Riziko z krvi 1: 111 a špinenie po odbere choriových klkov. Čo to znamená?

Zodpovedané
5. aug 2020

Dobrý deň,

včera som podstúpila odber choriových klkov, pretože mi vyšli zlé výsledky krvi na prvom skríningu. Mala som nízke hodnoty PAPP-A, ale ultrazvuk dopadol úplne v poriadku - riziko 1: 111.

Lekár mi do knižky napísal, že vzhľadom na vek matky je riziko 1: 1500 a dodal, že tieto hodnoty môže ovplyvniť hocičo. Nemám sa nijako znervózňovať a tešiť sa na zdravé bábätko. Volať si pre výsledky mám v piatok. Čo ma trápi je aj to, že dnes a včera som mierne špinila. Dnes už to nebola jasne červená krv, ale skôr hnedý výtok.

Je to špinenie normálne?

Injekciu som dostala dosť nízko, tak napríklad je to z toho.

Je riziko naozaj nízke a bude všetko v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

znížené hodnoty PAPP-A zvyšujú riziko rôznych vrodených vád, avšak pokiaľ ultrazvuk vyšiel v poriadku, netreba mať zvýšené obavy.

Bolo však správne, že pri riziku 1:111 vás pre istotu poslali na odber choriových klkov. Aj napriek tomu, že je táto metóda invazívna najnovšie štúdie poukazujú na to, že riziko spontánneho potratu z dôvodu absolvovania tejto procedúry je minimálne (približne 0 až 0,22%). Dôležité je aby táto procedúra bola robená v špecializovanom centre, kde ju vykonáva lekár, ktorý sa jej pravidelne venuje.

Špinenie je po odbere choriových klkov bežným a častým javom. Pokiaľ sa jedná o slabé špinenie, ktoré nie je intenzívne ako menštruácia, je to zvyčajne v poriadku a prejde si tým väčšina žien po absolvovaní tejto procedúry. Malo by odznieť v priebehu pár dní, maximálne po týždni.

Avšak ak by sa vám zase objavila jasnočervená krv (tá by mala byť totiž iba v deň zákroku maximálne), alebo by ste mali silné kŕče ako pri menštruácii, tak treba určite čo najskôr vyhľadať gynekológa.

Prajem vám pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko