Placenta praevia marginalis

moonica
19. jan 2013

Ahoj babulky, prosim ma niektora z vas skusenost s touto diagnozou? Uz som citala par tem ale dost starych. Mam tuto diagnozu, uz som kvoli tomu 3x krvacala, 2x bola hospitalizovana. Placenta mi zasahuje len okrajom ku krcka maternice. Zevraj by sa mala dvihat ako mi maternica bude rast, rada by som vedela ci sa vam naozaj dvihla, ci ste kvoli tomu taktiez krvacali a pod. Som doma na rizikovom, lekarov v nemocnici uz poznam snad vsetkych. Najhorsia je psychika, stale sa bojim co si po cikani na papieri najdem... koncim za chvilku prvy trimester, otazku som smerovala sem do druheho trimestra, lebo zevraj do cca 20tt by sa mala placenta dvihnut. Dakujem 🙂

wyturi
19. jan 2013

ahoj ja som to tiez mala okolo 20tt a vsetko sa skoncilo v poriadku..Teraz mame 7 mesacnu dcerku,je zdrava a robi nam vela radosti. Neboj sa ani ty, vsetko bude dobre...

ondatra2
19. jan 2013

@moonica ahoj, ja to mam tiez, placenta na zadnej stene a prekryva celu vnutornu branku krcka ak som to spravne pochopila, proste mam to nalepene na krcku, mam to aj na fotke, tak na pol krcku mam placentu a na druhej strane mam take tmave miesto, odkial mozem zakrvacat, tak mi to bolo vysvetlene. Ja som bola prvyraz na pohotovosti v 8.tt kvoli tomu, tam mi to zistili, odvtedy len lezim, hned som isla na PN, nevyuzivam ani vychadzky, len nutne. Krvacanie mi preslo asi po tyzdni, odvtedy ok, ale ako hovorim, len lezim, nic tazke nedviham, ani lahke 🙂. V 12.tt som bola znovu na sone, ani sa to nepohlo, vraj uz sa to mohlo trosku vytiahnut, babo dost narastlo. Tak mi povedali, ze moze sa to zdvihnut este, ale ze to mam dost a mam ratat s cisarskym a to som len v 13.tt 🙂 a uz strasia. Ako hovoris, najhorsia je psychika, ja sa snazim pozerat na to z druhej stranky, som 8 mesiacov po MA v 12.tt, teraz sa babo vyvija, je absolutne ukazkove, jedine tento problem, aj ked vazny a citala som aj zle veci o tom, treba to brat realne. ale je to pre mna sanca ako mat dietatko a verim, ze to dopadne len a len dobre, aj ked sa natrapime 🙂 Takze len mysli na dobre veci a fakt dodrziavaj ak mozes kludovy rezim, bez sexu. Drme si navzajom palce.

moonica
autor
19. jan 2013

@ondatra2 ja ju mam na zadnej strane maternce a okrajom mi zasahuje ku krcku. Ked mi robili pred 3dnami sono, zdalo sa lekarovi,ze uz troska sa dvihla, mozno sa to len zdalo. A bola si aj hospitalizivana? Ja som na urgente bola tiez prvy kra v 8tt.
Najhorsie,ze ani neviem co mozem robit. Vcera ma prepustali z nemocnice ,sex mam uz dlho zakazany, ze nech ma nenapadne an behat, skakat, upratovat.... lenze doma je to na nervy, dnes som vybehla s muzom na nakup (ktory niesol on)... myslis ze ani kratka prechadzka niekde na kavu? Nic?

ondatra2
19. jan 2013

@moonica no vidis, tak tebe sa tam uz javi naznak zdvihnutia, super, ja som bola na sone v pondelok a nic sa to za 4 tyzdne nezlepsilo, vraj sa uz malo. Hospitalizovana som nebola. Neviem preco, mne to krvacanie trvalo tyzden a odvtedy nic. My sme tiez nemali sex od zaciatku tehu, lebo sme sa bali kvoli tomu potratu, co mam za sebou.Ja tiez idem raz za tyzden na nakup s muzom, tiez nic nenesiem, ale zo zaciatku som chodila sa aj doobedu prechadzat a ked mi Dr. znovu prizvukoval absolutny klud, tak idem len do tych potravin, aby som sa totalne nescvokla. Doma je veru hrozna nuda, ale pomaly si zvykam, tusim prve dni boli horsie ako je teraz, na kavu urcite mozes ist, ale hlavne aby si nekrvacala, ak krvacas tak by som sa nehla z postele/gauca. ja aj pisem teraz poleziacky 🙂

moonica
autor
19. jan 2013

@ondatra2 ja som 3x krvacala a vzdy to do hodiny preslo. Take tyzden a pol rozostupy casovo . Mne vzdy na urgente pichliinjekciu na zastavenie ale pichli mi ju vzdy ked uz som krvacat prestala. Vzdy sa mi to stalo v noci okolo pol 2ked som spala a isla cikat a zrazu krv, kym som do nemcnice prisla, vysetrili ma a dali na izbu, uz som krvacat prestala a potom prisla sestricka a pichli mi injekcie . A vzdy som tam musela 4dni lezat a na piaty ma pustili domov.... aj dnes mam inac dost pichanie, nech len miminko rastie a placenta sa dviha.... kolkeho mas termin? Sme asi nejak narovnako, ja mam zatial 1.8.

ondatra2
19. jan 2013

@moonica ja mam termin podla poslednej mrchy 2.8. ale podla sona 30.7., ale my s touto diagnozou musime ratat so skorsim porodom, ak sa to teda nezlepsi. Takze sme fakt narovnako. Inak ja som to krvacanie mala tiez tak, ze na zaciatku viac krvi a potom spinenie a nesla som v noci na pohotovost ale rano a to uz so len spinila, ale nie krv ale akoby sliznicu taku krvavu, asi z tej placenty to bolo. takze doktor videl len spinenie a poslal ma domov a mne sa to uz neopakovalo. tiez mi pichli injekciu a ja uzivam aj duphaston, tak mi zvysili davky. 3x1 som uzivala, teraz uzivam 2x1 a to vraj minimalne do 16.tt. ty uzivas tiez?

ivica7793
19. jan 2013

ahoj...ja som mala tiež túto diagnózu. Môj gynekológ mi hovoril, že do konca tehotenstva sa môže placenta ešte zdvihnúť, ale nestalo sa.Dokonca pri pôrode zistili, že som mala placentu úplne zrastenú s maternicou a mali čo robiť aby ju odstránili a zachovali maternicu, musela som ale absolvovať transfúziu krvi, lebo som dosť krvácala. Ešteže som rodila cisárskym, lebo normálny pôrod by nedopadol dobre. Týmto nechcem nikoho strašiť...určite dôverujte svojmu lekárovi, myslím, že ten môj ma nechcel znepokojovať, a určite vedel, že sa placenta nezdvihne a bude to cisársky. Držím palce, nech to všetkým dobre dopadne a budete mať zdravé krásne bábätká, ako ja ...Leuško bude mať už 15 mesiacov 🙂

marissenka
19. jan 2013

ahoj.aj mne scasti zo zaciatku prekryvala krcok,nekrvacala som vobec. potom sa zdvihla...ale aj tak som mala Sc 😒 ...drzim palecky. 😉

moonica
autor
19. jan 2013

@ondatra2 ano beriem 2x denne duphaston od 8tt a teraz este magnezium lebo mi z krvi zistili,ze ho mam trochu menej a este beriem na krvacanie nieco podobne ako ascorutin ale toto tehotne mozu. Ja len dufam,ze uz skor ako o mesiac nebudem musiet ist, mne uz od zac tehu robili sono az 8x. Normalne by bolo doteraz len 3x. Robili ti uz teda ten prvy skrining, prejasnenie sije a nosova kosticka? Mne utorok a nastastie je vsetko ok.

@ivica7793 a v kolkom tt ti to diagnostikovali? Zevraj ak az okolo 20tt tak sa uz vacsinou nedvihne, ak takto na zac.ako mne tak sa zvykne nastastie mi povedal,ze uz sa mu zda ze zasahuje menej...

ali76
19. jan 2013

@moonica ja som mala tento problem, od 8 tt som mala sem tam taky ruzovy vytok, a potom som v 14 tt zakrvacala, presne kvoli nizko polozenej placente. Lezala som v nemocek 5 tyzdnov, ale to nebolo len kvoli tomu. Placentu som mala ku koncu tehotenstva uplne hore v pravom rohu.Cim bude tehu pokrocilejsie, tak tym sa bude dvihat aj placenta. 🙂

moonica
autor
19. jan 2013

@ali76 dakujem pekne za skusenost, snad sa mi dvhne. Uff 5tyzdnov.. ja som bola 2x po 5dni a uz len to bolo strasne...

ali76
19. jan 2013

@moonica mna chceli po 2 tyzdnoch prespustit, ale nakonice som ostala aj kvoli tomu, ze predtym som mala 2 potraty , a ten druhy bol uz v 19 tt, a na maleho sme cakali 11 rokov, takze pre istotu som tam ostala od 14 tt do 19 tt, potom uz to bolo v pohode, uz som nemala problem

adriana7510
19. jan 2013

@moonica ja som mala placentu preavia alebo nejak tak sa to hovorí, teda v strede pôrodných ciest a zistili mi to v 16tt. Ja som s tým však nemala žiadny problém, ani som nekrvácala, aj keď sa hovorí, že tak mať placentu je najhoršie. Len ma dr upozornil, že ak by som začala krvácať tak hneď mám bežať do nemocnice a že máme sexovať opatrne 😉 . Chvalabohu nič také sa nestalo a do 22tt sa mi placetna zdvihla. Teraz mám 3 mesačného chlapčeka, ale rodila som nakoniec cisárskym, ale to zase kvôli iným zdravotným problémom, takže neboj verím, že sa to napraví a všetko dopadne dobre 🙂

ondatra2
19. jan 2013

@moonica no uz mi robili tie merania a vsetko ok. ja som na sone bola len 2x. v tom 8 tt. na urgente a na tom merani v 12. tt, tiez neuznavam zbytocne sona. Moja normalne mas narok na sono az v 12tt. prve sono, vsetky ostatne sona su uz navyse, ziadne potvrdenie srdiecka a neviem co. a v tehu su vlastne 3 sona, pokial je zdrave tehu. My to uz budeme mat castejsie, ale zase raz za mesiac treba skontrolovat, babo to prezije. ale ty mas toho riadne za sebou, vsetky vaginalne? mne uz robili teraz v 12.tt najprv vaginalne ale potom sme chceli foto a to robil cez brusko. tak dufam, ze uz budu len cez brusko sona.
hej malo by sa nam to zdvihnut, ale mne povedali, ze ked sa mi za tie 4 tyzdne s tym nic neudialo a babo vyrastlo raztolko, tak ze sa uvidi, ale ja stale verim, ze sa to spravi, chcem rodit normalne, aj ty nie?

ivica7793
19. jan 2013

@moonica ja som v 5tt trošku krvácala, tak som si 4 dni poležala v nemocnici, zmenila doktora a myslím, že mi to zistil hneď na začiatku, už neviem presne...ja som absolvovala IVF, a vtedy sa to stáva, že je placenta nízko. Aj známa, ktorá tiež absolvovala IVF mala nízko placentu do konca tehotenstva, ale nemala také komplikácie ako ja. U každej je to iné, nebol dobre to dopadne 🙂

moonica
autor
19. jan 2013

@ondatra2 mne sono robili aj vaginalne aj cez brusko. Napriklad babatko mi uz meral a ten skrining cez brusko, ale robil aj vaginalne sono kebo cez neho lepsie vidi krcok, kt.mi museki kontrolvat ci sa neotvaram. Cize aj na urgente mi robili aj aj. Len ked ma prepustaki vcera mi robil len cez brusko. Som sa aj pytala ci tolko krat sono neublizi babatku lebo niekde som citala,ze to nieje dobre ale povedali mi ze neublizi.
Aj ja by som chcela samozrejme rodit normalne. Len ta psychika a tie zle sny... mam dost toho belaveho kkasickeho tehu vytoku tak sa casto citim vlhka a stale sa chodim kontrolovat ci je to len ten vytok ci nie krv..

@adriana7510 dakujem za reakciu , dufam ze vsetko dobre dopadne 🙂

ondatra2
19. jan 2013

http://www.mamaaja.sk/tehotenstvo-a-porod/tehot...

skus si aj toto pozriet, podla mna tebe sa to este vytiahne, lebo ako si pisala nemas to nalepene na krcku, neboj, hlavne, ze babo je ok.

ondatra2
19. jan 2013

@moonica moja zlata nestresuj sa, pozri ja mam za sebou ten potrat a skoro som sa dostala kvoli tomu na psychiatriu a to su aj horsie veci ako potratit v 1. trimestri,cize potratit neskor ☹ ked uz babo citis. Takze si vazim, ze vobec sa vyvija babo. Skus mysliet pozitivne, pozerat v telke komedie a citaj si tu nieco uplne ine ako problemove veci s tehotenstvom.
A doktorom nehovor co si citala 😀 lebo to oni nemaju radi, radsej sa urob sprostou.

moonica
autor
19. jan 2013

@ondatra2 uff po tomto clanku sa bojim este viac... 😀 nastastie mam tu marginalis a nie uplne vcestnu.
Jaaj moja nejak to dobjujeme spolu 🙂

ondatra2
19. jan 2013

@moonica no nechcela som strasit, ved preto som ti poslala clanok, ze je jasne napisane, ze ty mas ten najlahsi typ a urcite sa ti to vytiahne a rodi sa normalne, ved doktor ti uz povedal, ze sa mu zda, ze sa to vytahuje. Neboj dobojujeme a budeme si to viac vazit. dobru noc a prajem ti len krasne sny 🙂

moonica
autor
19. jan 2013

@ondatra2 dakujem velmi pekne 🙂 aj tebe dobru nocku 😉

danielle
22. jan 2013

ahojte, tak ja som dnes bola v poradni, som v 20.tt a tiez mi diagnostikovala dr. praevia marginalis. Placentu mam vzadu a nizko. Ale vraj by sa mi mala vytiahnut hore, ako bude dietatko rast a zvacsovat sa maternica. Baby, treba sa setrit a mysliet pozitivne... 🙂

ondatra2
22. jan 2013

@danielle a doteraz ti take nic nevraveli? to sa ti teraz urobilo? doteraz bola placenta ok?

danielle
22. jan 2013

@ondatra2 neviem, nic mi dr. nepovedala... neviem, asi to nebolo vidno. v prvom tehu som nemala ziadne problemy, ani som nevedela, ze taketo nieco existuje

danielle
22. jan 2013

@ondatra2 dr. mi povedala, ze v tomto stadiu tehu sa to stava jednej zene z piatich, ale vo vacsine pripadov sa to upravi, ako dieta rastie a zvacsuje sa maternica. ale moze stat aj to, ze zacnem krvacat a pojdem do nemocnice. v najhorsom pripade musia predcasne ukoncit tehotenstvo.

nikawero
22. jan 2013

caute baby, neda mi nereagovat, pretoze ja mam tiez takuto diagnozu. Na sone mi to lekar len tak pomedzi zuby oznamil s tym, ze ak by som nedajboze zacala krvacat, mam si dat ascorutin a nie ze pridem stresovat na pohotovost ze potracam...moj dr. na poradni by si to ani nebol vsimol, keby som sa na to nespytala a hned mi vypisal PN. Zatial som nekrvacala, ale v poslednej dobe mi casto tvrdne brucho tak neviem, dufam, ze sa to nejako samo upravi.

anickad77
22. jan 2013

Ahoj, moj teraz 17 rocny syn bol v brusku, ked som mala tuto diagnozu. Ak ostanes doma, nie v nemocnici, moja rada je, minimum chodenia, pod postel treba nieco podlozit, aby si lezala dolu hlavou, aj pri spani, aby dietatko netlacilo dolu. To minimum chodenia je : na wc a do sprchy, aspon kym sa to neukludni. Ziadne upratovanie, prechadzky, nic, co napomaha k tomu, aby dietatko tlacilo dolu na krcok. Poviem ti len tolko, ze s tymto lezanim dolu hlavou mam bohate skusenosti, lezala som tak od 25tt do 36tt.
Prajem vela stastia 🙂 hlavne klud 🙂 pokoj, urcite vsetko dobre dopadne, ked budes lezkat a nenamahat sa 🙂

nikawero
22. jan 2013

@anickad77 ja som teraz v 16 tyzdni a doteraz som normalne chodila do prace, na poslednej poradni mi to vsak nedalo tak som sa spytala ci je v poriadku ked mi tak tvrdne brucho (aj ma celkovo dost bolelo) pri tej diagnoze zo sona. Vypisal ma na PN s tym ze kontrolu mam 31. tak neviem ci ako potom mam zase nastupit do prace. Pretoze ak dlhsie chodim tak mi tie bolesti zacnu znovu. Dokonca ani dovolene vychadzky nevyuzivam

kikaski
22. jan 2013

ja som mala špinenie v 8tt a neskôr v 12tt znova, ale okrem tejto diagnózy som mala aj hematómy. Neviem teda z čoho to špinenie bolo. Odvtedy som PN, na poslednom ultrazvuku mi napísal placentae profunda, čo asi znamená, že sa podvihla...už sa tak nešetrím, ale do konca 4 mesiaca som sa skoro vôbec nehýbala...viem, aké je ťažké myslieť pozitívne, mala som veľký strach a ten nepominul stále...stále sa bojím pri malej potrebe, čo nájdem, to už asi v hlave ostane až do konca...už mi tvrdne bruško, často ma ako keby ťahá a ako prvorodička neviem čo je v norme a čo nie...musíme dôverovať našim lekárom a veriť, že všetko bude dobré....držím palce, určite to zvládnete 🙂

anickad77
22. jan 2013

@nikavero mne to zacalo po piatom mesiacii, tvrdnutie bruska bolo na dennom poriadku, uz od tretieho mesiaca. Ked som prvy krat zacala krvacat, sla som k lekarovi, on mi hned povedal, co je za problem. Nechcem pisat viac, aby som vas zbytocne nevystrasila. Cim viac chodenia, tym viac sa mozu spustit kontrakcie, tym ze je placenta dolu, babatko na nu tlaci, sposobuje krvacanie. Urcite neodporucam do prace, ani prechadzky. Nie som lekar, iba matka, ktora to prezila a takisto som sa bala, ze pridem o babatko, ked sa to so mnou stale nieco dialo. Ako som pisala, max. kud na lozku, neviem, ci vam dali nejake lieky, ale ja som vtedy brala injekcie magnezium, ascorutin, ferronat (hnusne, ale treba doplnat zelezo aj, vraj, nedalo sa pri tom ist na zachod), hlavne davajte pozor, pri stolici, netlacit na wc!!! Musite sa naucit, nech to ide bez tlacenia, plynule, zatat zubky, dychat, hlavne netlacit, uplne sa uvolnit, lebo aj toto drazdi a sposobuje krvacanie. Je toho vela, mozno sa nas tu najde zopar, co to prezili. Myslela som, ze po tomto porode uz dietatko dalsie ee 🙂 aha, uz mam tretie 🙂 🙂 prajem takisto vela stastia a max. pokoj 🙂 bude to dobre 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre