ktoré nastávajúca maminka začína registrovať – teda najskôr až v druhom trimestri, prípadne v jeho polovici – presnejšie okolo 14. až 22. týždňa tehotenstva.
  • Vnímanie prvých pohybov bábätka je však samostatnou témou, ktorú ovplyvňuje veľké množstvo faktorov. Pozri si preto náš samostatný článok o pohyboch dieťatka v maternici:

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.


Video: 6. mesiac tehotenstva a štikútanie bábätka v brušku

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

V našich tehotenských „denníčkoch“ sme spolupracovali s pani doktorkou Lindou Limbergovou, ktorá v nich mesiac po mesiaci ozrejmuje, čo sa v tehotenstve deje s tvojím telom a ako rastie bábätko. Nezabudla ani na jeho štikútanie či vývoj dýchacieho systému. A ak by ťa zaujímalo, aké vyšetrenia ťa čakajú v šiestom mesiaci, vo videu sa okrem iného dozvieš i túto informáciu.


Mohlo by ťa zaujímať

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.

Obrat vonkajšími hmatmi

V závere tehotenstva ťa môže lekár zaskočiť správou, že sa dieťatko v maternici stále nepretočilo a môže ti navrhnúť tzv. obrat vonkajšími hmatmi. Prečo je ohľadom tohto úkonu toľko mýtov, ako sa vlastne vykonáva a vie ho urobiť každý lekár? Aj na to sa, okrem iného, pozrieme v našom článku.

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so štikútkou bábätka v brušku

Máš skúsenosť so štikútkou bábätka v brušku?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
sono2  26. nov 2016

Čkanie v brušku.

Aj moje má štikútku. Pozorujem to asi tiež od 8 mesiaca, trvá to vždy pár minút, asi každý druhý deň. Hneď som vedela, že je to ono. Presne je to pravidelne nadskakovanie brucha. 😍
3 ľudia považujú za užitočné
barboravaclavikova  28. okt 2016

Štikútka mimi

Som prvorodička, som v 33tt a teda štikútku máme v brušku už nejaký ten piatok každý deň, cca 3-4x do dňa. Prvá je zhruba 30minútová a potom už kratšie. :) Len dúfam, že to malého prejde keď sa narodí :)
4 ľudia považujú za užitočné
bamina  4. jún 2014

Čkanie

Dcéra bola dosť aktívna v brušku. Od 8.mesiaca každý deň pravidelne sa stávalo, hlavne večer. Synovi sa tiež čká každý deň, keď si idem ľahnúť večer.
ivkadracova  4. jún 2014

Aj našej Božke sa čkalo..

Najprv som netušila o čo ide. Popravde som si myslela, že je dajaká divná, keď má opakujúce sa pohyby, teda hovorila som to manželovi s obavami. Ale potom som si prečítala na nejakom fóre ako samozrejmosť, že deťom sa v brušku môže čkať, tak ma to veľmi ukľudnilo.

Pozorovala som to cca od 8. mesiaca. V dolnej časti bruška som mala pravidelné pohyby, také búchanie asi 3-minútové, samozrejme okrem kopania v hornej časti bruška.

Božka mala ihneď po narodení, napriek tomu, že bola trošku fialová, silný sací reflex. Podľa článku vyššie to s tým teoreticky súvisí. Len škoda, že ja som jej nemala čo ponúknuť.. ale to je už iná téma.
1 človek považuje za užitočné
zuzana1404  2. jún 2014

Čkanie v brušku

Pri všetkých troch deťoch som pozorovala tento jav - keď sa dieťatku čká. Boli to také pravidelné pohyby - nadskakovanie. Ale najviac sa čkalo tretej dcére, tá bola v brušku aj najaktívnejšia. Nejako som to neriešila, že by som si robila obavy, ale skôr som ju chúďatko ľutovala. Nakoniec pri pôrode mala 2x omotanú šnúru okolo krku, ale nebola pridusená, lebo ihneď po narodení začala plakať. Tak neviem, či ju mala už omotanú skôr.
3 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke