Ako sa ukľudniť po komplikovaných tehotenstvách?

Zodpovedané
28. aug 2023

Dobrý deň,

momentálne som v 23. týždni a čím viac cítim pohyby bábätka, tak tým viac sa sledujem a bojím sa, čo sa môže stať. Toto je moje tretie tehotenstvo. Pri prvom sa dieťatko nenarodilo živé. V 39. týždni si 2x omotalo pupočníkovú šnúru. Fyzicky a aj psychicky som to zvládla veľmi dobre.

Otehotnela som druhýkrát, ale v 33. týždni sa dcéra narodila predčasne. Všetko je v poriadku. Myslela som, že budem ok (predsa prešlo 7 rokov). Aj som bola, ale čím väčšie bruško mám, tak tým viac sa o bábo bojím. Vždy, keď na sebe niečo spozorujem, tak chytám paniku. Teraz mám vysyp na nohách a už mám paniku, či mi bábo netlačí na pečeň a nezačne predčasný pôrod. A internet je u mňa zlý radca.

Ako sa ukľudniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

situácia, ktorú popisujete je neľahká a náročná. Verím, že máte dostatok podpory v najbližšej rodine. Odporúčam negoogliť si na internete, ale poradiť sa so svojím gynekológom či všeobecným lekárom.

Čo sa týka ukľudnenia, máte viac možností. Môžete určite skúsiť vyhľadať psychológa, ale aj spojiť sa so mnou ako popôrodnou dulou. V rámci upokojenia Vášho nervového systému + prípravy na pôrod, šestonedelie a materstvo s dvomi deťmi môžete nájsť veľkú úľavu a upokojenie.

Existujú aj cvičenia na upokojenie. Treba však nato, individuálny prístup a poznať do hĺbky Vás a Vašu situáciu.

Moje služby: https://www.600nedelie.sk/sluzby

Ako prvé môžete vyskúšať zapisovať všetky Vaše pocity, myšlienky a názory do zápisníka. Každý deň tomu venujte aspoň 2 minúty času. Odporúčam obklopovať sa podporujúcou komunitou žien. Organizujem podporné skupiny materstva a sú veľmi nápomocné. Viac info https://www.600nedelie.sk/matkovanie

Keď zacítite paniku vo Vašom tele, môžete skúsiť vedome upriamiť pozornosť na veci okolo Vás cez Vaše zmysly a postupne nájsť upokojenie. Čo vidím? Čo cítim nosom? Čo môžem ochutnať? Čoho sa môžem dotknúť? Napr. vidím okolo seba pekný hnedý nábytok, voniam nosom ku kvetom. Je to vôňa sladká, ochutnám citrón je kyslý a šťavnatý a dotýkam sa chlpatej hrubej deky.

Držím palce. Nie ste v tom sama, takéto pocity zažíva množstvo žien a dá sa z nich nájsť cesta von.

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk