Je preeklampsia bez príznakov častá?

Zodpovedané
14. jan 2023

Dobrý deň,

je bežná, pripadne častá, preeklampsia, ktorá nemá takmer žiadne príznaky?

Môj prípad - celých 6 mesiacov všetko v poriadku, žiadne opuchy, tlak nízky, žiadne bielkoviny v moči. Jedného dňa začali len bolesti hlavy - tlak vtedy ideálny 120/80, je pravda, že pohyby som už cítila slabšie - ale stále cítila. O 2 dni na to tlak extrémne vysoký, bielkoviny na 3 krížiky. Akútna sekcia, žiaľ, už bolo neskoro. Dieťatko bolo slabé a nezvládlo to, pretože to bol vraj aspoň 2 týždňový problém. A to je to, čo má desí. Že celé 2 týždne predtým bolo všetko v absolútnom poriadku, bola som ešte na kontrole u svojho lekára, no napriek tomu už u mňa prebiehala preeklampsia a dieťatko dostávalo čoraz menej kyslíka.

Čo sa dá robiť v takýchto prípadoch?

Viem, že jediná prevencia je Anopyrin, ale je dostatočná?

Ďakujem.

Dobrý deň,

existuje aj tzv. perakútny priebeh preeklampsie. Čo bol Váš prípad.

Jedinou prevenciou je užívanie Anopyrinu už od minimálne konca prvého trimestra a pravidelné častejšie monitorovanie plodu a Vás.

Veľmi ma mrzí Vaša strata. Želám veľa síl.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník