Problémové tehotenstvo?

Zodpovedané
30. júl 2022

Dobrý deň, p. doktorka,

chcela by som sa poradiť. Menštruácia mi mešká šiesty deň, včera som mala pozitívny tehotenský test. Hneď som bola u lekárky, nakoľko mám zistený vrodený trombofilný stav, hneď mi nasadili Fraxiparine. Na ultrazvuku ešte nebolo nič vidieť, ale gynekologička našla pri vaječníku nejaký zakrvácaný útvar, podľa nej sa pravdepodobne jedná o cystu, ale postrašila ma aj mimomaternicovým tehotenstvom.

Je možné, že už by to bolo vidieť aj keby sa jednalo o mimomaternicové tehotenstvo?

HCG z krvi som mala ešte veľmi nízke, iba 28, v pondelok som objednaná na ďalší odber. Poslednú menštruáciu som mala 18. 6. ale neviem presne kedy mám ovuláciu, pri prvom tehotenstve som ovulovala určite neskôr ako na 14 DC.

Je podľa vás dôvod na obavy?

Ďakujem.

Dobrý deň,

na ultrazvukové vyšetrenie bolo ešte skoro. Aj z hľadiska hodnoty hCG a aj pre iba 6 dní meškajúci menzes.

Útvar pri vaječníku som nevidela, preto len na základe dohadov by mohlo ísť:

  • o prasknutú zakrvácanú cystu
  • stav po ovulácii a tzv. corpus luteum gravidarum
  • mimomaternicové tehotenstvo

Je to určite potrebné dodiagnostikovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník