Prsia v tehotenstve

Prsia vedia v tehotenstve ženu poriadne prekvapiť. Prečo sa vlastne poprsie v gravidite mení a aké konkrétne zmeny by si mala očakávať, ak otehotnieš? Poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa v nasledujúcich týždňoch neminie a prečo sú nové telesné prejavy také dôležité.
prsia v tehotenstve

Prsia sa začínajú v tehotenstve meniť už krátko po oplodnení.

Ako sa prsia v tehotenstve menia?

Prsia sa v tehotenstve menia prechádzajú zmenami z prozaického dôvodu – ide o prípravu na dojčenie. Tú telo zahajuje pomerne skoro, konkrétne už v prvom trimestri. Niektoré telesné príznaky môžeš teda vnímať aj krátko po oplodnení, iné sa zasa prejavia o niečo neskôr.

Citlivosť prsníkov a bradaviek

  • Tento pocit asi dôverne poznáš aj pred menzesom. Počas tehotenstva však ide o jeden z prvých príznakov21, že sa oplodnené vajíčko úspešne uhniezdilo na výstelke maternice. Citlivosť sa môže objaviť už pred očakávanou menštruáciou, pričom často v rôznej intenzite pretrváva počas celého prvého trimestra.
  • Citlivosť prsníkov sa prejavuje tak, že prsia sú jemne zväčšené, žena si na nich môže nahmatať zdurené žliazky a pri dotyku či tlaku, ktorý je na ne vyvíjaný, môžu reagovať bolesťou. Nie je nič výnimočné, ak ti prsia bránia v spánku na bruchu či neznesieš tesnú podprsenku.
  • Rovnako sú na tom aj bradavky, ktoré viac reagujú na zmenu teploty, častejšie sú vystúpené a možno už neznesú tak intenzívne dotyky ako v čase pred otehotnením. Takisto im môže prekážať látka podprsenky, ktorá ich dokáže ľahko podráždiť a iritovať.
  • Za citlivosť prsníkov v tehotenstve zodpovedá vzostup hormónov v ženskom organizme, predovšetkým ide o narastajúcu hladinu estrogénu a progesterónu.
  • Bolestivosť a zvýšená citlivosť prsníkov zvyknú odznieť po ukončení prvého trimestra1, no niektoré tehotné ženy ju vo väčšej či menšej miere vnímajú počas celého tehotenstva.

Stmavnutie bradaviek a dvorcov

  • Tmavnutie bradaviek je jav, ktorý sa môže vyskytnúť v rôznej etape tehotenstva. Často ho ženy pozorujú už na prelome prvého a druhého trimestra, no vyskytnúť sa môže aj o niečo neskôr.
  • Opäť tu hlavnú úlohu zohrávajú zmenené hormonálne hladiny v tele, ktoré majú na svedomí zvýšenú produkciu pigmentu. Hoci to nie je vedecky podložené, vraví sa, že bradavky v tehotenstve tmavnú z dôvodu, aby bábätko bezprostredne po narodení ľahšie našlo bradavku.

Výtok kolostra

  • Kolostrum alebo mledzivo je výživná jemne nažltlá tekutina, ktoré predstavuje akéhosi „predskokana“ materského mlieka. Môžu mať redšiu aj hustejšiu konzistenciu. Bábätko ju pije prvé dni po narodení, kým sa produkcia mlieka naštartuje.
  • Už v skorej fáze druhého trimestra môže niektoré budúci maminky prekvapiť, že im priamo z bradaviek mledzivo vyteká. S týmto javom netreba nič robiť, iba sa tešiť, že sa telo spoľahlivo pripravuje na dojčenie. Ak je kolostra príliš veľa, pomôcť môžu vložky do podprsenky, ktoré ho zachytia.

Kolostrum

Kolostrum (tiež mledzivo) je hustá žltá tekutina, ktorá je prsiami produkovaná v malom množstve (rádovo sa jedná o mililitre pri jednom dojčení) od prvej hodiny po pôrode. Tento sekrét sa tiež nazýva "prvé mlieko," pretože je obsiahnutý v prvom kojení) po pôrode.


Strie a vystúpené žilky

  • Ako prsia rastú, reaguje na tento jav aj pokožka. Rovnako ako na iných častiach tela (brušku, bokoch a stehnách), aj tu sa môžu objaviť strie, predovšetkým po bokoch a na spodnej časti pŕs. Hoci je tvorba strií7 alebo kožných praskliniek podmienená hladinou kortizolu v tele, čiastočne sa tomu dá zabrániť dôslednou pravidelnou hydratáciou.
  • Vystúpené žilky na prsiach súvisia nielen so zväčšovaním ich veľkosti, ale aj so zvýšeným objemom krvi, ktorá v tehotenstve cirkuluje v organizme ženy. Ruku k dielu tu pridávajú aj hormonálne zmeny. Po pôrode sa tento jav vytratí a žily ani cievky na poprsí už viditeľné nebudú.

Strie

Strie sú spolu s celulitídou a vráskami nežiaducim javom na pokožke každej ženy. Môžu totiž pripomínať procesy, s ktorými sa žiadna z nás v praxi stretnúť nechce – priberanie, strata elasticity kože či starnutie ako také. Prečo vznikajú? Ako strie odstrániť? A musia sa napríklad v tehotenstve zákonite objaviť? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.


Viditeľné Montgomeryho žľazy

  • Malé výstupky na bradavkách môžu niektoré ženy pozorovať aj pred tehotenstvom. V tehotenstve sa však stávajú výrazne viditeľnými a svojím vzhľadom pripomínajú husiu kožu. Ide o malé biele mierne vystúpené bodky, ktoré sa najčastejšie nachádzajú na hornej strane prsného dvorca, teda v mieste, kam si bábätko po prisatí na bradavku priloží noštek. Výskyt týchto bodiek množstvo žien znepokojí, no v skutočnosti ide o súčasť prirodzeného vývoja pŕs v tehotenstve.
  • Montgomeryho žliazky alebo Montgomeryho tuberculo predstavujú kožné zakončenie mazových žliaz, pričom ich funkciou je premazávať a zvlhčovať bradavku i jej okolie. Tým sa zabraňuje vysychaniu tejto oblasti, čím telo predchádza najmä vzniku bolestivých praskliniek, ktoré by mohli skomplikovať dojčenie.
  • Prítomnosť a produkciu sekrétu Montgomeryho žliaz si nemusí všimnúť každá tehotná žena, pretože množstvo výtoku je individuálne. Navyše je tento sekrét často zamieňaný za kolostrum. Rovnako sa líši aj obdobie tehotenstva, kedy sa činnosť týchto žliazok zahajuje. Môže ísť o druhý trimester, no pokojne aj koniec tretieho trimestra.
  • Mazivo, ktoré tieto žliazky vylučujú, sa neodporúča často umývať. Úplne postačí bežná miera hygieny, akú mala žena aj pred tehotenstvom. Takisto nie je žiaduce ani časté utieranie maziva, aj keď je pochopiteľné, že predstavuje istú mieru nepohodlia.

Svrbenie bradaviek v tehotenstve

  • Dôvodov, prečo bradavky v tehotenstve svrbia, môže byť hneď niekoľko, pričom nie každý dokážeš ovplyvniť tak, aby si si od nepríjemného svrbenia uľavila.
  • Prečo bradavky v tehotenstve svrbia:
    • Dôsledok rastu mliečnych žliaz a produkcie mledziva – ide o najčastejší dôvod, ktorého dôsledok sa nedá veľmi potlačiť. Čiastočne si môžeš uľaviť pravidelnou hydratáciou pokožky. V lekárni ti určite odporučia vhodný krém alebo mastičku na bradavky.
    • Nevhodne zvolená spodná bielizeň – bradavky sú v tehotenstve citlivejšie, a preto ich vnútorná strana podprsenky môže dráždiť. Skús si odsledovať, čo svrbenie bradaviek a prsných dvorcoch spúšťa. Pokojne to môže byť aj tvoja obľúbená podprsenka.
    • Nenosenie podprsenky – ak sú prsia pod tričkom bez podprsenky, dochádza pri pohybe k častejšiemu treniu bradaviek o látku. Tento jav nastáva predovšetkým vtedy, keď je tričko príliš voľné, tým pádom má látka dostatok priestoru na to, aby sa voľne hýbala a dráždila bradavky. Vhodne zvolená podprsenka dokáže prílišnému treniu zabrániť.
    • Alergia alebo precitlivenosť na prací prostriedok či aviváž – v tehotenstve môže tvojej pokožke prekážať aj prací prášok, ktorý si predtým používala celé roky. Skús v tehotenstve používať neparfumované pracie prostriedky a na istý čas prestaň prilievať do práčky aviváž.
    • Suchá pokožka – vysychanie pokožky v oblasti bradaviek často vedie k pocitom, ako sú pálenie, precitlivenosť či svrbenie. Môže byť spôsobené aj prílišnou hygienou, kedy voda túto oblasť okrem umytia i vysuší, prípadne nevhodne zvoleným sprchovacím gélom či mydlom. Opäť je vhodným riešením prípravok, ktorým si môžeš bradavky natierať, a pomôcť si môžeš aj šetrnou hygienou tejto oblasti.

Rastúce prsia v tehotenstve

  • Za rastom pŕs v tehotenstve stojí zväčšovanie sa mliečnych žliaz, ktoré má na svedomí hormón progesterón. Stimuluje ich vývoj, čo po pôrode vedie k tvorbe materského mlieka.

podprsenka v tehotenstve

V tehotenstve je nesmierne dôležitý výber vhodnej podprsenky.

  • Vývin pŕs počas celého tehotenstva a po pôrode
    • Prvý trimester: mierny nárast objemu, prítomná je citlivosť pŕs a bradaviek.
    • Druhý trimester: začína sa stimulácia mliečnych žliaz, s ňou je spojené aj zväčšovanie objemu pŕs. Môže sa už objaviť vytekanie kolostra z bradaviek.
    • Tretí trimester: prsia zaznamenávajú najväčší nárast – v porovnaní s obdobím pred otehotnením môžu svoju veľkosť až zdvojnásobiť. Produkcia kolostra dosahuje maximum.
    • Krátko po pôrode: tvorba kolostra je nahradená tvorbou materského mlieka. V tomto období je dôležitá najmä starostlivosť o bradavky, presnejšie ich hydratácia. V prvých týždňoch tehotenstva sa na nich totiž často tvoria praskliny, tzv. ragády bradaviek, ktoré sa ťažko hoja a sú nesmierne bolestivé.
    • Počas dojčenia: veľkosť poprsia podmieňuje aktuálne množstvo nahromadeného mlieka v prsných žľazách. Žena vie na základe objemu prsníkov dokonca určiť, z ktorého prsníka dojčila naposledy.
    • Po odstavení dieťaťa: tvorba mlieka ustáva okamžite po tom, ako žena prestane dojčiť. Prsia výrazne zmenšia svoj objem, pokožka môže byť na niektorých miestach mierne vráskavá a prsia nemusia mať rovnaký tvar ako pred tehotenstvom.

Starostlivosť o prsia počas tehotenstva

Tak ako celé telo, aj prsia si počas tehotenstva zaslúžia zvýšenú pozornosť a starostlivosť. V tehotenstve sa odporúča:

  • Dbať na správny výber spodnej bielizne: podprsenka by mala byť z kvalitného priedušného materiálu s dostatočne širokými ramienkami, ktoré zaistia poprsiu potrebnú oporu. Na začiatku tehotenstva je dobrou voľbou napríklad bezšvová podprsenka (švy sa nezarezávajú do pokožky a často je vyrobená z jemnejšieho materiálu príjemného na dotyk, ktorý nedráždi bradavky). Hrubé výplne či masívne kostice môžu zasa naopak spôsobovať väčšiu mieru diskomfortu.
  • Zaobstarať si vložky do podprsenky: hoci ich žena najviac potrebuje po pôrode, aby sa predišlo vzniku mokrých škvŕn na tričku, veľkú pomoc predstavujú vložky do podprsenky už v tehotenstve. Dokážu absorbovať mazivo vznikajúce na bradavkách a prsných dvorcoch, vďaka čomu sa nezašpiní spodná bielizeň a žena nemusí neustále kontrolovať, či tekutina nepresakuje do oblečenia.
  • Hydratovať pokožku: krémy, oleje či telové mlieko dokážu čiastočne zabrániť vzniku strií a podporujú regeneráciu namáhanej pokožky po pôrode.
  • Šetrná hygiena: tvorba kolostra aj maziva z Montgomeryho žliazok často vedie ženu k tomu, aby si prsia a okolie bradaviek častejšie umývala. Po správnosti by sa však prsia v tehotenstve mali umývať len pri sprchovaní, a to najlepšie iba čistou teplou vodou. Parfumované sprchové gély môžu pokožku na prsných dvorcoch nadmerne vysušovať.

Vyšetrenie pŕs počas tehotenstva

Odborné vyšetrenie prsníkov sa v tehotenstve ani počas dojčenia nevykonáva. Dôvodom sú veľké zmeny, ktoré sa v prsiach práve dejú, čím sa by skresľovali výsledky vyšetrení. Odporúča sa však robiť pravidelné samovyšetrenie prsníkov. Ak má žena v tehotenstve akékoľvek podozrenie, s najväčšou pravdepodobnosťou jej lekári odporučia počkať až do pôrodu. Nález na prsníku po príchode dieťatka na svet je takisto častým dôvodom k skoršiemu odstaveniu dieťaťa.


Video: Kedy sa objavia prvé príznaky tehotenstva?

Rozhovor s odborníkom: pôrodná asistentka Hanka Kolmanová

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Príznaky tehotenstva

Keď sa hovorí o príznakoch tehotenstva, každému zákonite napadnú meškajúca menštruácia a nevoľnosť či zvracanie. No nie nadarmo sa vraví, že sa oplatí počúvať svoje telo, pretože signálov, ktorými ženský organizmus ohlasuje tehotenstvo, je omnoho viac. Čo na sebe pozorovať, ak sa snažíš otehotnieť? A kedy zbystriť pozornosť, ak si tehotenstvo naopak neplánovala? O tom si prečítaš v nasledujúcich riadkoch.

Dojčenie

Dojčenie dokáže ženu prekvapiť, a to hneď viacerými spôsobmi. Čo by si mala vedieť o dojčení a aké problémy sa môžu vyskytnúť? Môžeš sa na dojčenie pripravovať už v tehotenstve? A čo ak dojčiť nechceš alebo nemôžeš? Poď si prečítať náš článok, v ktorom sa tejto téme venujeme skutočne dopodrobna!

Výtok v tehotenstve

Výtok v tehotenstve - počas tehotenstva sa zvyšuje tvorba hustého cervikálneho (krčka) hlienu, ktorý vzniká v krčku maternice. Jedná sa o fyziologický výtok (lat. leukorea), ktorý je zvyčajne bezfarebný alebo mliečno biely, s hustejšou či tekutou konzistenciou, nezapácha. Zvýšená tvorba hlienu môže byť aj jeden z príznakov tehotenstva.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš informácie, ktoré oceníš nielen počas tehotenstva.

  • Odborníci v Poradniach
    • Tehotenstvo, zdravie, vzťahy, vývoj bábätka, financie alebo právne záležitosti – našich odborníkov v Poradniach sa môžeš opýtať na čokoľvek, pričom si buď istá, že ti bude odpovedať človek, ktorý sa pohybuje profesionálne pohybuje.
    • Poradne sú zadarmo a otázku môžeš položiť aj anonymne.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách môžeš nájsť (budúce) mamičky, ktoré si predchádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy ako ty. Je to skvelý priestor, kde môžeš okrem pochopenia a podpory nájsť aj skúsenosti alebo cenné informácie.
    • Tematické skupiny
  • Tehotenstvo týždeň po týždni
    • Čo sa deje v jednotlivých týždňoch tehotenstva, aké zmeny a vyšetrenia ťa čakajú a ako sa postupne vyvíja bábätko? To zistíš v našich tehotenských týždňoch, na ktorých sme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Tehotenstvo po týždňoch

Hodnotenia a skúsenosti s prsiami v tehotenstve

Máš skúsenosť s prsiami v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke