Pomoc svokry a vlastnej matky verzus pomoc duly počas šestonedelia. Čo je vhodnejšie?

Zodpovedané
19. apr 2023

Dobrý deň,

nedávno bola na Modrom koníku zaujímavá diskusia o tom, že svokra sa ponúka prísť a pomáhať v šestonedelí. Ženy si boli zajedno, že prítomnosť svokry znervózňuje a nie je vhodná, keď žena krváca, dojčí a pod.

Čo by mala svokra, resp. vlastná mama robiť a čo nerobiť?

Čo žene po pôrode pomáha a čo nepomáha?

Ako s nimi o tom komunikovať?

Napr. Evidentne by šestonedelke pomohlo, keby niekto za ňu chutne navaril. Svokra sa však nevie zorientovať v kuchyni, všetko hľadá a pýta sa. Alebo v dobrej viere uvarí kapustu, z ktorej nadúva mamičku aj bábo. Ďalej majú babičky tendenciu "postarať sa o staršie deti" - odháňajú ich od mamičky, keď dojčí, alebo ich berú k sebe na prespatie. Z osobnej skúsenosti u nás to malo skôr ničivý dopad - staršie deti plakali, žiarlili, chceli byť s mamou.

Pri ohradení sa voči pomoci, ktorá pomocou nebola, sa babičky urazili. Je to náročná a nová situácia pre všetkých členov rodiny. Vy spomínate služby popôrodnej duly, ktorá však je pre ženu "cudzia".

Je lepší cudzí človek ako blízka osoba, ktorá viac znervózňuje?

Aký je Váš názor a Vaše skúsenosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za úžasnú otázku a záujem o túto tému. Ja by som sa na to pozrela úplne zhora.

Prítomnosť akejkoľvek osoby, ktorá nie je podporujúca, príjmajúca a rešpektujúca k žene po pôrode je nežiadúca. Nezáleží na tom či je to svokra, vlastná mama, kamarátka.

Konkrétne k Vašim otázkam:

"Čo by mala svokra, resp. vlastná mama robiť a čo nerobiť?"
Jednoduchá odpoveď by bola - mala by rešpektovať ženu, podporovať ju v jej rozhodnutiach, príjmať ju a postarať sa o ňu, tak ako to potrebuje žena/čerstvá matka. Nie tak, ako to potrebuje svokra....
Nemala by zaplaviť priestor nevyžiadanými radami, nezneisťovať čerstvú matku, nepočúvať ju, nevidieť ju, nevnímať jej hranice a potreby, prípadne ju nezbavovať kompletencií. Nemala by tiež riešiť svoje traumy a ťažkosti, ktoré má spojené s pôrodom a materstvom pred ženou a prenášať ich na ňu akýmkoľvek spôsobom.

"Čo žene po pôrode pomáha a čo nepomáha?"
Žena po pôrode potrebuje pokoj, podporu, teplo, ticho, výživné jedlo, lásku, priestor, odpočimok. Potrebuje cítiť, že na to nie je sama. Prospieva jej to, keď je chválená, videná, vypočutá.
Nepomáha jej ak cíti, že je na všetko sama, neistota vo vlastné kompetencie, hluk, vyrušovanie, málo dychu, studená či nevýživná strava, prípadne málo jedla, tekutín, keď nemá dostatok starostlivosti a podpory.

"Ako s nimi o tom komunikovať?"
V prvom rade by mala tehotná žena zistiť čo bude (mentálne ale aj fyzicky) potrebovať po pôrode, aby bola čo najkomfortnejšia. Mnohé ženy to vôbec netušia. Prípadne si myslia, že kočík, odsávačka na mlieko a pár ďalších produktov/vecí je to, čo potrebujú na šestonedelie.
Lenže ono je to omnoho komplikovanejšie a hlbšie. Tu je práve možnosť využiť služby duly, alebo koučky, ktorá sprevádza individuálne ženu, aby na základe jej možností, limitov, individuálnej situácie zdravotnej, finančnej, vzťahovej - životnej, pripravili čo najlepší plán na popôrodné obdobie.
Tu je priestor na prípravu aj v rámci komunikácie. Ja verím tomu, že ak svokra, (mama, sestra, kamoška, dedo... ) chcú pomáhať. Treba im prideliť úlohu, ktorá je pre nich šitá na mieru. Ak mi nechutí jedlo, ktoré svokra varí, nebudem ju žiadať o to, aby mi varila v šestonedelí. Ak je ale svokra známa ako čistotná a baví ju upratovať, môžem si s ňou vopred dohnodnúť, že by raz týždenne prišla poupratovať. Netreba zabudnúť stanoviť si jasné hranice a pravidlá čo môže a nemôže v rámci toho robiť.

Úspech je aj v tom odkomunikovať tieto veci s citom, láskou a ešte počas tehotenstva s možnosťou pre zúčastnených, že ak chcú byť súčasťou obdobia po pôrode môžu byť. Ale tak, aby žena a dieťatko, nová rodina boli v komforte, ktorý potrebujú.

Nedá sa jednoznačne povedať, čo je pre všetky ženy lepšie. Či využiť cudziu ženu, ale odborníčku v starostlivosti o ženu po pôrode. Resp. voliť variantu blízkej osoby, ktorá môže byť zaťažená vlastnými očakávaniami, predstavami a nepripravená, plus so svojími traumami z pôrodu a šestonedelia. Každá žena to bude vnímať zrejme inak.

Ja osobne ako popôrodná dula pracujem so ženami už počas tehotenstva. Takže vo výsledku je samozrejme ideálny stav, že po pôrode nie som pre takúto klientku cudzia. Taktiež veľa urobí fakt, že mám tréning v tom, ako pracovať so ženou po pôrode, akú starostlivosť jej dať, čím ju podporiť, kde vedieť, že už hrozí nejaký stav, ktorý potrebuje doktora.

Možnosti spolupráce somnou sú od zoom konzultácií. Viac info: https://www.600nedelie.sk/shop/konzultacie
Cez webináre - napríklad aj príprava na šestonedelie pre prvorodičky: https://www.600nedelie.sk/shop/p/webinar-pripra...
Príprava na obdobie po pôrode pre druhorodičky: https://www.600nedelie.sk/shop/p/priprava-na-dr...
Možnosť využiť v Bratislave či Banskej Bystrici možnosti podporných skupín materstva #matkovanie, ktoré sú pre tehotné ženy a ženy s deťmi do 4 rokov. Viac info: https://www.600nedelie.sk/matkovanie

Takýto je teda môj názor a skúsenosti. Každá žena by mala individuálne podľa svojej aktuálnej situácie voliť možnosti pomoci po pôrode. Myslieť a pracovať na tom už počas tehotenstva.

Krásny a pokojný deň prajem

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk