Ide o mimomaternicové tehotenstvo?

Zodpovedané
28. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na Váš názor. Mám 41 rokov a aj napriek prognóze od lekára, že možnosť otehotnenia prirodzenou cestou je menšie ako 1%, tak sa možno niečo začína.

Poslednú menštruáciu som mala 24.03.2020, cyklus mávam 28 dňový. 24.04.2020 som mala pozitívny tehotenský test, následne aj ďalšie 3 dni. Tak som včera 27.04.2020 bola na gynekológii. Doktor mi spravil sono, no v maternici nebolo nič. Len vo vajcovode videl zrejme žĺtkový vak.

Tak mi zobral krv a hneď ma dal do smútku, že zrejme ide o mimomaternicové tehotenstvo. Dnes som volala na výsledok a hCG som mala 50,8. Sestrička mi len povedala, že mi doktor odkázal, že mám prísť v pondelok 07.04.2020 na kontrolné sono. Nič viac.

Neviem kedy som mala ovuláciu. Keďže nám povedali, že prirodzene nemôžeme počať, tak som toto prestala úplne riešiť a riešili sme rovno IVF. Nakoľko však zatvorili hranice a mali sme ísť do Brna, tak sme v centre ešte ani neboli. Moc sa bojím, že toto vytúžené tehotenstvo bude mimomaternicové.

Môže to doktor takto zhodnotiť iba na základe sona?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyšetrenie bolo u Vás realizované jednoducho príliš skoro.

Na ultrazvuku je zvyčajne lekár schopný vidieť embryo najskôr v 5.-6. týždni tehotenstva. Hodnoty hCG: 50 svedčia o tom, že na ultrazvuku s najvyššou pravdepodobnosťou neuvidíme vôbec nič. Na ultrazvuku sme schopní vidieť embryo až pri hodnotách hCG okolo 1500.

Lekár Vás musí poučiť o možnosti mimomaternicového tehotenstva. Kým embryo nie je viditeľné jasne v maternici je jeho povinnosťou Vám poskytnúť informácie o všetkých možných komplikáciách.

Takáto situácia je nepríjemná ale neostáva Vám nič iné len čakať a vyšetrenie opakovať.

S pozdravom