Hemoroidy v tehotenstve

Prečo v tehotenstve a po pôrode vznikajú hemoroidy? Aké ďalšie problémy ti môžu spôsobiť a dá sa ich vzniku vôbec nejako predísť? A čo vlastne robiť, aby si si uľavila od bolesti, ktorou ti hemoroidy dokážu skomplikovať život? Ak sa ťa téma hemoroidov v tehotenstve či po pôrode týka, poď si prečítať náš článok, v ktorom sa dozvieš viac…
Hemoroidy v tehotenstve

Zápcha je najčastejšim dôvodom, prečo v tehotenstve vznikajú hemoroidy.

Čo sú to hemoroidy?

  • Hemoroidom sa hovorí aj „zlatá žila“ a ide o ochorenie žilných stien v oblasti konečníka. Konkrétne tento jav nastáva, ak sa niektoré zo žíl chorobne rozšíria, čo vedie k ďalším problémom – zhrubnutie časti tkaniva, sťaženie priechodnosti konečníka, krvácanie, svrbenie či bolesť pri státí alebo sedení.
  • Najčastejšie sa hemoroidy vyskytujú po 50. roku života, no istú úlohu pri ich skoršom vzniku zohráva aj genetická predispozícia, tehotenstvo či nesprávny životný štýl – či už je to strava s nedostatkom vlákniny, ktorá vedie k nepravidelnému vylučovaniu stolice, alebo sedavý spôsob života.
  • V závislosti od toho, v akej časti konečníka sa hemoroidy vytvoria, môže ísť o:
    • Vonkajšie hemoroidy – laicky im často hovorí aj „dolné“ hemoroidy. Nachádzajú sa v bezprostrednej blízkosti análneho otvoru, sú viditeľné aj navonok a človek si ich dokáže nahmatať ako malé zdurené uzlíky, ktoré sú citlivé na dotyk a tlak.
    • Vnútorné hemoroidy – keďže nie sú viditeľné navonok, ich prítomnosť sa diagnostikuje pomocou tzv. rektoskopie, teda vyšetrenia, počas ktorého lekár prehliadne prostredie vnútornej časti konečníka.
  • O tom, ako sa klasifikujú stupne hemoroidov a aké sú možnosti liečby pri ich najzávažnejšej forme, si môžeš prečítať v našom samostatnom článku:

Hemoroidy

Hemoroidy či zlatá žila sú cievne pletence v oblasti konečníka. Z gréckeho slova znamenajú tok krvi, či krvácanie. Hemoroidy v konečníku vznikajú tam, kde nedochádza k správnemu a bezproblémovému fungovaniu krvi v zmysle jej prítoku a odtoku. Sú to naakumulované uzlovité žily na stene konečníka, ktoré vznikajú zapálením kŕčových žíl. Možno si ich predstaviť ako drobné vankúšikové útvary čreva, ktoré sú v tele už od narodenia. Ich zväčšenie sa prejavuje ako hemoroidy, tzn. pálením, svrbením a krvácaním. Prakticky sa jedná o ochorenie cievneho systému, ktoré je veľmi bolestivé a v populácii stále častejšie. Ochorenie je liečiteľné rôznymi čapíkmi, liekmi, mastičkami. Je dôležitá aj prevencia a včasný príchod k lekárovi.


Hemoroidy v tehotenstve

  • Za jednu z príčin vzniku hemoroidov v tehotenstve sa označuje zápcha. Tá vzniká z dôvodu, že rastúca maternica vyvíja tlak na vnútorné orgány v brušnej dutine. Okrem toho, že trpí močový mechúr, ktorý častejšie hlási svoje naplnenie, utláčané sú i črevá, ktorým maternica ukrývajúca dieťatko bráni v prirodzenom peristaltickom pohybe. Tento pohyb je nesmierne dôležitý pre postupovanie obsahu v črevách. Akonáhle nastane jeho zmena, žena v tehotenstve zaznamená ťažkosti s vyprázdňovaním.
  • To vedie k ďalšiemu problému, ktorý vzniku hemoroidov napomáha – pri zápche sa totiž predlžuje čas, ktorý tehotná žena strávi na toalete. Nadmerné a zdĺhavé tlačenie vyvíja na oblasť konečníka nápor, dôsledkom ktorého sa žily v tejto oblasti môžu abnormálne zmeniť.
  • Je dôležité spomenúť aj ďalší, nemenej podstatný faktor, ktorý v súhre s inými príčinami v tehotenstve prispieva ku vzniku hemoroidov. Ide o nadmerný tlak, ktorému čelí tvoja panvová oblasť. Maternica je totiž každým mesiacom ťažšia, a tak vyvíja nápor nielen na orgány v bruchu, ale aj na svalstvo v oblasti konečníka. Tým sa mení krvný prietok v tejto oblasti, čo vedie k lokálnym opuchom a problémom cirkulácie krvi.
  • Vo všeobecnosti platí, že ak žena trpela hemoroidmi už pred tehotenstvom, riziko, že sa objavia aj v tehotenstve, je omnoho vyššie. V prípade, že sa ti hemoroidy objavili po prvýkrát až v tehotenstve, môže sa ich výskyt zopakovať, ak budeš tehotná znovu s druhým bábätkom. Na druhej strane však hemoroidy, ktoré spôsobilo tehotenstvo, zvyknú samy odznieť po pôrode bez rozsiahlejšieho medicínskeho zásahu.

Ako predchádzať hemoroidom v tehotenstve?

Keďže už vieš, prečo v tehotenstve hemoroidy vznikajú, môžeš upraviť svoj životný štýl tak, aby si ich vzniku predišla, prípadne ich aspoň zmiernila. Dôležité je však spomenúť, že rozhodne netreba čakať, kým problém vypukne, a lepšou voľbou bude zahájiť preventívne kroky už v začiatkoch tehotenstva.

  • Strava s dostatkom vlákninystravovanie v tehotenstve je dôležité nielen pre vývin rastúceho dieťatka, ale aj pre ženu samotnú. Na to, aby si predišla zápche a problémom, s ktorými je spätá, zaraď do svojho jedálnička vyšší podiel vlákniny. Prirodzene sa nachádza v ovocí a v zelenine, no rovnako si môžeš kúpiť vlákninu v prášku, ktorú si primiešaš do smoothies, jogurtov či raňajkovej kaše. Nezabúdaj však aj na dôsledný pitný režim – dehydratácia tela vedie aj k tvrdej stolici.
  • Pozor na doplnky výživy – v tehotenstve budeš konfrontovaná reklamami, ktoré ti budú ponúkať rôznorodé doplnky výživy. O tom, či ich skutočne potrebuješ, sa poraď so svojím gynekológom, ktorý má k dispozícii tvoj krvný obraz a bude tak vedieť posúdiť, či trpíš alebo netrpíš nedostatkom nejakého vitamínu či minerálu. Ak ti suplementovanie vitamínov a minerálov odporučí, dávaj si pozor pri výbere konkrétneho výživového doplnku. Okrem toho, že nemusí ísť o formu, ktorá je dobre vstrebateľná, niektoré z nekvalitných doplnkov výživy môžu spôsobiť aj zápchu. Najčastejšie ženy trpia zápchou vtedy, ak berú nekvalitné doplnky s obsahom železa.
  • Šetrná forma pohybu – ak nemáš rizikové tehotenstvo a nečelíš problému, dôsledkom ktorého by ti tvoj lekár pohyb zakázal, nemala by celé dni len tak preležať na gauči či v posteli. Pohyb je v tehotenstve dôležitý z mnohých hľadísk a jedným z nich je aj predchádzanie problémom s trávením. Dozaista nemusíš dosahovať špičkové športové výkony, no častejšie prechádzky či cvičenie pre tehotné urobia viac úžitku, ako si myslíš.
  • Správna technika vyprázdňovania – možno táto rada bude znieť zvláštne, no nič to nemení na jej dôležitosti. V krátkosti povedané – ak už zápchou v tehotenstve trpíš, snaž sa skrátiť čas strávený tlačením na toalete na úplné minimum. Práve tlak, ktorý budeš vyvíjať na zvierač a análny otvor, môže viesť ku vzniku hemoroidov. Pri každom náznaku nutkania na stolicu odbehni na toaletu a ak znovu pôjde o neúspešný pokus, nepokúšaj sa o prílišné tlačenie. Namiesto toho sa snaž krátko na to trochu hýbať, prípadne si nabudúce na toalete podlož nohy tak, aby si na záchode sedela takpovediac v podrepe. Vyvýšením chodidiel sa črevá aj vnútorné svalstvo ocitnú v úplne inej pozícii, ktorá je pre vylučovanie stolice o niečo priaznivejšia.
  • Polohovanie tela a cvičenie – túto radu možno vnímať ako prevenciu, no aj úľavu, ak už hemoroidy vznikli. Mala by si sa snažiť čo najviac odľahčiť oblasť konečníka od tlakovej záťaže, ktorej počas tehotenstva čelí. Možno tak urobiť vyvýšením dolnej časti tela v ľahu alebo cvičením na fitlopte, kedy si na ňu ľahneš a budeš panvu zdvíhať čo najvyššie.

Ako liečiť hemoroidy v tehotenstve?

Ak už tento problém v tehotenstve vznikol, poraď sa so svojím lekárom o vhodných možnostiach liečby. Práve v tehotenstve totiž väčšinou ide o miernejšie formy hemoroidov, ktoré si nežiadajú napríklad operačný zásah, ale dajú sa ošetriť lokálne. V závislosti od toho, aká je príčina ich vzniku, ti lekár alebo lekárnik môžu odporučiť:

  • Hojivé obklady, mastičky či kúpele – ide o lokálne riešenie problému, ktoré však dokáže najviac uľaviť od bolesti. Na trhu je k dispozícii celé spektrum prípravkov, ktoré uľahčujú hojenie boľavých hemoroidov a predchádzajú napríklad ich krvácaniu. Môže ísť o bylinnú zmes, masť alebo prísadu do sedacieho kúpeľa. V každom z týchto prípadov si však over, či je daný prípravok vhodný aj pre tehotné ženy.
  • Doplnky na zmäkčenie stolice – ak sa hemoroidy v tehotenstve objavujú neustále a ich opätovnému vzniku predcházajú pokusy odstrániť ich mastičkami, tvoje lekár by si mal posvietiť na príčinu problému. Opäť ti môže odporučiť prípravok, ktorý sa užíva ústnou formou a jeho úlohou je zmäkčiť stolicu a uľahčiť tak vyprázdňovanie. Tým sa skráti aj čas tlačenia na toalete, vďaka čomu budeš oblasť konečníka namáhať o niečo menej.
  • Hygienické opatrenia – hoci nejde o liečbu ako takú, no správna starostlivosť o oblasť konečníka je v liečbe hemoroidov nesmierne nápomocná. Parfumovaný toaletný papier nie je nikdy vhodnou voľbou a už vôbec nie vtedy, ak je konečník zapálený. Rovnako to platí aj pri umývaní tejto oblasti, ktorá by sa mala vykonať po každej veľkej potrebe – vždy si zvoľ taký čistiaci prípravok, ktorý je bez arómy a je určený na intímnu oblasť. Po sprchovaní je zasa dôležité, aby konečník nezostal vlhký, pretože takéto prostredie je ideálne pre množenie baktérií. Dbaj teda na to, aby si si toto miesto jemne, no dôkladne utrela dosucha a následne naň naniesla hojivý krém či gél.


Hemoroidy po pôrode

  • Hemoroidy môžu ženu nepríjemne prekvapiť aj v prvých dňoch šestonedelia. Hlavnou príčinou vzniku hemoroidov po pôrode je tlak, ktorý sa na oblasť konečníka vyvinul pri vaginálnom pôrode. Ďalej možno spomenúť aj iné faktory – nepravidelné vylučovanie stolice počas prvých dní po pôrode či pôrodné zranenia, ktoré presahujú až k análnemu otvoru.
  • Týmto problémovým javom sa, žiaľ, veľmi predchádzať nedá, a preto je o to viac dôležité správne ošetrenie danej oblasti, aby sa stav neliečených hemoroidov časom nezhoršoval. Už v taške do pôrodnice je teda dobré mať nejaký prípravok, ktorý slúži k lokálnej liečbe hemoroidov. Menovite môže ísť o krém, gél či bylinný roztok, ktorý sa dá aplikovať na gázu a prikladať si ho k oblasti konečníka.

Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Taška do pôrodnice

Pôrod sa blíži, a tak je čas zbaliť si tašku do pôrodnice? Vieš, bez čoho sa v pôrodnici nezaobídeš? Poď spolu s nami zistiť, aký typ batožiny bude na to najlepší, čo doň dať a aké veci môžeš nechať pokojne doma.

Lochie

Tehotenstvo zanechá na ženskom tele množstvo následkov, s ktorými sa musí po pôrode vyrovnať. Jedným z takýchto javov je i tzv. popôrodné čistenie maternice, ktorému sa hovorí aj odchádzanie očistkov. Ako dlho budeš po pôrode krvácať, prečo sa niekedy môžeš stretnúť s termínom „lochie“ a aké symptómy sú znakom vzniknutého zápalu? To sa dozvieš v našom článku.

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.


Viac o problémoch v tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s hemoroidmi v tehotenstve

Máš skúsenosť s hemoroidmi v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke