Má vyššia dávka kyseliny listovej negatívny vplyv na vývoj plodu?

Zodpovedané
23. apr 2024

Dobrý deň,

mesiac pred plánovanym otehotnením som užívala 400 mcg kyseliny listovej denne. Keď som zistila, že som tehotná, začala som užívať 800 mcg denne. Tak som to užívala aj pri prvej dcérke a ani mi nenapadlo, že to môže byť zle. Jednej pani ste písali, že sa kyselinou listovou predávkovať nedá. Vraj sa vylúči močom.

Môžu mať teda vyššie dávky nejaký negatívny vplyv na vývoj plodu?

Som v 7. týždni tehotenstva.

Mám dávku znížiť znova na 400 mcg, alebo môžem prvý trimester dobrať tých 800 mcg denne?

Ako dlho mám kyselinu listovú prijímať vo forme suplementov a akú dávku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

prijímanie kyseliny listovej má význam pred tehotenstvom a v prvom trimestri. Jej nedostatok ovplyvňuje vývoj nervového systému.

Dávka 400 - 800 ug denne je dostatočná.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič