Aké sú možné riziká pri odbere chóriových klkov?

Zodpovedané
8. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom odberu chóriových klkov.

Aké sú možné riziká spojené s odberom pre mňa a pre dieťatko?

Je pravdivá informácia, že by odber mohol spôsobiť deformácie končatín aj u zdravého dieťatka?

Ďakujem

Dobrý deň,

odber choriových klkov rovnako ako aj amniocentéza sú invazívne diagnostické metódy počas tehotenstva. Invazívne sú z dôvodu, že je potrebný invazívny odber materiálu, či už choriových klkov v skoršom štádiu tehotenstva alebo plodovej vody v neskoršom štádiu v prípade amniocentézy. Celosvetovo je každý deň robené veľké množstvo týchto vyšetrení za účelom zistenia výskytu potenciálnych genetických porúch vyvíjajúceho sa plodu.

V minulosti, keď neboli ešte ultrazvukové metódy také vyvinuté ako teraz a nerobilo sa také množstvo týchto procedúr boli publikované viaceré vedecké články, ktoré poukazovali na možné riziká spojené s nimi. Momentálne sú však dostupné viaceré štúdie a meta-analýzy (analýzy viacerých publikovaných štúdií, ktoré majú najsilnejšiu váhu evidencie pri vedeckých faktoch) poukazujú na to, že riziko spojené s amniocentézou a odberom choriových klkov je v skutočnosti veľmi nízke.

Vo všeobecnosti je tehotným ženám komunikované vysoké riziko potratu (1%), ktoré však nie je pravdivé niektoré novšie štúdie spomínajú riziko 0,35% alebo 0,22 avšak niektoré nenachádzajú žiadne zvýšené riziko. Jedná sa najmä o to, že väčšina žien, ktoré idú na niektoré z týchto vyšetrení majú počas tehotenstva už diagnostikovaný nejaký problém (napríklad nález na ultrazvuku) a už z tohto dôvodu majú zvýšené riziko potratu (pretože to tak má príroda zariadené) a môže sa jednoducho stať, že je to načasované po absolvovaní tohto vyšetrenia.

Avšak v minulosti sa častejšie vďaka už spomínanému nižšiemu množstvu týchto vyšetrení a horšiemu ultrazvuku bola vyššia šanca na potenciálne riziko počas samotného odberu. Teraz je toto riziko naozaj veľmi nízke až zanedbateľné. A to najmä pokiaľ sa jedná o absolvovanie odberu na špecializovanej klinike, kde robia týchto vyšetrení veľa a lekári v nich majú dobrú prax.

Vo všeobecnosti sa môže vyskytnúť po absolvovaní tohto vyšetrenia špinenie, kŕče. V takýchto prípadoch je vždy vhodné nakontaktovať sa čo najskôr na svojho lekára. Keďže sa jedná o invazívnu techniku je taktiež možný potenciálny vznik infekcie, ktorý sa však dá do veľkej miery minimalizovať použitím aseptických metód. Medzi veľmi vzácne nežiadúce reaacie patrí aj už spomínaný potrat, prípadne skorší pôrod.

Vami spomínané deformácie končatín sú extrémne vzácne a vyskytujú sa takmer iba pri prípadoch kedy je CVS robené vo veľmi skorých týždňoch tehotenstva (pod 9tt).

Držím Vám palce aby všetko dobre dopadlo.
Prajem pekný večer

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko