Preeklampsia aj v druhom tehotenstve

31. mar 2024

Ahojte. Minulý rok som ako prvorodicka mala preeklampsiu a rodila som predčasne v 32 tt. Našťastie mám krásne, zdravé dieťatko. No problém je, že chcem preňho aj súrodenca. Nechcem aby bol v živote sám, ak tu už my nebudeme. No hlavou mi stále behá myšlienka, čo ak sa mi znova rozvinie táto pliaga. Ja som mala veľmi vážnu preeklampsiu. Po sekcii som sa v noci začala aj dusiť. Museli ma dať na kyslík a napichali ma niečím. Hrozne vysoký tlak, bielkoviny v moči strašne vysoké (mala som ich aj 7 mesiacov po pôrode) terza už neviem lebo som nešla na kontrolu. Len čo si doma robím test z moču tak to vyzerá ok. Neviem sa rozhodnúť ako ďalej, či ísť do toho rizika zas. Viem, že rozhodnutie je na mne ale rada si vypočujem názor iných mamičiek s touto chorobou. Partner už totiž ďalšie bábätko nechce. Teda chce ale bojí sa o mňa. Ďakujem 🙏

ivangeline
31. mar 2024

1x obdobne ako ty. Dalsie 4 razy bez..

katka5161
31. mar 2024

Ja som mala
Bohužiaľ v obidvoch tehu

pukanec123
31. mar 2024

Nemusí sa zopakovat, ale tým, že už v prvom tehotenstve sa vyskytla ťažká preeklampsia, tým je vyššie riziko že sa vyskytne znova. Treba to konzultovať s doktorom.

fairyy
31. mar 2024

@ivangeline mozem sa opytat, aj si nieco robila inak v dalsich tehotenstvach aby si tomu v najvacsej moznej miere predisla alebo si pristupovala rovnako?

kiki68
31. mar 2024

Ved dostanes profylaxiu, tehu aspirin na prevenciu do 36tt

ivangeline
31. mar 2024

@fairyy To iste. Podla mna telo uz bolo viac pripravene.

dzanka7
31. mar 2024

Ja som mala tazku preeklampsiu tiez, rodila som akutne v 29tt. Sme vdaka Bohu obe v poriadku. Mne zlyhali oblicky, vodu som mala plucach, tlak som mala 210/120, dokonca trombofilny stav, opuchnuta som bola extremne. Tiez by sme chceli pre dcerku surodenca, ale velmi sa bojim, hlavne manzel. Ja ked aj teraz idem k lekarovi, tak mam zvyseny tlak. Tabletky od tlaku beriem do teraz, ale len polovicne davky, aspirin protect uz budem musiet brat stale kedze mi zistili vrodenu trombofiliu po tehotenstve (dovtedy som ziadne ine zdravotne problemy nemala). Lekari mi vravia, ze tehotenstvo uz bude rizikove a je to 50 na 50 ci opat sa prejavi preeklampsia alebo nie. 🙂

autor
31. mar 2024

@dzanka7 ja mám tiež tlak u dr stále vysoký. Doma je dobrý, neberiem ani lieky ale u dr keď vidím tlakomer tak hneď vysoký. Inak počas tehotenstva som mala taký ako ty. Ešte aj nejaký čas po pôrode. Mne gynekológ tiež vravel že sa to nedá povedať aké bude ďalšie tehotenstvo ale ja veľmi chcem ale veľmi sa bojím 😒

ropucha6
31. mar 2024

Ja som potiahla az do 36+0 a bojim sa tiez. Manzel este viac. Takze to si asi kazda musi sama vyhodnotit.

kikushaa
31. mar 2024

Mne sa opakovala? Prve 29tt, druhe 32tt. V prvom tehotenstve som mala uz zacinajuci hellp sy.

obcansr
2. apr 2024

Pri prvom som mala pri druhom úplne nič a pri treťom zas. Ale mala som ju neskôr. Nie tak skoro ako niektoré mamičky píšu. Moze sa a nemusí opakovať. Moje sestry mladšie nemali , ale najmladšia sestra ma teraz cca 26tt. Leží v Martine. Tlak vysoký , už aj bielkoviny ma a nevyzerá to dobre. 🤷‍♀️

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre