Akú zaťaž organizmu škôlkara spôsobí časté užívanie antibiotík?

Zodpovedané
1. dec 2022

Dobrý deň,

dcéra nastúpila ako 27-mesačná do škôlky. Mesiac sa ako-tak držala a potom to začalo. Prvý októbrový týždeň dostala laryngitídu a 12. októbra jej bol zistený pozitívny Sreptest. Užívala Augmentin po dobu 10 dní. Začiatkom novembra jej diagnostikovali polybronchitídu, pozitívny nález na RTG a CRP 35. Tentoraz 10 dní užívala antibiotiká Klacid. Dňa 24.11. dostala záchvat laryngity, o 2 dní sa pridružila teplota, o ďalšie 2 dní mala CRP 81. Lekár jej nasadil tretie antibiotiká. Tentoraz má 10 dní užívať Suprax. ORL vyšetrenie máme naplánované na 4.1.2023, imunológa navštívime 9.2.2023.

Dcéra bola do spomínaného októbra zdravá, choroby začali s nástupom do škôlky. Má všetky očkovania. Denne užíva vitamíny C aj D, kolostrum a probiotiká. Pediatrička odporúča vysadiť škôlku na celý december. Škôlku má však rada, keď je chorá, stále sa tam pýta.

Do akej miery "rozhádzalo" imunitu dcéry užívanie troch druhov antibiotík v takej krátkej dobe?

Akú záťaž spôsobili organizmu?

Môžem ju poslať po dobratí antibiotík opäť do škôlky?

Je šanca, že ochorie štvrtýkrát?

Pomôže ju nechať doma a zvýši sa jej vďaka tomu imunita?

Ako jej zvýšiť imunitu?

Ďakujem

Dobrý deň,

šanca, že znovu ochorie je veľmi vysoká. Súhlasím s tým, aby v decembri do škôlky nešla, aby bola plne doliečená a nastúpila s "čistým štítom".

Imunita sa budeje tým, že sa stretáva s rôznymi patogénmi a učí sa proti ním bojovať. Je to súčasťou tzv. imunitného tréningu. U veľa detí to obnáša aj vyššiu chorobnosť (väčšinou nevyžadujúcu antibiotiká).

U dcérky sú ochorenia komplikované bakteriálnymi infekciami, o to je to pre imunitu "ťažšie" sa z toho spamätať (pretože musí viac "bojovať"). Samotné antibiotiká imunitu nerozhadzujú. Môžu rozhádzať mikrobióm, čo sa minimalizuje užívaním probiotik s obsahom LGG - napr. Probiofix Imun Baby.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas