Úzkosť v tehotenstve

22. apr 2023

Ahojte, čakám svoje prvé bábätko, som v treťom trimestri. Čím viac sa blíži pôrod, tým viac som úzkostlivá, prehnane aj seba aj bábo sledujem. Bábo v zmysle, že pár hodín necítim, že by sa hýbalo a už som strachom šialená, mám katastrofálne scenáre v hlave, ako pôrod môže zle dopadnúť, ako sa nedajbože bábo zamotá do pupočnej šnúry a niečo sa mu stane este pred pôrodom... Doteraz bolo všetko v poriadku, výsledky mám ukážkové zakaždým, aj na sone je vždy všetko v poriadku, bábo rastie ako z vody, je dokonca väčšie ako by malo podľa tabuliek byť, ale jednoducho ten strach je zrazu vo mne a ja neviem čo s tým mám robiť. Koľkokrát som neschopná čokoľvek celý deň urobiť, lebo si len sledujem pohyby, štikútku... Mali ste to niektorá pred pôrodom podobne ako ja alebo mi úplne preskakuje?

Ďakujem vopred za odpovede.

selena_luna
22. apr 2023

Nepreskakuje ti, je to uplne normalne. Aj ja som si babo sledovala, myslela som si ze ja budem taka mama co ma na salame, ale bola som uzlik nervov...ale babatko som mala po MA, takze myslim ze som mala celkom opravnene obavy. Chapem uplne kazdy jeden tvoj strach a myslim ze radsej babo skontrolovat ( aj na pohotovosti) ako nieco zanedbat. Aj strach z porodu je uplne normalny pocit.
Babo ale citi tvoj stres, skusaj mysliet pozitivne - prihovaraj sa mu, co spolu zazijete ked uz bude vonku, pis mu dennik, co robilo v brusku, ake je velke, a ja som este do zblbnutia pozerala mentalistu a hru o trony 😁 aby som myslela na ine veci. Dychaj pomaly, medituj, cokolvek. Stres vam.obom skodi.
Drz sa a snaz sa si to tehotenstvo este uzit 🙂

floki1994
22. apr 2023

A teraz si predstav ze by si bola tehotna po MA ako ja v 19tt alebo xy zien, ktore o prve babo prisli...na ten strach si treba zvyknut bude stale, aj pri porode a aj po porode...je to sucast celeho toho procesu proste...neostava nam len verit ze to bude dobre a mysliet pozitivne..su veci ktore jednoducho neovplyvnime a tymto stresom len babatku skodime ...drzim palce aby bolo vsetko ok 🙂

luccija
22. apr 2023

Už sa budeš vždy báť🙂to je asi údel materstva či má rok, tri, dvadsať postupne sú zvykneš nemôžeš ho zavrieť doma, ale ten strach bude.Kazda žena sa boji primerane pôrodu, novej úlohy, zodpovednosti...

selena_luna
22. apr 2023

Podla mna ale ten strach v tehotenstve a po porode je uplne iny - ked sa teraz bojim, co v spanku dycha, tak ju len postuchnem a pomrvi sa. Ale ked bola v brusku tak to som nemohla urobit nic. To bolo paralyzujuce

autor
22. apr 2023

@selena_luna ja som najprv bola taká salamistka, hovorila som si, že všetko je v pohode, čo sa môže stať. Ale ako sa bábo začalo intenzívnejšie hýbať vo mne, ako som ho prvýkrát videla na 3D ultrazvuku, tak proste sa niečo zlomilo vo mne a je zo mňa uzlík nervov. Manžel mi tiež stále hovorí, že nech sa ukľudním, že je všetko v poriadku a ja sa fakt snažím, snažím sa aj zamestnať, nech toľko nepremýšľam nad všetkým, no ako hovorím, čím je pôrod bližšie, tým viac som vykoľajená a už len sekundy rátam (a počet kopov bábätka za deň, dokonca som si na to stiahla appku do mobilu 🤦).

@floki1994 ďakujem pekne 🙏

@luccija ďakujem. Ja som na ten strach bola pripravená, len som si nemyslela, že príde taký intenzívny a hneď počas tehotenstva. Skôr som čakala, že to začne po pôrode, lebo predtým mi ani nenapadlo sa pôrodu báť, ono to všetko prišlo tak odrazu.

@selena_luna presne aj ja sa tak niekedy cítim. Minule sa pár hodín (doslova) nepohla a už som si svietila baterkou na brucho, jedla som čokoládu, píla studenú vodu, no proste všetko čo som našla na nete, len aby som bábo rozhýbala, čo sa mi samozrejme podarilo. Prešlo ďalších pár hodín a ja som bola späť tam kde predtým. Každý mi hovorí, že už je veľké, nemá veľa miesta, väčšinu času prespí, ale ja si proste aj tak idem svoje v hlave, aj keď niekde vnútri viem, že to je totálne iracionálne 🫤

luccija
22. apr 2023

Musíš len veriť, že bude všetko v poriadku ten stres Ti nepomáha.Je fajn byť obozretne, ale nie paranoidna.Najprv sa bojíme nech pôrodime, potom nech dobre jedáva, nech si zvykne na škôlku, nech mu nerobia zle, nech sa niečo nestane, keď bude chodiť samé von hovorím na celý život:(

selena_luna
22. apr 2023

Mnohe z nas sme si tym takto presli, drz sa a vela pozitivneho myslenia
🙂

miriter
Odpoveď bola odstránená
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre