Dá sa predísť preeklampsii v ďalšom tehotenstve?

Zodpovedané
1. sep 2022

Dobrý deň,

náhle sa u mňa rozvinula preeklampsia (v pondelok tlak ideálny, v stredu už strašne vysoký, vo štvrtok bielkoviny na 3 krížiky, slabé ozvy, akútna sekcia, žiaľ so zlým koncom, vraj dlhodobejší problém...) Placenta mala po sebe mnohopočetné infarkty.

Chcem sa opýtať ako to vlastne je - či najskôr vznikne preeklampsia a kvôli nej začnú vznikať infarkty po placente alebo je to naopak - teda najskôr vzniknú infarkty a na základe toho sa rozvinie preeklampsia?

Viete mi prosím aj povedať, či sa to dá v ďalšom tehotenstve nejako podchytiť keď to malo taký náhly nástup a príznaky sa začali prejavovať až keď bolo neskoro?

Inak celé tehotenstvo bol tlak aj moč ideálny.

Ďakujem.

Dobrý deň,

základom vzniku preeklampsie sú abnormality vo vývoji placenty už v úvode gravidity, ktorým dôsledkom je jej ischémia a vznik nedostatočného okysličenia plodu, jeho zaostávanie v raste, ale tiež orgánové prejavy u Vás (tlak, opuchy, bielkoviny v moči,…).
Preeklampsia môže mať rozvoj pozvoľný, ale tiež veľmi rýchly.

Prevenciou je podávanie Anopyrinu 100 - 150 mg 1x denne večer už od prvého trimestra. Udáva sa, že jeho užívanie dokáže o 50 % znížiť riziko vzniku preeklampsie.

Samozrejmosťou sú pravidelné kontroly.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník