13. týždeň tehotenstva

V 13. týždni tehotenstva bábätko čím ďalej, tým viac silnie, a ty pociťuješ ústup tehotenských príznakov. Navyše už môžeš pozorovať, ako sa ti začína zaobľovať bruško. Poď sa pozrieť, aké vyšetrenia ťa teraz čakajú, koľko by si mala priberať, ako sa vyvíja dieťatko a množstvo iných zaujímavých informácií.
13. týždeň tehotenstva

V 13. týždni tehotenstva už bábätko trénuje sací reflex.

Čo sa deje v 13. týždni tehotenstva?

  • Ak na sebe pozoruješ vystúpené žily, opuchy rúk či nôh alebo krvácanie ďasien, môže za to skutočnosť, že v tvojom tele teraz cirkuluje omnoho väčšie množstvo krvi.
  • Približne každej štvrtej tehotnej žene sa v priebehu druhého trimestra vytvorí na brušku tzv. linea nigra1. Ide o tmavú hnedú čiaru, ktorá spája pupok a sponu panvovej kosti.
    • Vedci zistili, že za jej vznikom stojí zvýšená produkcia pigmentu melanínu, ktorú podporuje stále rastúca hladina estrogénu. Tá tiež zodpovedá za stmavnutie bradaviek a vznik pigmentových škvŕn na tvári a krku, ktoré sa v tehotenstve často vyskytujú.
    • S lineou nigra ani inými pigmentovými škvrnami sa v tehotenstve nedá nič urobiť. Zostáva ti len počkať do pôrodu, kedy v období šestonedelia tieto fľaky zvyknú zmiznúť.
  • Poprsie je už výrazne väčšie ako na začiatku tehotenstva a bradavky i prsné dvorce stmavli. V prsiach sa navyše začína tvoriť kolostrum (mledzivo), čo je výživná žltkastá tekutina, ktorú novorodenci pijú bezprostredne po pôrode. Do pár dní ju nahradí materské mlieko.

Ako sa vyvíja bábätko?

  • Vie používať tvárové svaly a pravidelne si trénuje sací reflex, ktorý naplno začne využívať po narodení.
  • Oči a uši sú už takmer na svojom mieste, takže dieťatko už svojou tvárou začína pripomínať malého človiečika.
  • Hlavička v tejto chvíli tvorí jednu tretinu celkovej veľkosti bábätka.
  • Stavce, ktoré boli doteraz chrupavkovité, sa začínajú pretvárať do kostí.
  • Pod priesvitnou pokožkou sú viditeľné žily, orgány aj rebrá.
  • Pľúca sú vyplnené plodovou vodou a tekutinou, ktorej sa hovorí surfaktant. Zatiaľ sa iba pohybujú a dieťa ich začne používať až po pôrode.

Aké je bábätko veľké?

Na konci 13. týždňa tehotenstva (teda 12tt + 6) dieťatko meria asi 7,4 cm a váži cca 23 g. Doktori mu hovoria plod a svojou veľkosťou pripomína kinder vajíčko.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v 13. týždni tehotenstva sústrediť?

  • Koniec prvého trimestra predstavuje ideálne obdobie na to, aby si viac času venovala len sama sebe. Vzhľadom k hmotnostnému prírastku je dosť možné, že ťa začne bolieť chrbát. Preventívne sa preto venuj vhodným fyzickým aktivitám, nezabúdaj na správne držanie tela, prípadne si zaobstaraj ortopedické vložky do topánok. Ak bolesť krížov cítiš už teraz, neváhaj vyhľadať šikovného fyzioterapeuta.
  • Takisto začni posilňovať panvové dno. Oceníš to hlavne po pôrode.
  • Tehotenstvo je späté s priberaním, no určite by to nemalo prerásť do nekontrolovateľného naberania hmotnosti. Lekári sa zhodujú v tom, že optimálne váhové prírastky závisia od váhy ženy pred tehotenstvom:
    • Podváha a BMI pod 18,4 – počas tehotenstva by si mala pribrať 12 až 18 kg, pričom v druhom a treťom trimestri by malo ísť cca o 500 g za týždeň.
    • Normálna hmotnosť a BMI od 18,5 do 24,9 – mala by si pribrať 11 až 15 kg s tým, že v druhom a treťom trimestri by to malo byť 300 až 400 g za týždeň.
    • Nadváha a BMI 25 až 29,9 – váhový prírastok v tehotenstve by mal byť 7 až 11 kg, pričom v druhom a treťom trimestri by to malo byť 200 až 300 g za týždeň.
    • Obezita a BMI nad 30 – mala by si pribrať 6 až 9 kg, s tým, že v druhom a treťom trimestri by to malo byť asi 150 až 250 g za týždeň.

Ako vypočítaš body mass index: BMI = tvoja hmotnosť v kilogramoch vydelená výškou v metroch na druhú. Napríklad: Ak vážiš 70 kg a meriaš 175 cm, potom tvoj výpočet vyzerá takto: 70 : 1,75² = 22,9.


Vyšetrenia v 13. týždni tehotenstva

1. Tehotenská poradňa

Do prenatálnej alebo tehotenskej poradne budeš až do 34. týždňa tehotenstva chodiť raz za 4 až 6 týždňov. Ideálnym intervalom je však jedna návšteva za mesiac. Frekvencia návštev sa ale môže líšiť, ak sa v tehotenstve vyskytnú nejaké komplikácie.

2. Návšteva zubára

Gynekológ ti odporučí, aby si čoskoro absolvovala preventívnu prehliadku u zubára. Hoci väčšina tehotných žien považuje túto kontrolu za úplnú formalitu, v skutočnosti ide o dôležité vyšetrenie, ktoré včas odhalí zápal ďasien. K jeho rozvoju dochádza vplyvom hormonálnych zmien alebo dôsledkom častého vracania. Zápal ďasien je zradný v tom, že ti môže poškodiť zuby, a ak nie je liečený včas, môže mať neblahý vplyv na vývoj plodu.

3. Prvotrimestrálny screening

Obdobie medzi 10.14. týždeň je lehotou, kedy sa vykonáva prvotrimestrálny screening plodu. Jeho nenahraditeľný význam spočíva v tom, že dokáže odhaliť až 90% vrodených vývojových vád bábätka. Čaká ťa na ňom odber krvi, veľmi dôkladný ultrazvuk a rozoberanie rodinnej anamnézy.

Nezľakni sa, ak ťa lekár odošle na iné špecializované pracovisko a screening v prvom trimestri nebude vykonávať on. Nemusí mať totiž vo svojej ordinácii dobré prístrojové vybavenie potrebné k tomu, aby dokázal urobiť takto podrobný ultrazvuk. Prvotrimestrálny screening alebo kombinovaný test navyše môže vykonávať iba lekár, ktorý má certifikát FMF.

Kombinovaný test

Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.

4. Doplnkový NIPT test

NIPT test je bezbolestný, pozostáva len z odberu tvojej krvi a vyznačuje sa pomerne vysokou úspešnosťou určenia pravdepodobnosti tzv. trizómií – chromozomálnych vád plodu, medzi ktorými je aj Downov syndróm. Na druhej strane je však pomerne drahý a neprepláca ho zdravotná poisťovňa. Z toho dôvodu ho podstúpia budúce maminky na vlastnú žiadosť, napríklad ak majú vyšší vek alebo obavu, že by bábätko mohlo mať nejakú vývojovú vadu. Pozri si viac o NIPT teste v našom samostatnom článku.

NIPT test

Strach, či je s bábätkom všetko v poriadku, je v tehotenstve úplne prirodzený a môže pretrvávať po celý čas, čo dieťatko nosíš pod srdcom. Či už ťa strašia skúsenosti tvojich známych, vývojové vady plodu vyskytujúce sa v rodine alebo nedostatočná miera komunikácie medzi tebou a gynekológom, existujú doplnkové vyšetrenia v tehotenstve, ktoré vedia niektoré prípadné komplikácie na strane dieťaťa spoľahlivo odhaliť. Jedným z týchto vyšetrení je aj NIPT alebo Trisomy test. Poď sa pozrieť, ako prebieha a aké sú jeho výhody.

5. Ďalšie prípadné vyšetrenia

Život prináša rôzne situácie, a tak sa môže stať, že na prvotrimestrálnom screeningu bude zistený nejaký problém vo vývoji bábätka. Aby lekár získal viac informácií, odporučí ti ďalšie vyšetrenia, ktoré toto podozrenie môžu pokojne aj vyvrátiť. Medzi ne patrí napríklad odber choriových klkov alebo tzv. včasná amniocentéza. V oboch prípadoch ide o invazívny zákrok, preto s tebou gynekológ preberie všetky prínosy a riziká. Rozhodnutie, či toto vyšetrenie absolvuješ, je potom len na tebe.

Odber choriových klkov

Odber choriových klkov nie je tak známy ako napríklad amniocentéza a práve preto môže nejednu nastávajúcu mamičku vystrašiť, ak jej lekár toto vyšetrenie odporučí. Poď si prečítať, ako biopsia choria prebieha a prečo ti ju doktor môže navrhnúť.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.


Video: 9., 10., 11., 12. a 13. týždeň tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo?


13. týždeň tehotenstva v číslach

13. týždeň tehotenstva, mesiace a trimestre

13. týždeň tehotenstva = posledný týždeň 3. mesiaca a prvého trimestra.


Lekár zapíše údaj: 12 týždňov + 0 dní až 12 týždňov + 6 dní (skrátene 12tt + 0 až 12tt + 6).


13. týždeň tehotenstva tvorí:

  • 12tt + 0 = prvý deň 13. týždňa tehotenstva,
  • 12tt + 1 = 12 týždňov + jeden deň (druhý deň 13. týždňa tehotenstva),
  • 12tt + 2 = 12 týždňov + dva dni (tretí deň 13. týždňa tehotenstva),
  • 12tt + 3 = 12 týždňov + tri dni (štvrtý deň 13. týždňa tehotenstva),
  • 12tt + 4 = 12 týždňov + štyri dni (piaty deň 13. týždňa tehotenstva),
  • 12tt + 5 = 12 týždňov + päť dní (šiesty deň 13. týždňa tehotenstva),
  • 12tt + 6 = 12 týždňov + šesť dní (siedmy deň 13. týždňa tehotenstva),
  • 13tt + 0 = prvý deň 14. týždňa tehotenstva.
  • Približne 27 týždňov do pôrodu.
  • 13. týždeň od začiatku poslednej menštruácie.

13. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaPočet dní do pôrodu
12tt+084196
12tt+185195
12tt+286194
12tt+387193
12tt+488192
12tt+589191
12tt+690190

Mohlo by ťa zaujímať

Tretí mesiac tehotenstva

V treťom mesiaci tehotenstva už prvotné prekvapenie pravdepodobne opadlo a ty sa čoraz viac zžívaš s predstavou, že čochvíľa budeš mamou. No nie nadarmo sa vraví, že začiatky bývajú ťažké – tehotenské príznaky, nevoľnosti či únava ti mohli dať poriadne zabrať. Tak či onak, čoskoro sa to bude zlepšovať a ty znovu naberieš sily na veľký deň D, ktorý vás s bábätkom čaká. Dovtedy si však poď prečítať, čo si pre teba tretí mesiac tehotenstva prichystal.

Polohy pri spánku v tehotenstve

Nájsť pohodlnú polohu pri spánku v tehotenstve môže byť riadnym problémom počas zaspávania tehotnej ženy. Pravidelné spacie polohy, na ktoré je žena zvyknutá už nebudú vyhovovať. Existuje celý rad dôvodov, ktoré spôsobujú toto nepohodlie. Zároveň existujú aj spacie pozície, ktoré zabezpečia dostatok potrebného odpočinku.

Tehotenské

Tehotenské sa u nás zaviedlo pomerne nedávno a možno aj preto o ňom mnoho nastávajúcich maminiek ani netuší. Kto má na tehotenské nárok, aká je jeho výška a kde oň môžeš požiadať? To sa dozvieš v našom článku.


Viac informácií (nielen) o 13. týždni tehotenstva na Modrom koníku

Na našom webe môžeš nájsť množstvo ďalších informácií, ktoré oceníš nielen počas tehotenstva.

  • Spýtaj sa v odbornej poradni
    • Nech už ťa zaujíma tvoje zdravie, vývoj bábätka, právne, finančné či vzťahové záležitosti, odpovedať ti bude vždy odborník, ktorý je v danej oblasti ako doma. 🙂 Poradne na Modrom koníku sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • Spoj sa s užívateľkami našej stránky, ktoré sú takisto na začiatku tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy ako ty. Môžete jedna druhú inšpirovať, podporiť alebo si vymeniť informácie.
    • Tematické skupiny

<< 12. týždeň tehotenstva / 14. týždeň tehotenstva >>


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Linda Limbergová
Gynekologička
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB

Hodnotenia a skúsenosti s 13. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 13. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
cokolada_876  5. feb 2020

13. týždeň

Ahojte milé tehuľky. Som tu nová teraz som registrovala. Som v 13tt tehotenstva. Mám okrem tohto tehotenstva ešte jednu dcéru v mladšom školskom veku.
  • Prednosť v tomto tehotenskom týždni je:
  • -mám malé bruško takže neuhádne každý že som tehu
  • -viem sa ľahko hýbať, keďže mi bruško ešte moc nerastie
  • Nedostatky v mojom tomto tehotenskom týždni:
  • - keď stojím v dlhom rade nepustia ma dopredu, nevidia bruško
3 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke