Môže vkladanie Progestenalle spôsobiť špinenie?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

som po IVF. Prvý KET bol úspešný, momentálne som v 9. týždni. Trápi ma však špinenie. V 6. týždni som bola na pohotovosti kvôli krvácaniu jasnočervenou krvou, plus som mala zrazeninu. Doktorka mi povedala, že je to hematóm. Mala som nasadené lieky, krvácanie prestalo, ale odvtedy každý tretí deň mám hnedý výtok.

Beriem Prolutex, Progestenalle, Estradiol Besins a Clexane. Predpokladám, že počas tehotenstva sa mi hladiny hormónov zvyšujú aj fyziologicky. Plus beriem ich aj touto formou. Krv mi nikto nevzal, ani v CAR, ani moja obvodná gynekologička. Najskôr mi gynekologička vezme krv v 11. týždni na kontrole. Srdiečko bije, inak je všetko v poriadku.

Je možné, že po vysadení progesterónu (v 12. týždni) a estrogénu (koncom 9. týždňa) špinenie prestane?

Môžem si za špinenie možno aj sama, keď si vkladám Progestenalle?

Mám nízko krčok. Prvé dieťa mám spontánne počaté, toto je moje druhé tehotenstvo. Mám 35 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri špinení a krvácaní vo včasnom tehotenstve je potrebné opakovane ultrazvukom kontrolovať vývoj tehotenstva. Krvácanie z krčka a dutiny maternice je možné rozlíšiť vaginálnym vyšetrením.

Pri ranke na krčku maternice sa niekedy môže stať, že ranka aj pri dotyku špiní. Pri prítomnosti hematómu pod plodovým vačkom je často lepšie, že sa hematóm vyprázdňuje von. Pri pretrvávaní špinenia a hematómu je vhodné pokračovať v preparátoch progesterónu aj naďalej.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič