Ako sa znovu zblížiť s manželom po druhom pôrode?

Zodpovedané
18. apr 2024

Dobrý deň,

mám skoro 4-ročnú dcérku a skoro 9-mesačnú dcérku. Aj prvé dieťatko bol záťaž pre vzťah a teraz, keď sú dve, je to intenzívne.

Cítim, že sme sa s manželom vzdialili. Myslím, že je to tým, že na seba nemáme čas, priestor a ani energiu. Druhá dcérka je zlý spáč deň aj cez noc. Cez deň aj v noci spí len v kontakte s prsníkom na rukách alebo v hybajucom sa kočíku. Ja som často nevyspatá.

Ja stále dúfam, že keď budú deti trochu samostatnejšie a lepšie spiace, že sa opäť na seba nadviažeme. Viem, že sa ľúbime a viem, že keď sa mi vráti cyklus, aj sex sa vráti. Manžel tu stratu blízkosti nevníma tak intenzívne ako ja.

Máte pre nás nejaké rady?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša situácia znie náročne a je pochopiteľné, že je to pre Vás stresujúce obdobie.

Tu je niekoľko tipov ako môžete zvýšiť svoju blízkosť a udržať si zdravý vzťah aj v čase, keď sa staráte o malé deti:

  • Komunikácia: Dôležitá je otvorená a úprimná komunikácia. Hovorte so svojím manželom o svojich pocitoch, obavách a potrebách. Možno sa obaja cítite podobne len o tom nehovoríte.
  • Spoločné chvíle: Nájdite si čas na spoločné aktivity, aj keď sú krátke. Aj keď sú deti malé, môžete si nájsť chvíle na spoločné posedenie, prechádzky alebo jednoduché domáce aktivity.
  • Podpora od ostatných: Hľadajte podporu od rodiny, priateľov alebo iných rodičov. Možno by ste mohli zorganizovať "detský deň " alebo večer, kedy by ste mohli mať čas len pre seba.
  • Starostlivosť o seba: Nezabudnite na seba a svoju starostlivosť, o Vaše vlastné pohodlie a zdravie. Ak ste vyčerpaná, ťažko môžete byť pre svojho partnera oporou. Nastavte si reálne očakávania od seba v danom období materstva.
  • Pripomínanie si lásky: Aj keď je čas na intímne momenty obmedzený, stále existujú spôsoby ako prejaviť svoju lásku a blízkosť. Napríklad drobné dotyky, pohľady, slová náklonnosti.
  • Odborná pomoc: Ak cítite, že situácia je už viac ako len nepríjemná, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Napríklad terapia pre páry alebo individuálna terapia.

Pamätajte, že je úplne prirodzené, že sa Vaša blízkosť a intimita môže v období, keď sa staráte o malé deti, trochu zmeniť. Dôležité je, že ste ochotní pracovať na udržaní Vášho vzťahu a ste tu jeden pre druhého.

Držím palce a rozhodne to bude časom lepšie.

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk