26. týždeň tehotenstva

Práve v týchto dňoch sa rozhoduje o tom, či bude bábätko pravákom alebo ľavákom. Ty zatiaľ môžeš pociťovať falošné kontrakcie – tzv. poslíčkov, a možno už pomaly zhromažďuješ veci do výbavičky. Čo všetko by mala výbava pre dieťatko obsahovať a čo ťa v 26. týždni tehotenstva čaká? To sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch. 🙂

bábätko v 26. týždni tehotenstva

V 26. týždni tehotenstva sa bábätko vyvíja závratnou rýchlosťou.

Čo sa deje v 26. týždni tehotenstva?

  • Niektoré budúce mamičky trápi preeklampsia3, ktorej prejavom je predovšetkým vysoký krvný tlak. Na tento vážny zdravotný problém však poukazujú aj opuchy končatín a tváre, problémy so zrakom (rozostrené videnie či škvrny v zornom poli), bolesti pod rebrami, náhle a dlhotrvajúce bolesti hlavy alebo veľký váhový prírastok. Ak na sebe jeden alebo viacero príznakov pozoruješ, určite svoj stav konzultuj s lekárom.
  • V priebehu tehotenstva stúpa spotreba tvojho kyslíka a tiež sa ti aj zrýchľuje dych – konkrétne až o 10 nádychov za minútu. Z toho dôvodu je úplne bežné, že sa často zadýchavaš a niekedy dokonca – ak práve nie si v ideálnej telesnej kondícii, ani nevieš popadnúť dych. Jedinou radou, ktorú ti však môžeme odporučiť, je, aby si sa pravidelne hýbala1 a tiež aj dostatočne odpočívala.
  • Ak už registruješ vznik strií7, budeš sa s nimi musieť do konca tehotenstva nejako zmieriť. Ich úplná redukcia možná nie je, no aj napriek tomu sa o svoju pokožku každodenne staraj hydratačnými prípravkami, ktoré predídu jej vysušeniu. Zmierniš tak nielen vznik nových kožných trhlín, ale úspešne zaženieš aj pocit svrbenia a pnutia pokožky.
  • Je možné, že bábätko už na tvoj žalúdok vyvíja taký tlak, že nie si schopná zjesť väčšiu porciu naraz. Preto jedlá konzumuj častejšie v menších množstvách. Ideálne je tiež mať pri sebe nejakú malú desiatu, ktorá zaženie náhly pocit hladu.
  • Prvých poslíčkov už množstvo žien pociťuje práve v tomto týždni, a to predovšetkým vtedy, ak ide o viacpočetné tehotenstvo. Ak falošné kontrakcie prichádzajú v miernej intenzite, nejde o nič, čím by si sa mala znepokojovať. Avšak v prípade, že sa ich sila zväčšuje a sú čím ďalej, tým častejšie, neváhaj ísť k lekárovi. Najhorším scenárom totiž môže byť predčasný pôrod6.

Ako sa vyvíja bábätko?

  • Chrbtica bábätka je v tejto chvíli už natoľko silná, aby mohla poskytovať vyvíjajúcemu sa telíčku dostatočnú oporu.
  • Dieťatku sa otvárajú nosné dierky, ktorými za pomoci pľúc „dýcha“ plodovú vodu. Týmto procesom sa v skutočnosti zatiaľ len pripravuje na prvý ozajstný nádych po narodení.
  • Bábätko si neustále trénuje sací reflex, a to nielen na plodovej vode, ale v podstate na čomkoľvek, čo má v dosahu. Najčastejšie ide o pršteky na rukách a nohách.
  • V 26. týždni tehotenstva sa bábätku vyvíjajú sluchové nervy, preto je jeho sluch teraz omnoho citlivejší, ako tomu bolo v predchádzajúcich týždňoch.
  • Tvárové črty sú čím ďalej, tým viac výraznejšie. Očné viečka sa dokážu otvárať i zatvárať, bábätko už hýbe perami a jeho nos i brada majú takú podobu, akú budú mať po narodení.
  • Dieťa si už precvičuje svoj úchop, ktorý bude po narodení pomerne silný – intenzívne bude vedieť stisnúť tvoj prst.
  • V tomto týždni sa rozhoduje, ktorá mozgová hemisféra bude dominantná. Na základe toho sa napríklad odvíja i fakt, či bude bábätko pravákom alebo ľavákom1.
  • Ak čakáš chlapčeka, jeho semenníky začínajú teraz zostupovať do mieška. Dievčatkám sa zase prehlbuje pošva.

Aké je bábätko veľké?

Na konci 26. týždňa tehotenstva (teda 25tt + 6) bábätko meria asi 35 cm a vážiť môže približne 760 g. Doktori ho nazývajú plodom a svojou veľkosťou pripomína hlávku šalátu.
veľkosť bábätka v 26. týždni tehotenstva

V 26. týždni tehotenstva je bábätko približne veľké ako hlávkový šalát.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v 26. týždni tehotenstva sústrediť?

  • Pomerne častým javom je, že bábätko býva v brušku najaktívnejšie vtedy, ak sa večer pohodlne usadíš na pohovke, prípadne si ľahneš spať. Niektoré mamičky sa domnievajú, že za tým stojí skutočnosť, že svoje dieťatko počas dňa pohybom hojdajú, čo má za následok jeho upokojenie. Znie to síce logicky, ale vedecky táto hypotéza potvrdená nie je. Skôr sa predpokladá, že bábätko pracuje na vývoji vlastného biorytmu.
  • Ak je to aspoň trochu možné, určite neupúšťaj od svojich pohybových aktivít. Je dôležité zostať fit až do konca tehotenstva, pričom z toho najviac ťažia tvoj tráviaci systém a pohybový aparát.
  • V prípade, že si to ešte neurobila, začni si písať zoznam, čo všetko do pôrodu potrebuješ zariadiť a nakúpiť. Určite nezabudni na zazmluvnenie pediatra a zaobstaranie množstva vecí. Niektoré budeš pravdepodobne kupovať nové a iné zasa nájdeš v bazári. Určite však nezabudni na to, že veľa vecí ty aj bábätko dostanete od tvojej rodiny a priateľov, preto im daj vedieť, čo už zakúpené máš, čo by si naopak do výbavy ešte len potrebovala a čo by ťa potešilo. Vyhneš sa tak tomu, že niektoré veci budeš mať dvojmo, prípadne že tvoji blízki nakúpia zbytočnosti, ktoré nevyužiješ.

Vyšetrenia v 26. týždni tehotenstva

1. Tehotenská poradňa

Do ukončeného 34. týždňa tehotenstva budeš chodiť do tehotenskej poradne v predpokladanom intervale raz za mesiac. Termín ďalšej kontroly ti však lekár stanoví individuálne, na základe tvojho zdravotného stavu.

2. Prípadný 3D alebo 4D ultrazvuk

Ak plánuješ absolvovať 3D alebo 4D6 ultrazvuk, ktorý sa nevykonáva zo zdravotných dôvodov, ale preto, aby si si bábätko „lepšie prezrela,“ tak vedz, že teraz je ten správny čas. Práve medzi 24. a 30.3 týždňom tehotenstva je bábätko najlepšie vidieť. Nezabudni však, že tieto ultrazvuky neprepláca zdravotná poisťovňa, preto si pri výbere kliniky skontroluj aj jej cenník.

  • Aký je rozdiel medzi 3D a 4D ultrazvukom?
    • Výsledkom 3D ultrazvuku je obrázok bábätka.
    • Na 4D ultrazvuku môžeš bábätko sledovať v reálnom čase.

3. Glukózový tolerančný test (oGTT)

Medzi 24. a 28. ti lekár pravdepodobne odporučí absolvovanie glukózového tolerančného testu, ktorého cieľom je odhalenie prípadného vzniku tehotenskej cukrovky.

Prečítaj si, čo o záťažovom glukózovom teste potrebuješ vedieť! 👇

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.


Video: 23., 24., 25., a 26. týždeň tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo:


26. týždeň tehotenstva v číslach

26. týždeň tehotenstva trimester

26. týždeň tehotenstva predstavuje posledný týždeň 2. trimestra.


Lekár zapíše údaj: 25 týždňov + 0 dní až 25 týždňov + 6 dní (skrátene: 25tt + 0 až 25tt + 6).


26. týždeň tehotenstva tvorí:

  • 25tt + 0 = prvý deň 26. týždňa tehotenstva,
  • 25tt + 1 = 25 týždňov + jeden deň (druhý deň 26. týždňa tehotenstva),
  • 25tt + 2 = 25 týždňov + dva dni (tretí deň 26. týždňa tehotenstva),
  • 25tt + 3 = 25 týždňov + tri dni (štyri deň 26. týždňa tehotenstva),
  • 25tt + 4 = 25 týždňov + štyri dni (piaty deň 26. týždňa tehotenstva),
  • 25tt + 5 = 25 týždňov + päť dní (šiesty deň 26. týždňa tehotenstva),
  • 25tt + 6 = 25 týždňov + šesť dní (siedmy deň 26. týždňa tehotenstva),
  • 26tt + 0 = prvý deň 27. týždňa tehotenstva.
  • 26. týždeň od poslednej menštruácie.
  • Približne 14 týždňov do pôrodu.

26. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaPočet dní do pôrodu
25tt+0175105
25tt+1176104
25tt+2177103
25tt+3178102
25tt+4179101
25tt+5180100
25tt+618199

Mohlo by ťa zaujímať

Šiesty mesiac tehotenstva

Dokáže ťa ešte tehotenstvo niečím prekvapiť? Odpoveď na túto otázku ti dozaista poskytne šiesty mesiac, ktorý sa začína 23. týždňom a ukončuje ho 26. týždeň tehotenstva. Čaká ťa nejaké špeciálne vyšetrenie? A na čo sa bude odteraz sústrediť tvoj gynekológ? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.

Viacpočetné tehotenstvo

Ak sa na ultrazvuku počas kontroly v tehotenstve namiesto jedného plodu objavia rovno dva (alebo tri), ešte predtým, ako sa dostaví viacnásobná radosť, zaskočí to každého nastávajúceho rodiča. Ako vznikajú dvojčatá či trojčatá? A je viacplodové tehotenstvo vystavené vyššiemu riziku? V prípade, že privedieš na svet hneď niekoľko nových dušičiek, určite neprehliadni náš článok, v ktorom sa viacpočetnej gravidite detailne venujeme.

Časté močenie v tehotenstve

S častým močením v tehotenstve sa stretne každá nastávajúca mamička. Pocit na močenie môže prichádzať dokonca bezprostredne po už vykonanej potrebe. S rastúcim štádiom tehotenstva veľa budúcich mamičiek zistí, že sa frekvencia nutkania stále zvyšuje.


Viac o 26. týždni tehotenstva na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady pre teba môžu byť osožné.

  • Poraď sa s odborníkom – ide to aj anonymne
    • V našich Poradniach môžeš položiť akúkoľvek otázku niektorému z našich odborníkov. Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš otázky ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí.
  • Pridaj sa do tematických skupín
    • Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 26. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Spoločne môžete zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií. Do tematických skupín sa nemusíš aktívne zapájať, pokojne si v nich môžeš len čítať už vzniknutý obsah.
    • Tematické skupiny

<< 25.týždeň tehotenstva / 27.týždeň tehotenstva >>


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Linda Limbergová
Gynekologička
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB

Hodnotenia a skúsenosti s 26. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 26. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
mimaakrim  21. nov 2021

Som 26 tt a 3 dni

Moje pocity sú úplne iné, ako keď som bola tehotná pred 18 rokmi. Keď sa miminko narodí budem mať pomaly 40 rokov. Vnímam všetko, všetko skúmame do detailu, aj som troška viac unavená, bolí ma žalúdok, ale viem, že to všetko prejde, tešíme sa naňho.
  • mám omnoho väčšie bruško ako pri prvých dvoch
  • nie sú žiadne, všetko je už v tejto dobe dostupné
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke