Zavinovanie maternice

V šestonedelí ťa čaká množstvo zmien, ktorých priebeh a razantnosť ťa môžu nemálo zaskočiť. Jedným z procesov, ktorým ti tvoje telo bude signalizovať, že sa vracia do stavu, v akom bolo pred tehotenstvom, je aj zavinovanie maternice. Čo to vlastne znamená, aké symptómy môžeš pociťovať a ako zavinovaniu maternicu pomôcť? Poď si o tom prečítať viac…
ako dlho trvá zavinovanie maternice

Zavinovaniu maternice napomáha dojčenie.

Zavinovanie maternice

  • Keďže sa maternica v priebehu tehotenstva zväčší zo svojej pôvodnej veľkosti hrušky na veľkosť vodného melónu, po pôrode sa začína jej návrat do pôvodných rozmerov. Hovorí sa tomu zavinovanie maternice a tento proces ovplyvňujú hormóny v tvojom organizme – predovšetkým ide o oxytocín.20
  • Oxytocín sa v tvojom tele vyplavuje najmä pri dojčení. Práve vtedy môžeš počas prvých dní šestonedelia pociťovať najostrejšiu bolesť v podbrušku. Niektoré ženy ju prirovnávajú k pôrodným kontrakciám rôznej intenzity, iné zasa k silnejším či miernejším menštruačným bolestiam. Častou praxou je, že výraznejšiu bolesť vnímajú viacrodičky. Tak či onak, práve bolesť a pnutie v podbrušku sú signálom, že sa začal žiaduci proces zavinovania maternice.
  • Keďže je vnímanie bolesti nesmierne individuálnou záležitosťou, mnoho žien, ktoré zaskočí jej intenzita, zostane na pochybách, či náhodou nejde o signál nejakého problému. Ako teda rozoznať, že sa maternica správne regeneruje? V prípade, že by bolesti sprevádzala horúčka, triaška, malátnosť či nesmierne silné popôrodné krvácanie, mohlo by ísť o závažnejší problém, ktorý si žiada okamžitý zásah lekára. Často totiž tento súbor príznakov symbolizuje, že v tvojom organizme zostala časť placenty, ktorá vyvolala infekciu.

Ako dlho trvá zavinovanie maternice

  • Mnoho žien krátko po pôrode nepríjemne prekvapí, že hoci je dieťatko na svete, ich bruško stále vyzerá ako tehotenské. Za vypuklé bruško zodpovedá práve nezavinutá maternica, ktorej ešte pár týždňov potrvá, kým sa vráti do pôvodnej veľkosti.
  • Hoci opäť ide o nesmierne individuálny časový rámec, vo všeobecnosti možno povedať, že zavinovanie maternice by sa malo ukončiť v priebehu šestonedelia. Prvý týždeň po pôrode môžeš pociťovať najvýraznejšiu bolesť v podbrušku, ktorej intenzita bude následne postupne klesať. To, či sa maternica správne zavinuje a či sa úplne zavinula, budú sledovať ako zdravotné sestry v pôrodnici, tak aj tvoj ošetrujúci gynekológ, ktorý ju skontroluje ultrazvukom v rámci vyšetrenia po ukončení šestonedelia.

Ako pomôcť zavinovaniu maternice

  • Dojčenie – najvýraznejší vplyv na popôrodné zavinovanie maternice má práve dojčenie, keďže v ženskom organizme rozpúta celú škálu hormonálnych procesov. Ak nedojčíš, môžeš si pomôcť manuálnou stimuláciou bradaviek.
  • Tlak na bruško – pravdepodobne ti už v pôrodnici odporučia prikladať si na bruško menšiu záťaž. Môže ísť o špeciálne záťažové vrecko či termofor. Tou najprirodzenejšou záťažou je však práve tvoje bábätko. 🙂
  • Teplo – teplý termofor, nahriate vrecko s čerešňovými kôstkami či tehotenský pás vyvinú na bruško nielen tlak, ale vďaka pôsobeniu tepla zmiernia aj bolesti pri zavinovaní.
  • Oddych a pokoj – nie nadarmo naši predkovia vnímali obdobie šestonedelia ako čas, kedy by žena mala čo najmenej vstávať z postele a úlohou jej širokej rodiny bolo čo najviac jej pomáhať Dnes sa už na ženu po pôrode kladú úplne iné nároky, čo má za následok nielen preťaženie jej psychiky, ale i sťaženie popôrodnej regenerácie. Preto viac ako na upratanú domácnosť mysli radšej na seba a dopraj svojmu telu zaslúžený oddych.
  • Časté vyprázdňovanie močového mechúra – močový mechúr sa nachádza bezprostredne pri maternici a ak je naplnený, môže nielenže sťažovať proces jej zavinovania, ale aj spôsobovať omnoho vyššiu mieru bolesti.
  • Fyzioterapia – mohlo by sa zdať, že ak má žena počas tehotenstva a po pôrode vlastného fyzioterapeuta či fyzioterapeutku, ide len o zbytočný výstrelok. V skutočnosti však odborná fyzioterapia dokáže uľahčiť proces popôrodného hojenia. Fyzioterapeut ti okrem iného môže ukázať i špeciálne masážne techniky, ktorými zavinovanie maternice môžeš podporiť.

Zavinovanie maternice po sekcii

  • Cisársky rez nemá na zavinovanie maternice žiaden výrazný vplyv. Ak si rodila sekciou, maternica sa ti zavinie v priebehu šestonedelia, rovnako ako ženám, ktoré mali vaginálny pôrod.
  • O niečo iné je to však s vnímaním bolesti – dôsledkom jazvy, ktorá pri operácii vznikla, môžeš čeliť omnoho väčším bolestiam, a pripadá ti aj „povinnosť“ navyše, a to starostlivosť o jazvu.
  • Ako sa starať o jazvu po cisárskom reze, si môžeš prečítať v našom samostatnom článku:

Jazvy po pôrode

Poranenia a rany, ktoré vznikli počas pôrodu, dokážu čerstvej mamine nemálo skomplikovať šestonedelie a starostlivosť o bábätko. Ako sa starať o jazvu po cisárskom reze? A ako čo najrýchlejšie zahojiť poranenia pri nástrihu či natrhnutí hrádze? Prečítaj si náš článok, v ktorom sme si dopodrobna posvietili na pôrodné poranenia, jazvy a ich hojenie.


Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Diastáza brušných svalov

Diastáza brušných svalov môže nemilo po pôrode prekvapiť nejednu čerstvú maminku. Čo to diastáza vlastne je, prečo sa po pôrode môže vytvoriť, ako zistíš, že ju máš, a čo robiť, ak sa vyskytla? Ide o vážny problém alebo estetickú vadu? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku…

Vypadávanie vlasov po pôrode

Ženské telo sa musí po pôrode vyrovnať s viacerými markantnými zmenami, pričom mnohé mamičky na ne nie sú vopred pripravené. Jednou z týchto zmien je aj vypadávanie vlasov, ktoré možno definovať ako nesmierne častý jav. Nadmerné padanie vlasov a ich zhoršenú kvalitu totiž po pôrode zaznamená približne 85 – 90 % žien. Aké sú príčiny a môžeš popôrodnému vypadávaniu vlasov nejako zabrániť? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o regenerácii v šestonedelí na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so zavinovaním maternice

Máš skúsenosť so zavinovaním maternice?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke