Kožné ochorenia v tehotenstve

Tehotenstvo je obdobie, kedy organizmus prekonáva mnoho zmien. K týmto zmenám patria aj zmeny na koži. Kožné ochorenia v tehotenstve sa vyskytujú pomerne často. Môže ísť však o fyziologické zmeny alebo špecifické ochorenia, ktoré sa vyskytujú len počas tehotenstva. Naopak, niektoré kožné prejavy sa počas tehotenstva zlepšia.

Organizmus sa počas tehotenstva mení. Niektoré zmeny sú prechodné, iné ostávajú natrvalo. Je dôležité rozpoznať tieto kožné zmeny a správne ich liečiť.

Fyziologické zmeny na koži v tehotenstve

Hyperpigmentácie

Hyperpigmentácia je porucha tvorby, alebo rozmiestenia pigmentu s neprirodzeným stmavnutím pleti. Príčinou stmavnutia je zvýšená hladina hormónov u žien

Počas tehotenstva sa objavujú hyperpigmentácie:

  • na prsných bradavkách,
  • na malých pyskoch,
  • na línii medzi pupkom a podbruškom - tzv. linea nigra1
  • na tvári - chloasma gravidarum - hnedé škvrny na čele, lícach alebo nose, môžu pretrvávať dlho a zhoršujú sa pri užívaní hormonálnej antikoncepcie4. Viac v samostatnom článku: Melasma

Stmavnutie v oblasti brucha a genitálií zvyčajne zmiznú po tehotenstve.

Melanotické névy (znamienka)

Znamienka sa môžu zväčšovať. Je to však spôsobené natiahnutím kože. Znamienka, ktoré sú ešte pred tehotenstvom škvrnité, nepravidelné, zle ohraničené by sa mali pravidelne sledovať.

Tehotenské strie

Strie7 vznikajú na miestach, kde sa koža rýchlo roztiahne. Ide o trvalé zmeny na koži. Najčastejšie sa objavujú na bruchu, prsiach, bokoch a stehnách. Tehotná žena by si počas tehotenstva mala pravidelne krémovať a masírovať kožu.

Viac v samostatnom článku: Strie7

Začervenanie dlaní (palmárny erytém)

Začervenanie dlaní je často prvým príznakom pri ochoreniach pečene. Toto začervenanie sa niekedy objavuje aj počas tehotenstva, pričom pečeň je v poriadku. Začervenanie spôsobuje pálenie a po pôrode32 mizne.

Pavúčikovité teleangiektázie

Teleangiektázie sú povrchové kožné cievky viditeľné voľným okom. Sú to vlastne rozšírené žilky. Objavujú sa v prvom1 a druhom trimestri gravidity a najviac postihujú horné časti tela. Objavujú sa u 60 - 70% tehotných žien a zmiznú asi po 3 mesiacoch po pôrode.

Opuch končatín a tváre

Opuch vzniká v poslednom trimestri. Príčinou vzniku je zadržiavanie vody v organizme a zvýšená priepustnosť ciev. Koža je ružovkastá a opuch je tvrdý.

Viac v samostatnom článku: Opuchy v tehotenstve

Zmeny ochlpenia a vlasov

Zvyšuje sa rast jemného ochlpenia na tvári a v oblasti genitálií. Po pôrode dochádza naopak k zvýšenému vypadávaniu vlasov.

Viac tiež v samostatnom článku: Vlasy v tehotenstve

Nešpecifické kožné ochorenia, ktoré sa zlepšujú počas tehotenstva

V tehotenstve sa zlepšujú prejavy akné1, sarkoidózy a psoriázy2. Psoriáza sa zlepší približne u 55% tehotných žien, pripisuje sa to zvýšenej hladine estrogénov.. U niektorých tehotných žien sa môže psoriáza zhoršiť.

Nešpecifické ochorenia, ktoré sa zhoršujú počas tehotenstva

Počas tehotenstva sa môžu zhoršiť:

  • bakteriálne, hubové, vírusové infekcie - herpes7, HIV, svrab, kandidóza
  • autoimunitné ochorenia - systémový lupus, systémová sklerodermia
  • metabolické ochorenia - porfýrie
  • iné ochorenia - mykózy, rakovina znamienok

Špecifické kožné ochorenia počas tehotenstva

Skupina týchto ochorení sa objavuje len v tehotenstve. Patria sem nasledovné ochorenia:

Plaky v tehotenstve (polymorfná erupcia)

Plaky v tehotenstve patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce nezávažné kožné ochorenie v tehotenstve. Objavuje sa najmä v posledných 2-3 týždňoch prvého tehotenstva (iba u prvorodičiek). Príčina vzniku nie je známa. V klinickom obraze sú v popredí svrbiace, červené, opuchnuté plaky. Objavujú sa v oblasti strií, na stehnách, zadku a na bočnej strane hrudníka. Prejavy po pôrode rýchlo zmiznú.

V liečbe sa využívajú zvlhčujúce kúpele alebo lokálne, slabé kortikosteroidy.

Svrbenie v tehotenstve (pruritus gravidarum)

Svrbenie sa objavuje v treťom trimestri. Hlavným prejavom je silné svrbenie zhoršujúce sa v noci. Vyskytujú sa pri prejavoch poškodenia pečene. Môže byť prítomná žltačka, vracanie, tmavý moč a svetlá stolica. Hrozí predčasný pôrod6, plod však nebýva postihnutý. Ochorenie sa vyskytuje opäť pri ďalšej gravidite. UV B žiarenie znižuje pocit svrbenia. Liečba patrí do rúk gynekológa.

Tehotenský herpes (Pemhigoid gestationis)

Je to autoimunitné ochorenie, ktoré začína zvyčajne v 2. trimestri. Prejaví sa silným svrbením a tvorbou a výsevom búl v oblasti brucha a rozširuje sa na končatiny, až na stupaje. Buly sa nevyskytujú na tvári a slizniciach. V období pôrodu32 sa ochorenie zhorší. Buly sa následne vyskytujú asi u 5% detí.

Ochorenie sa môže opakovať aj v ďalšej gravidite, je však agresívnejší. V liečbe sa podávajú kortikosteroidy a lieky proti svrbeniu - antihistaminiká.

Viac o kožných ochoreniach v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.solen.sk/pdf/b70a80fc4b903b9ed5528e6e759c7e85.pdf

Hodnotenia a skúsenosti s kožnými ochoreniami v tehotenstve.

Máš skúsenosť s kožnými ochoreniami v tehotenstve.?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke