Psoriáza

Psoriáza je chronické, zápalové a neinfekčné ochorenie kože, ktoré postihuje kožu, vlasy, nechty a kĺby. Je to veľmi komplexná imunologická porucha, ktorá sa vyskutuje u pacientov s tzv. genetickou predispozíciou.

Odborníci odhadujú, že na Slovensku trpí psoriázou približne 100 000, v Čechách dvojnásobok ľudí.

Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách a má mnoho prejavov. Najčastejšie sa objavuje okolo 10. až 13. roka života. Choroba nie je nákazlivá a úplné vyliečenie sa nie je možné. No správnou a včasnou liečbou je možné jej prejavy potlačiť. Jej vznik podporuje dlhodobé užívanie liekov, stres, hormonálne výkyvy, geneticky podmienené poruchy funkcie imunitného systému a poranenie kože.

Základným znakom sú ružovo-červené ostro ohraničené plochy rôznej veľkosti so šupinami a drobné pupienky so žltým obsahom.

Video: PSORIÁZA očami MUDr. Tomáša Kampeho.

Rozhovor s odborníkom na psoriázu, primárom dermatovenerologickej kliniky UNLP Košice MUDr. Tomášom Kampe.

V rozhovore s odborníkom na psoriázu, primárom dermatovenerologickej kliniky UNLP Košice MUDr. Tomášom Kampe, nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:00 Predstavenie hosťa a témy.
  • 00:22 Čo je to psoriáza?
  • 00:54 Je na Slovensku a v Čechách veľa pacientov, ktorých toto ochorenie postihuje?
  • 01:44 Aké sú príznaky a prejavy psoriázy?
  • 02:49 Na akých miestach na tele sa psoriáza objavuje?
  • 03:33 Aký je rozdiel medzi ľahkou, stredne ťažkou a ťažkou psoriázou?
  • 04:34 Ako prebieha liečba psoriázy? Aké má chorý človek možnosti liečby?
  • 09:28 Je neliečenie psoriázy pre človeka nebezpečné?
  • 11:29 Na koho sa má človek s týmto ochorením obrátiť?
  • 12:05 Rady a odporúčania na záver.

Aké sú príznaky a prejavy psoriázy?

Kožné prejavy ochorenia sú pomerne typické. No pacient pri prvých vyrážkach, či fľakoch nemusí diagnózu správne odhadnúť. Podobnosť s inými kožnými ochoreniami je pomerne vysoká. Preto je dôležité navštíviť kožného lekára.

Prejavy:

  • pľuzgieriky na dlaniach či chodidlách - pustulózna forma,
  • červené hladké a lesklé ložiska - generalizovaná forma, vyžaduje si hospitalizáciu,
  • červené ohraničené ložiská na kolenách či lakťoch, v malých kĺbov na rukách - ložisková forma,
  • malé prejavy - kvapkovitá forma,
  • červené suché alebo mokvavé miesta v slabinách, v pupku, v oblasti prirodzenia a konečníka, v podpazuší, pod prsiami, na krku - inverzná forma,
  • deformácia malých kĺbov pri nohách a rukách - kĺbová forma.

Diagnostika

Diagnostikovať psoriázu je zvyčajne jednoduché. Lekár - dermatológ si prezrie kožu a pokožku hlavy, podrobne sa pýta na anamnézu, na výskyt ochorenia v rodine. Niekedy lekár indikuje biopsiu kože, ktorá definitívne potvrdí ochorenie.

Formy psoriázy

Závažnosť ochorenia je u pacientov individuálna. Existujú ľahké formy choroby, ktoré je schopný pacient laickými opatreniami zvládnuť aj sám, bez pomoci odbornej liečby. 20% pacientov, ktorí trpia psoriázou, má však vážnu formu tohto ochorenia, ktoré si vyžadujú celkovú liečbu.

U detí sa najčastejšie vyskytuje gutátny, plakový a záhybový typ psoriázy. Niekedy môžu byť postihnuté vlasy, kĺby, ale aj nechty.

  • ložisková psoriáza - najčastejšie postihnuté miesta sú lakte, kolená direková oblasť.
  • gutátna psoriáza- kožné prejavy sú veľkosti 2-10 mm, sú oválne s typickými šupinkami na koži. Kožné prejavy sú najmä na trupe a na končatinách, ale aj na tvári a vo vlasatej časti hlavy. Tieto prejavy na koži trvajú približne 3-4 mesiace, spontánne ustupujú a ochorenie sa môže vrátiť po 3-5 rokoch.
  • plaková psoriáza- koža je pokrytá suchými červenými škvrnami (plakmi) so šupinami. Plaky sa najčastejšie objavujú vo vlasovej časti pokožky, na kolenách, v oblasti lakťov. Tieto plaky sú bolestivé, svrbia a často krvácajú.
  • záhybová psoriáza- kožné prejavy sú najčastejšie v oblasti kožných záhybov so šupinkami.
  • psoriatická artritída

Aký je rozdiel medzi ľahkou, stredne ťažkou a ťažkou psoriázou?

V akej závažnosti bude ochorenie u pacienta prebiehač sa nevie nikdy odhadnúť a je to nepredvídateľné. Delenie podľa závažnosti ochorenia je dôležité z hladiska prístupu k liečbe a vyťadujú to dokonca aj platcovia lekárskej starostlivosti - zdravotné poisťovne. Na základ medzinárodného konsenzu sa rozhodlo, že sa bude zohaľadňovať celkové postihnutie tela, podobne, ako pri popáleninách. Do 10% kožného povrchu sa považuje za ľahkú formu.

Príčina vzniku

Psoriáza sa považuje za autoimunitné ochorenie. Dôležitú úlohu pri vzniku ochorenie hrá genetický vplyv. No nie je to choroba dedičná. Bunky imunitného systému napádajú zdravú kožu a tak dôjde k poškodeniu kože. Poškodené bunky v koži umierajú, tvoria striebristé šupinky, ktoré sa odlupujú.

Psoriáza nie je nákazlivá. Asi 40% pacientov s psoriázou má v rodine príbuzného, ktorý má psoriázu.

Existujú však rizikové faktory, ktoré podmieňujú a urýchľujú vznik psoriázy:

  • infekcia- rôzne zápaly a infekčné ochorenia môžu vyprovokovať imunitný systém k tomu, aby sa psoriáza prejavila skôr so závažnejšími prejavmi.
  • obezita - psoriatické plaky na koži sa najčastejšie objavujú v miestach záhybov kožem
  • niektoré lieky - lieky znižujúce krvný tlak (betablokátory) prispievajú k vzniku ochorenia,
  • stres- vplýva na imunitný systém a môže zhoršiť príznaky ochorenia,
  • podráždenie alebo poškodenie kože - škrabance, rezy, popáleniny taktiež prispievajú k rozvoju psoriázy,

Na vznik psoriázy je teda potrebná genetická predispozícia, vplyv imunitného systému, ktorý reaguje neprimerane a ďalej rizikové faktory, ktoré samé o sebe nespôsobujú ochorenie, ale môžu zhoršiť prejavy a priebeh ochorenia.

Výskyt

Psoriáza sa vyskytuje v každom veku. Najčastejšie sa však objavuje vo veku medzi 15 - 35 rokov. Jeden z desiatich pacientov má psoriázu už v detskom veku, ide o pomerne časté kožné ochorenie.

Liečba:

Liečba psoriázy postupuje doslova míľovými krokmi. V súčasnosti sú neporovnateľne väčšie možnosti liečby, ako mali pacienti pred 20 rokmi. Aktuálne možnosti liečby sú výsledkom poznania, čo to psoriáza je, ako prebiehajú imunitné poruchy. Vďaka technológiám, ktoré sú v dnešnej dobe k dispozícii, vďaka génovému inžinierstvu, je možné vyrobiť cielené "strely", ktoré dokážu tieto zápalové cesty prerušiť. Liečba je nielen účinná, ale aj bezpečná. Je dôležité myslieť dopredu na to, čo sa stane, ak sa v pacientovom tele preruší nejaký proces a či z toho nevyplývajú nejaké riziká. Cielené terapie, biologická aj tabletková forma liečby, sú teda výsledkom sledovania, vyšetrovania a dialógu medzi pacientom a lekárom. V úvode každej liečby je potrebné si stanoviť cieľ, ktorý sa má liečbou dosiahnuť a lekár ho vie pacientovi zreálniť.

Liečba musí byť individualizovaná. Neexistujú postupy, ktoré by boli všeobecne platné pre všetkých pacientov. Zohľadňuje sa vek, pridružené choroby, závažnosť ochorenia.

Liečba psoriázy u detí

V liečbe je potrebné si uvedomiť, že dieťa nie je zmenšený dospelý a že liečbu treba prispôsobiť vzhľadom na vek dieťaťa a jeho prejavy. Úspešnosť liečby závisí do určitej miery od edukácie rodičov, ktorý sa naučia ako sa starať o dieťa s psoriázou. V terapii sa používajú lokálne prípravky, ktoré sa používajú priamo na kožu alebo systémové lieky.

  • Emoliencia - krémy, ktoré zvláčňujú pokožku
  • Lieky pôsobiace ako celok vo forme tabletiek či injekcií - konvenčná systémová liečba.
  • Lieky upravujúce imunitné reakcie tela - injekcie či infúzie.
  • Aplikácia liečby priamo na postihnutú pokožku.
  • Liečba ultrafialovým svetlom - fototerapia,
  • Doporučuje sa užívanie zinku, rybieho tuku, selénu, vitamín C a E.
  • Antibiotiká - sú používané vtedy, ak prepukne zápal.

Odporúčania na doma:

  • jesť veľa ovocia a zeleniny
  • pomôcť dieťaťu pri udržiavaní zdravej váhy
  • udržiavať detskú pokožku čistú a hydratovanú
  • emocionálne podporiť dieťa
  • dodržiavať terapiu, ktorú naordinoval lekár

Prognóza ochorenia

Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré ovplyvňuje kvalitu života. Ochorenie prebieha v dvoch fázach, prvá fáza predstavuje akútne štádium prepuknutia ochorenia a druhá fáza je obdobie, kedy je zaznamenaný ústup klinických prejavov. Tieto obdobia sa striedajú.

Je neliečenie psoriázy nebezpečné?

Je dôležité aby pacient chápal, že ak má ťažký zápal kože, nie je to problém iba tej kože. Koža je súčasťou organizmu, a zápalové prejavy, ktoré vidíme zvonku sa odohrávajú vo vnútri. Štúdiami na veľkej vzorke pacientov sa zistilo, že tí pacienti, ktorí majú najzávažnejšie fomry psoriázy, majú vyšší výskyt vysokého tlaku, a skôr dotanú infarkt myokardu, majú choroby, ktoré spadajú pod tzv. metabolický syndróm. To sú ochorenia, na ktoré na Slovensku aj v Čechách zomiera najviac ľudí a psoriáza to dokaáže ešte urýchliť. Možno hovoriť o systémovom dopade neliečeného ochorenia.

Až 40% pacientov, ktorí majú ložiskovú psoriázu, trápi aj postihnutie kĺbov. Niekedy sa objaví najskôr postihnutie kĺbov a až neskôr sa objavia ložiská, ktoré sú následne diagnostikované ako psoriáza. Z hľadiska veľmi vysokého rizika je veľmi dôležité pacienta edukovať, že kĺbové ťažkosti, ktoré sa u neho môžu objaviť v budúcnosti, môžu súvisieť s psoriázou a je potrebné na to svojho lekára upozorniť. V takom prípade sa už liečba konzultuje s ďalším špecialistom, reumatológom, ktorý diagnózu potvrdí alebo vyvráti. Včasná diagnostika je veľmi dôležitá, lebo kĺbové poškodenie je nezvratné. Stále je veľmi veľa pacientov, ktorí majú psoriatickú artritídu diagnostikovanú neskoro alebo vôbec. Nedostávajú sa tak k liečbe, ktorá im môže zlepšiť život.

Text po odbornej stránke skontroloval:
MUDr. Tomáš Kampe
primár dermatovenerologickej kliniky UNLP Košice

Viac o psoriáze na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.bezpsoriazy.sk/fakty-o-psoriaze/
  2. http://www.naseporodnice.cz/zdravi/lupenka-priznaky-lecba.php
  3. http://kidshealth.org/parent/medical/allergies/psoriasis.html#
  4. http://www.pediatriapreprax.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6500&magazine_id=4

Hodnotenia a skúsenosti s psoriázou

Máš skúsenosť s psoriázou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
rubiraksup  15. jún 2022

Paoriaza

Zdravím všetkých. Liek na psor. Nieje to viete. Ja s tým bojujem teda som bojoval skoro 20r.Kediny spisom na ktorý som došiel je.Že dermatológ a lekárne vás budú cicat nič s tým nedosiahnete stále to bude viditeľne a vy sa budete trápiť a hanbiť.Však sa poznáme. Ja dom došiel najedem spôsob ako zabrániť všetkému.Žiadne olejceky,čajík,zastáva výživa atd , všetko je to o rozume.Ja som spravil že mám jednu konopnu mast , tá má cca 80g.Jeden x do týždňa si natriem postihnuté ložiska a to pred spaním a potravinárskou fóliou odlepím to miesto do rana to totálne zmokva a všetko pekne ode preč. Ale čo ďalej lebo všetko ostane červene. Tak poviem vám dermakol vyvinul určitý krém v tube vodovudorny.Natriem a idem ďalej ako normálni človek 😎
1 človek považuje za užitočné
tanula222  9. jan 2021

Psoriáza od 1 roka

Ahojte, mám psoriázu od 1 roka. V detstve to bolo ťažké, v lete som nosila dlhé nohavice a tričko s dlhým rukávom, nič nepomáhalo. Až Smrdáky. To bol pre mňa zázrak po 5 týždňoch som nemala nič a potom som začala chodiť každý rok a bolo to lepšie. Pomohli aj tehotenstvá, vtedy som nemala nič, teraz je to vždy horšie v zime.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke