Robia sa odbery v 12. týždni aj na vývojové vady?

Zodpovedané
7. sep 2021

Dobrý deň,

v 12. týždni mi brali krv - 6 ampuliek.

Bol tento odber zameraný aj na vývojové vady?

Viem, že sú tam pečeňové testy, zrážanlivosť krvi, krvná skupina. Volala som o výsledky a boli v poriadku. Vraj v 15. týždni mi budú robené odbery na vývojové vady.

V 12. týždni boli všetky merania v poriadku, len mi doktorka kázala doniesť výsledky krvi, aby to mohla spojiť.

Keby mám výsledky v 15. týždni zlé, tak akým výsledkom sa mám riadiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, v prvom trimestri okolo 12. týždňa sa realizuje prvý základný skríning trizómií - na Downov sy., Patauov sy., Edwardsov sy. z výsledkov krvi + ultrazvuku.
Opakuje sa v 15. - 16. týždni.
Výsledky sú následne porovnané a vyjadrujú riziko výskytu danej patológie.

Neobávajte sa. Pokiaľ sú výsledky v prvom trimestri v poriadku, s najväčšou pravdepodobnosťou budú aj v druhom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník