Jazvy po pôrode

Poranenia a rany, ktoré vznikli počas pôrodu, dokážu čerstvej mamine nemálo skomplikovať šestonedelie a starostlivosť o bábätko. Ako sa starať o jazvu po cisárskom reze? A ako čo najrýchlejšie zahojiť poranenia pri nástrihu či natrhnutí hrádze? Prečítaj si náš článok, v ktorom sme si dopodrobna posvietili na pôrodné poranenia, jazvy a ich hojenie.
jazva po cisárskom reze

Jazva po sekcii si vyžaduje dlhé hojenie a trpezlivú starostlivosť.

Poranenia pri vaginálnom pôrode

  • Pri vaginálnom pôrode32 hrozí hneď niekoľko poranení, ktorých liečba a hojenie si žiadajú čas. Najčastejšie ide o samovoľné natrhnutie a lekárom vedený nástrih hrádze, ktorého cieľom je uľahčenie prechodu dieťatka pôrodnými cestami.
  • Oba prípady si väčšinou žiadajú aj následné šitie, ktoré sa vykonáva na konci tretej doby pôrodnej, teda po pôrode placenty. Novopečená maminka má často pritom už v náručí dieťatko, a tak aj spomienky na šitie sú u viacerých rodičiek pomerne rôznorodé. Zatiaľ čo jedna by ti povedala, že šitie ani nevnímala, druhá zasa na tieto okamihy spomína ako na najhorší zážitok z celého pôrodu.
  • Je však potrebné zohľadniť, že tento rozdiel v prežívaní šitia môže prameniť z viacerých skutočností – individuálny prah bolesti, závažnosť pôrodného poranenia a použitie či naopak nepoužitie lokálnej anestézie, ktorá by zašívanú oblasť znecitlivila.

Samovoľné natrhnutie pri pôrode

  • Spontánne natrhnutie pri pôrode vzniká tlakom hlavičky alebo ramienok dieťatka na hrádzu. Vo všeobecnosti panuje názor, že spontánne natrhnutie tretieho a štvrtého stupňa je väčšinou omnoho závažnejšie poranenie ako cielený nástrih hrádze, a to z dôvodu, že nástrih sa vedie miestom, ktoré sa po zošití rýchlejšie zregeneruje, zatiaľ čo mieru ani miesto natrhnutia nie je možné nijako ovplyvniť a korigovať.
  • Stupne závažnosti poranenia hrádze:
    • 1. stupeň – natrhnutie kože a sliznice.
    • 2. stupeň – natrhnutie kože, sliznice a sčasti aj okolitého svalstva.
    • 3. stupeň – natrhnutie prechádza až k svalstvu v okolí análneho otvoru.
    • 4. stupeň – natrhnutie presahuje cez análny otvor.

Nástrih hrádze

  • Epiziotómia alebo nástrih hrádze je pomerne kontroverznou témou a názor na ňu sa postupom času mení aj v očiach odborníkov. Zatiaľ čo pred rokmi panovala mienka, že nástrih hrádze predchádza natrhnutiu, dnes sa už vie, že tomu tak celkom nie je a pôrodníci sa snažia epiziotómiu v praxi čo najviac redukovať.
  • Mnoho pôrodníkov nemá rado, ak sa o nástrihu hrádze hovorí ako o poranení, pretože v skutočnosti ide o operačný zásah. Ak ťa táto téma zaujíma a chcela by si sa dozvedieť viac podrobností, určite neprehliadni náš článok, v ktorom sa epiziotómii venujeme do detailov:

Epiziotómia

Ak by sa dalo, nástrihu hrádze by sa pri vaginálnom pôrode chcela vyhnúť každá žena. Kedy sa epiziotómia vykonáva, ako ju postupom desaťročí vnímajú lekári a ako sa po nástrihu hrádze čo najrýchlejšie zregenerovať? Poď si prečítať viac o kedysi rutinnom medicínskom zásahu a dozvieš sa napríklad i to, či je pravda, že nástrih hrádze pomáha predchádzať spontánnemu natrhnutiu.

Starostlivosť o pôrodné poranenia

Nech už vznikla rana v oblasti hrádze spontánne, alebo cielene, je potrebné sa o ňu starať tak, aby sa čo najrýchlejšie zahojila a predišlo sa napríklad jej zapáleniu. Okrem toho, že správnym ošetrovaním urýchliš regeneráciu, uľavíš si aj od bolesti.

  • Pravidelná hygiena – hygiena intímnych partií po pôrode je nesmierne dôležitá. Očistky, ktoré budeš v priebehu šestonedelia vylučovať, sa totiž považujú za infekčný materiál, a preto je viac ako vhodné, aby si chodila do sprchy napríklad po každej potrebe, prípadne po každej výmene popôrodnej vložky. Na dôkladnú očistu poslúži len prúd vlažnej vody, akékoľvek parfumované gély a mydlá môžu narobiť viac škody ako osohu.
  • Chladivé popôrodné vložky – výber popôrodných vložiek by si rozhodne nemala nechať na náhodu. Okrem toho, že by mali byť dostatočne veľké a savé, mala by si myslieť i na to, že nie je vhodné ich zamieňať napríklad s menštruačnými vložkami. Tie sú často parfumované a ich povrchová úprava je z nepriedušného materiálu. Ak máš boľavé pôrodné poranenie, určite ťa poteší aj správa, že sú k dispozícii i chladivé popôrodné vložky. Sú o niečo hrubšie a obsahujú špeciálny gél, ktorý vyvoláva chladivý efekt. Množstvo čerstvých maminiek dokonca hovorí, že im tieto vložky uľahčili napríklad i sedenie, ktoré je predovšetkým v prvých dňoch od pôrodu dôsledkom zranení nesmierne bolestivé.
  • Prípravky na pôrodné poranenia – pri výbere ošetrujúceho prípravku si vždy dôkladne preštuduj informácie na jeho obale. Niektoré spreje, gély alebo oleje sú totiž vhodné ihneď po pôrode, iné zasa až po vybratí stehov. V praxi však ide o produkty s rôznorodou škálou účinných látok, ktoré urýchľujú proces hojenia a tlmia bolesť. Ak budeš rodiť vaginálne, určite nič nepokazíš tým, ak si aspoň jeden prípravok prihodíš do tašky do pôrodnice. Pri jeho výbere si nechaj poradiť v lekárni a vyhni sa kúpe produktov z rôznych pofidérnych internetových obchodov.
  • Obklady z bylinných výluhov – regeneračný proces dokážu podporiť aj bylinné obklady. Je však potrebné spomenúť, že by si si obklady nemala dávať v prípade, ak máš danú oblasť zapálenú, prípadne sú rany príliš čerstvé. Ide skôr o doplnkovú starostlivosť, ktorú môžeš zvoliť po konzultácii s lekárom po príchode z pôrodnice domov. Najlepšie regeneračné účinky má napríklad repík lekársky, ktorý je známy tým, že pomáha zaceľovať rany.

Zásady hygieny a starostlivosti o pôrodné poranenia v intímnej oblasti sme zhrnuli aj v našom článku, v ktorom mapujeme prvé dni po pôrode:

Po pôrode

Je šestonedelie skutočne najcitlivejším obdobím v živote ženy? Ako vyzerajú prvé dni po pôrode v nemocnici? Ako sa bude regenerovať tvoje telo a ako by malo prosperovať bábätko? Ak sa nachádzaš v období, kedy ťa od pôrodu delí len krôčik, poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa počas prvých dní po pôrode čaká a čo ťa môže prekvapiť.


Jazva po cisárskom reze

  • Cisársky rez60 predstavuje náročnú gynekologickú operáciu, počas ktorej dochádza k prierezu hneď niekoľkých častí svalov a tkanív. Menovite ide o kožu, podkožie, svalové blany, brušný sval, pobrušnicu a maternicu.
  • Prvé hodiny po pôrode budeš mať jazvu prekrytú sterilnou náplasťou a zdravotný personál v pôrodnici ťa následne poučí, ako sa o toto miesto starať. Je samozrejmé, že počas prvých dní budeš cítiť v oblasti podbruška silnejšiu bolesť, ktorá začne byť „znesiteľná“ približne štyri dni po pôrode.
  • Za ideálnych okolností by sa jazva mala ako-tak zaceliť po ukončení šestonedelia, avšak táto skutočnosť je nesmierne individuálna. O úplnom zhojení sa zasa hovorí až po polroku od pôrodu.
  • Hoci sa spočiatku môže zdať, že jazva po sekcii môže byť len estetickým problémom, v skutočnosti, v prípade jej zlého zahojenia, dokáže žene spôsobiť celú radu problémov.

Príznaky, že sa jazva po sekcii nehojí dobre

  • Vnímaš v jej okolí nadmerné pálenie – takmer každá jazva môže v istej etape svojho hojenia trochu svrbieť. Tento pocit je úplne v poriadku a v šestonedelí mu predídeš napríklad hydratáciou okolia pokožky, zatiaľ však nie samotnej rany. Nepriaznivý scenár ale predstavuje situácia, ak by ťa jazva po cisárskom pálila aj vtedy, keď oblasť brucha práve nezaťažuješ, prípadne by nadmerne svrbela.
  • Jazva začína mokvať – mokvajúca a hnisajúca rana je jasným príznakom, že hojenie nepostupuje správnym smerom a mala by si toto miesto ukázať lekárovi.
  • Nadmerné začervenanie jazvy a jej okolia – ak jazva začína byť sýtočervená a rovnako je na tom aj jej okolie, mala by si to vnímať ako výstražné znamenie, a to predovšetkým vtedy, ak by začervenanie nastúpilo doslova zo dňa na deň. Často je tento príznak sprevádzaný i pálením či pocitom, že jazva má vyššiu teplotu ako tvoje telo.
  • Jazva začína vystupovať nad pokožku – ak jazva vytvára akýsi podlhovastý hrbolček, ide o symptóm, že sa v podkoží začína hromadiť nadmerné množstvo kolagénu.

Typy problematicky hojacich sa jaziev

  • Keloidná jazva – laicky by sa dalo povedať, že keloidné jazvy sú spôsobené nahromadením kolagénu a často mávajú tmavočervenú až fialovú farbu. Jazva je vypuklá, vystupuje nad povrch pokožky a časom môže mať tendenciu sa rozrastať a zväčšovať. Vo väčšine prípadov sa keloidná jazva môže prejaviť až niekoľko mesiacov po poranení kože, teda v prípade pôrodu – po cisárskom reze. V oblasti podbruška po sekcii môže viesť i k obmedzeniu funkcie okolitého svalstva a takisto sa môže vyznačovať dlhodobou bolestivosťou, ktorú ovplyvňuje počasie.
  • Hypertrofická jazva – rovnako ako keloidnú jazvu, aj hypertrofickú spôsobuje nadmerné hromadenie kolagénu, avšak tento typ jazvy sa môže objaviť už na konci šestonedelia. Má typicky červenú farbu a na dotyk je nepoddajná a tvrdá, pričom vystupuje nad povrch pokožky.
  • Atrofická jazva – jazva vytvára v koži priehlbinku, a hoci takmer nikdy nebolí, ľahko ju podráždi mechanické trenie vrstiev oblečenia, prípadne pobyt na slnku. Atrofická jazva je charakteristická i tým, že oproti okolitej pokožke je výrazne bledšia.


Starostlivosť o jazvu po cisárskom reze (nielen) v šestonedelí

  • Predchádzať mechanickému dráždeniu – predovšetkým vtedy, ak bude jazva odokrytá, mala by si sa vyhnúť noseniu tesných nohavíc či spodnej bielizne, ktorej lem zasahuje do okolia jazvy. Voľ preto také nohavičky, ktoré majú vyšší pás, a namiesto tesných legín počas šestonedelia nos voľnejšie nohavice z priedušných materiálov, ktoré na páse nemajú tesný gumový lem.
  • Rana by mala byť na vzduchu – tento bod úzko súvisí s tým predošlým. Ak budeš mať jazvu po cisárskom po celý deň zakrytú pod tesnými a nepriedušnými nohavicami, skomplikuješ si tým proces jej hojenia. Takáto rana „má totiž rada“ pobyt na vzduchu.
  • Masáž okolia jazvy – jemnú a šetrnú masáž jazvy ti môže ukázať fyzioterapeut, dula či tvoja pôrodná asistentka. Masáž je skvelým prostriedkom na regeneráciu nervových zakončení.
  • Vyhnúť sa nadmernej záťaži brušného svalstva – na to, aby obnovili jednotlivé štruktúry kože a podkožia je potrebné im dopriať čas na regeneráciu. V prípade, že by si v šestonedelí pravidelne zdvíhala ťažké bremená, skomplikovala by si si nielen hojenie samotnej jazvy, ale napríklad i proces zavinovania maternice.
  • Podporné regeneračné prípravky – ak sa rana už v pôrodnici hojí dobre, spýtaj sa zdravotného personálu na vhodné regeneračné prípravky. Určite ti odporučia konkrétnu masť alebo gél, s ktorým majú dobré skúsenosti. Rovnako so zdravotnými sestrami alebo s lekárom nezabudni prekonzultovať bylinné obklady. Poradia ti, akú zmes bylín zvoliť a kedy môžeš v prípade tvojho záujmu s obkladmi začať.
  • Fyzioterapia a cvičenie – po cisárskom reze sa odporúča s cvičením začať najskôr po ôsmich týždňoch odo dňa pôrodu. Skúsený fyzioterapeut s praxou ti môže ukázať cviky, ktorými nielen spevníš uvoľnené brušné svalstvo, ale aj podporíš hojenie jazvy či napríklad predídeš diastáze.

Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Prsia po pôrode

Ostrá a neznesiteľná bolesť pri dojčení, prasknutie bradavky či horúce a naliate prsníky, ktoré okamžite reagujú na dotyk a tlak… Aj s týmito problémami sa môžu čerstvé maminy v šestonedelí stretnúť. Ako by mala vyzerať starostlivosť o prsia po pôrode, aké zmeny môžeš očakávať a ako vybrať dojčiacu podprsenku? Kedy ti pomôže návšteva lekárne a kedy zasa laktačná poradkyňa? Prečítaj si o tejto téme viac…

Oslabené panvové dno

Oslabené panvové dno prináša veľa zdravotných nepríjemností, za ktoré sa nie je nutné hanbiť. Panvové dno je jednou z najdôležitejších štruktúr ľudského tela. Svaly panvového dna sú uložené hlboko v tele a neslúžia k pohybu konkrétnych kĺbov ako povrchovo uložené svaly. Preto si mnoho z nás uvedomí ich dôležitosť až v okamihu, kedy začnú ochabovať a nepríjemne na seba upozorňovať.


Viac o regenerácii po pôrode na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s jazvami po pôrode

Máš skúsenosť s jazvami po pôrode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke