Aké sú príčiny opuchu tváre?

Zodpovedané
29. sep 2021

Dobrý deň,

z jedného dňa na druhý došlo k opuchu časti tváre vedľa nosa - pravej aj ľavej strany. Po vykonaní RTG u ORL bol jemný zápal, ktorý bol preliečený viackrát antibiotikami, nosovým sprejom, roztokmi. V riešení boli aj mandle, nakoľko produkujú čapy. Výsledky krvného obrazu - ASLO, CRP a pod., všetko ok. Alergie dokázané nikdy neboli.

Opuch sa stále vracia, cítiť tlak.

Aká môže byť príčina?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môže ísť aj o angioedém. Je to kožné ochorenie, ktoré vznikne opuchom hlbokých vrstiev kože, podkožného tkaniva alebo slizníc, objaví sa kdekoľvek na koži.

Angioedém vzniká najčastejšie pri alergických reakciách, ale v niektorých prípadoch je idiopatický. Teda príčina opuchu sa nedá objasniť.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková