Aké časté by mali byť pohyby bábätka v treťom trimestri?

Zodpovedané
30. mar 2023

Dobrý deň,

som v 29. týždni a chcem sa spýtať ohľadom pohybov. Odkedy ich cítim, tak sú úplne rôzne. Dieťatko má dni, kedy ho cítim pekne priebežne celý deň. Sú aj dni, kedy sa musím veľmi snažiť, aby som ho ucítila.

Je to v poriadku?

Už som s tým bola aj na pohotovosti, ale všetko bolo v poriadku - ctg aj sono, dieťatko zodpovedá danému týždňu a aj dňu. Vraj to môže byť spôsobené placentou, ktorú mám vpredu a pohyby tlmí. Aj tak mám vždy strach, keď ju cítim slabo.

Mám zakaždým utekať na pohotovosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, placenta uložená na prednej stene môže mať za následok o trošku tlmenejšie pociťovanie pohybov.

Je si ale treba uvedomiť, že tak ako my, tak aj detičky v brušku majú aktívnejšie a lenivejšie dni. A musia aj spať. Základom je, aby ste pohyby pociťovali. Ak by sa Vám zdalo, že je dlhšie kľud, pošťuchtite do bruška. Dieťatko Vám určite odpovie.

V každom prípade ale platí, čokoľvek sa Vám nepozdáva, radšej vyhľadajte lekára, ktorý Vás vyšetrí.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník