Syn s hypospádiou a malým penisom. Mal byť dievča?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

syn sa nám narodil v októbri 2021, t.č. má 5 mesiacov. Narodil sa s maličkým pipíkom a hypospádiou 3. stupeň. Už sme boli na prvej urologickej kontrole, kde nám odporučili 2 operácie ale až po 1. roku.

Počas tehotenstva mi na morfologickom ultrazvuku dvakrát povedali, že to bude dievča. Asi videli len vajka a vyzerali ako pošva zvonka. V 6. týždni som krvácala. Nasadili mi liečbu Duphaston a Ascorutin, ktoré som brala do konca 1. trimestra a Agolutin 1 injekcia.

Viem, že sú to ženské hormóny. Pohlavné orgány sa dieťaťu vyvíjajú okolo 6. - 8. týždňa.

Je možné, že táto liečba vývoj ovplyvnila a mohlo dôjsť k vývojovej vade kvôli tomu?

V rodine nik z nás nemá žiadne hormonálne problémy s ani hypospádiu nikto z generácií nemal.

Ako a kde to môžem začať riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že užívanie prípravkov s obsahom progestínu v tehotenstve môže zvyšovať riziko výskytu hypospádie.

Jej riešenie je potrebné s urologickým špecialistom, akého ste už navštívili. Niekedy sa tieto vývojové vady vyskytnú náhodne, aj bez vonkajších vplyvov a bez dedičného pozadia.

Držím palce

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko