Existuje nejaké vyšetrenie pred očkovaním, ktoré môže zistiť, ktorá vakcína je vhodná a ako zareaguje na ňu organizmus?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

máme 10 mesačnú dcéru a zatiaľ nemala žiadne zdravotné komplikácie či choroby. V rodine však máme dieťa, ktoré sa narodilo úplne zdravé a po očkovaní sa jeho zdravotný stav zmenil.
Sesternica má dcérku, ktorá po hexe v 5. mesiaci prestala napredovať. Keď mala 1,5 roka, tak po MMR stratila očný kontakt a prestala hovoriť, chodiť. Lekári nezistili žiadne dedičné predispozície, ktoré by mohli ovplyvniť zdravotný stav dieťaťa. Ale ani nepotvrdili, že dieťa prestalo napredovať kvôli očkovaniu.

Existuje nejaké vyšetrenie pred očkovaním, ktoré môže zistiť, ktorá vakcína je vhodná a ako zareaguje na ňu organizmus?

Som veľmi na vážkach, či našu dcéru dať očkovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma to, ale v súčasnej dobe nie sú žiadne špecifické vyšetrenia, ktoré by bolo možné absolvovať pred očkovaním, aby sme zistili ako na konkrétne očkovanie zareaguje organizmus.

Sú známe vzácne veďľajšie účinky očkovania, ktoré môžu byť vo výnimočných prípadoch aj závažné. Avšak komplikácie spojené s ochoreniami, proti ktorým sa očkujeme sú o dosť závažnejšie a vyskytujú sa s vyššou pravdepodobnosťou u chorých/prekonaných verzus zaočkovaných.

V medicíne je to vždy o zvážení pomeru rizika vs benefitu v liečbe aj prevencii. V drvivej väčšine prípadov je to o výraznom benefite očkovania. Osobne si nemyslím, že by tomu vo Vašom prípade malo byť inak.

Prajem veľa zdravia.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko