Muž mi po narodení dieťaťa vôbec nepomáha, len do mňa rýpe. Ako reagovať?

Zodpovedané
21. dec 2023

Dobrý deň,

ako som zostala doma na materskej, muž mi prestal pomáhať. Každý deň počúvam poznámky ohľadom chodu domácnosti a dieťaťa. Kedy upraceš chladničku, kedy umyješ okná, ešte si neprebalila malú? Ešte nie je prezlečená z pyžama? Čo mám akože jesť? Nalož mi obed. To s ňou dnes nepôjdeš ani von? Kedy sa tu naposledy umývalo?

Ja som už z toho v koncoch. Samozrejme to všetko robím, i keď nie som žiadny chodiaci mop. Upratujem pravidelne a v rámci možností pri dcérke tak, aby som stihla navariť, oprať, povenovať sa jej, upratať i trochu na vzduchu sa vyvetrať.

Z týchto komentárov som neskutočne znechutená a už som asi alergická na každú takúto reakciu, ktorá ma dokáže dostať do totálnej vývrtky.

Ako mužovi s rozumom vysvetliť, aby s týmito hlúpymi komentármi prestal?

A aby sa viac staral o dieťa?

Ja sa snažím, ale už ani nemám nervy a energiu niečo hovoriť, lebo to skončí akurát tak tým, že som neschopná.

Ďakujem

Dobrý deň,

Vami popisovaná situácia je náročná a skutočne vyčerpávajúca. Je dôležité, aby ste si s partnerom obaja uvedomili a spísali Vaše očakávania, zodpovednosti a hodnoty. Následne si ich spolu prediskutovali a našli dohodu.

Príchodom dieťaťa sa zrejme Váš partner nastavil na očakávania, ktoré s Vami neprebral a vy ste tak nemali možnosť súhlasiť s tým, ako to bude vo Vašej domácnosti a rodine fungovať a vyzerať.

Je úplne legitímne, keď máte rozdielne predstavy. Vychádzate zrejme z rozdielnych rodín, ste zvyknutí na iný systém fungovania v domácnosti. Je vhodné rozdeliť si aj úlohy a zodpovednosti. Dnes už v mnohých rodinách nefunguje to tradičné a zastaralé rozdelenie role, že žena sa stará o domácnosť a deti a muž prináša financie. Muži majú byť súčasťou a podielajú sa na starostlivosti o deti aj domácnosť, v ktorej žijú. Ženy majú právo a možnosť ísť do práce a mať rodinu.

Odporúčam využiť aj možnosť párovej terapie, či skúseného mediátora/mediátorku, ktorí Vám môžu pomôcť vykomunikovať témy, ktoré sú pre Vás citlivé a náročné.

Pre pomoc s ujasnením si svojich hodnôt osobných, materských a rodičovských môžete siahnuť po mojom videozázname z webinára o Pocitoch viny. Pracovný zošit, ktorý po zakúpení dostanete, Vám pomôže vybrať a ujasniť si vaše hodnoty. Môžete to urobiť aj s partnerom , aby ste videli ako na tom spolu ste.
Tu si viete kúpiť videozáznam https://www.600nedelie.sk/shop/p/videozaznam-we...

V prípade, že by ste potrebovali podporu komunity iných žien/matiek, sledujte januárové termíny podporných skupín materstva na tomto linku.
https://www.600nedelie.sk/matkovanie#aktualne-t...

Prajem veľa sily a energie, aby ste spolu s partnerom našli spoločnú reč a dohodu.

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk