Endometrióza - skúsenosti

narutka
22. jan 2015

Ahojte baby. Bola som u gyn. A ta mi s usmevom vravi ze mam endometriozu-neviem co je na tom smiesne.Bala som sa ze tam ta hrcka moze byt cysta... Upokojovala ma ze je to krcok maternice a posunula sa mi maternica. Sialene bolesti... O tych ani nebudem pisat. Moja otazka znie ako je to vobec mozne...je to vazne? Neda sa to uz zvratit? Cysty nemam ale bojim sa. Chcem mat aj deti ale gynekologycka mi chce dat zas hormonalnu liecbu. Uz nechcem. Zatial beriem visane sa asi vola...nemam kvoli tomu menzes.nalada pod psa. Mate niekto skusenost? Radu?

17alexis
22. jan 2015

@narutka ahoj, ja som bola s tym na laparke. Vzali mi cystu a velky kus vajecnika. Lekar mi odporucil tehotenstvo, ze by som sa tak tej operacii vyhla, tiez ma poucil, ze sa to zvykne vracat...

mikema
22. jan 2015

@17alexis
@narutka Tehotenstvo to moze naozaj zlepsit, ale casto je tazke s tym otehotniet. Zavisi to od toho, v akom rozsahu endometrioza je. Moze to sposobit nepriechodnost vajickovodov. Moze to byt na vajecnikoch a prilepit ich o maternicu. Moze to dokonca zasiahnut aj creva a okolie. Ale ak to nie je este rozsirene, nemusi to byt problem. Da sa to liecit tak, ze sa to operuje, laparoskopicky sa porusia tie spoje, ktore narastli. Je to vlastne slizjica maternice, ktora rastie zvonkajsej strany maternice. Po operacii je vhodne bud tehotenstvo, alebo ta lekar na pol roka vsadi do umeleho prechodu. Znizi sa tym produkcia hormonov, teraz neviem presne ktoreho hormonu sa to tyka. Ciel je Aby ta endometriosa "vyhladla".

vege1
22. jan 2015

@narutka ked beries Visanne, tak uz mas hormonalnu liecbu..

17alexis
22. jan 2015

@mikema ano, to viem. Ja ziadnu liecbu nepodstupujem lebo moj dr to odmieta. Iba na tej laparke som bola.

mikema
22. jan 2015

@17alexis preco odmieta?

narutka
autor
22. jan 2015

hmm.to je to...vravia ze tehotenstvo je nato supr ale zaroven ze sa s tym da horsie-ked nie tazko- otehotniet :-/ to je teda ... :-/ Ako je to vobec mozne ze sa posunie maternica ? Aj ten vyraz je strasidelny preboha. Hej viem ze je visanne uz hormonalna liecba-ale nie taka ako antik. (aspon zevraj) :D Neviem co mam robit. Mam dost lekarov. A ked to necham len tak...ako sa vravi-na osud? Moze sa to zhorsit? Netusim ake to mam rozsiahle ale podla lekara a mojich bolesti to bude uz aj pri vajecnikoch a ide dalej v podbrusku a samozrejme to citim aj v zadku...neviem ani sediet.strasna bolest. Visane som pocitila len miernu bolest,ale co vsetko robi v tele.... boh vie.

nikusqa
22. jan 2015

@narutka Ano, ja ti potvrdzujem, ze Vissane neni antikoncepcia 🙂 a obsahuje iba 1 hormon gestagen, pricom HAK obsahuje 2 hormony. Tak vies, kazdy liek na nieco pomaha a na nieco zase skodi, pokial nemas nejake vazne neziaduce ucinky tak to skus vydrzat. Ale podla toho co pises, ze ake mas bolesti tak asi by som to riesila s doktorom a opytala sa ci neni vhodna laparoskopia. Lebo aj ja som mala neznesitelne bolesti, tiez az v zadku som to citila. A mne doktor ani nediagnostikoval hned endo, pobehala som vsetkych moznych doktorov, absolvovala neprijemne vysetrenia. Az nakoniec mi povedal, ze najvhodnejsie bude diagnosticka laparaskopia a tam sa vsetko potvrdilo a okrem endo mi nasli aj ine veci. Takze ja som stastna, ze som to absolvovala a dali mi vsetko prec co tam nema byt.

17alexis
23. jan 2015

@mikema lebo je pobozny a doslova ma nuti do tehotenstva. dr na mojho priatela vybehol v cakarni, aby mi do mesiaca urobil dieta. Teraz zo strachu so mnou nespava. 🙂 Chceme sa najskor sustredit na nejake zabezpecenie a ked nebudem moct mat deti, tak si adoptujem. Len sa obavam toho, ze neliecenim sa to vrati a zas ma budu rezat. Uz mam len jeden a stvrt vajecnika. ☹ v aprili mam ist na kontrolu.

narutka
autor
23. jan 2015

@nikusqa Dakujem za prispevok-moc si pomohla 🙂 uvidim co bude ale nechce sa mi do toho az tak spadnut-myslim rezanie tie vysetrenia a tak dalej...ach. uz sa citim dost ponizene po vysetreni u gynekologa. a zas to iste na kontrole. Pockam a dufam ze sa s lekarkou dohodnem.

nikusqa
23. jan 2015

@narutka Ja ti verim, ja som tiez nechcela lietat po doktoroch a po fakt vela vysetreniach. Az som si povedala, ze zdravie je proste prvorade a mame iba 1. Takze riesila som to a aspon na nejaku dobu vdaka laparke budem mat pokoj. A bola som minuly rok 7x u gynekologa tak vies si predstavit ake to je neprijemne ked ta pozera a este ked je vo mne dlho. Ale poviem ti, ze uz som si zvykla ine mi ani neostava nebudem chodit predsa k nemu so strachom alebo nechutou, proste idem tam s tym, ze mi pomoze 😉
Jop, tak pockaj a uvidis, ale ak nebude dobre tak fakt to neodkladaj na neskor, lebo to moze byt cim dalej tym horsie.

mikema
23. jan 2015

@17alexis Tak zmen doktora, to co je za drzost? Boze to zdravotnictvo na SK, mi je na grc z toho, ked to pocuvam. To preto, ze je pobozny musite vy vsadit dieta do vasho zivota, ked sa na to este necitite? By som utekala 100km od takeho doktora. Inak keby si ho zazalovala za to, ze ta nelieci, ako ma, stratil by licenciu. Toho si je chlap vedomy? Sa ho opytaj nabuduce a uvidis, ako sa ti budu sypat lieky!

mikema
23. jan 2015

@nikusqa
@narutka
@17alexis Baby a ake ste mali priznaky, ak sa mozem opytat, lebo moj lekar ma podozrenie, ze by som ju mohla mat, ale radil mi este do leta posnazilkovat a ak nic, tak to budeme riesit...

vege1
23. jan 2015

@17alexis no to je fakt zvlastne. Aj krestanski gynekologovia predpisuju hormonalnu liecbu, ak ucelom nie je priamo antikoncepcny ucinok, ale napr. liecba endometriozy.. Navyse, krestansky gynekolog by asi netlacil do tehotenstva slobodnu zenu - ti vacsinou s pocatim pomahaju iba manzelskym parom. Som z toho nejaka zmatena.

17alexis
23. jan 2015

@mikema ja som nemala ziadne priznaky, iba na sone to bolo...ale vraj to zvykne aj boliet.
@vege1 aj ja som z toho prekvapkana. A dorazilo ma, ze on je gynekologom aj svojej dcere!!! Pride mi to trosku divne.

vege1
23. jan 2015

@17alexis 😕 uha, tak to je fakt divne 😕

nikusqa
23. jan 2015

@mikema ja som mala bolesti podbruska a take tlaky v bruchu som mala a aj niekedy pri potrebe na WC som mala problem :(

mikema
23. jan 2015

@nikusqa Bolesti len pocas mens. ci aj mimo?
Lebo ja mavam bolestivu mens. a tyzden pred nou zvyknem spinit a ani utrogestan ani duphaston mi nepomohol a na ultrazvuku nieco videl, co by nasvedcovalo endometrioze, ale povedal, ze mame este do leta posnazit a ak nic, tak operovat.
@17alexis

nikusqa
23. jan 2015

@mikema Aj mimo menzesu, bolo to cim dalej tym horsie a bolestivejsie, obmedzujece zivot. A od operacie to mam vcelku kludne, tak pevne dufam, ze mi to vydrzi. Endometriozu dokazu lekari na 100% potvrdit az laparoskopiou. A ty mas ake priznaky?

marshmallow
23. jan 2015

@narutka ahoj ja som odmietla visane ale aj lutujem uz som od maja mohla mat liecbu za sebou...dufala som ze otehotniem ...zial nedari sa :(

marshmallow
23. jan 2015

@narutka no aj ja to uz citim az pri konecniku....a hlavne pred Ms ako casovana bomba...ale ja tie tupe bolesti mam vlasne aj mimo ms najhorsie zacina po ovulke

marshmallow
23. jan 2015

@17alexis s prepacenim "srat" na byvanie.....my sme tiez tak boli....a teraz mame kde byvat....a dietatko ma izbicku prazdnu....tak mi srdce puka....ze neni pre koho zariadit.....lebo len kariera a peniaze ...a ked uz mame som chora :(

marshmallow
23. jan 2015

@mikema bolesti aj mimo Ms hlavne v druhej faze cyklu!

tabitana
23. jan 2015

Brala som pol roka visanne, a päť mesiacov po vysadení som ostala tehotná. Neľutujem, že som ho brala...

nikusqa
23. jan 2015

@marshmallow A mas tiez bolesti mimo cyklu?

marshmallow
23. jan 2015

@nikusqa ani opisat sa nedaju....mam sa chut obesit

marshmallow
23. jan 2015

@tabitana asi sa tiez dam na to :(

nikusqa
23. jan 2015

@marshmallow Ja to velmi dobre poznam, ja pred tym nez som bola na laparke tak aj s pohlavnym stykom som zacala mat problemy-neskutocne bolesi ☹ a ked ai clovek nemoze uzivat tak to je na rit. Ale po laparke je to chvalabohu v poriadku 🙂

narutka
autor
24. jan 2015

@tabitana jaky to ma vplyv na to tehotenstvo po skonceni visane? :-/ vela zien pisalo ze po nich zrazu otehotneli aj ked pred tym nevedli. Nemyslim ze visanne lieci, skor len zastavuje rast a bolesti a tak.nie? 😖

narutka
autor
24. jan 2015

A ano,bolesti su aj mimo menzesu,lenze ked mas menzes tak ides zomierat od bolesti,nevies sa ani postavit z postele a uz vobec nie sa vy.... na zachode. Asi taky rozdiel ucitis,a ja mam priserne bolesti aj pri poh,styku. Takze uz nechcem ani chlapa :-/ zatial. Aj tak podla lekarky mam malu vaginu alebo co, a este ktomu sa mi posunula maternica a viem si nahmatat aj krcok.no pekne !!! Pravdupovediac o sexe ani nechcen pocut :( strasny pocit. Ale bez toho raz babo nebude :D blba situacia 😖

mikema
24. jan 2015

@nikusqa
@marshmallow NO ja mam uz vyse roka tyzden pred mens. spinenie a Utrogestan ani Duphaston nepomahaju. A lekar videl na ultrazvuku nieco na vajecnisku, co by mohla byt endo, vraj. Ale tiez povedal, nech do leta posnazime a potom mozme operovat, ak nic. Bolestivu menstruaciu mam uz od vzdy, takze to nejak tak nevnimam a minuly cyklus bola dokonca celkom v pohode. A silnu mam tiez, ale inak mam cyklus ako hodinky: 28 dni a na 15/16. den pozitivny ovu-test! Tiez sa kopem do zadku, ze sme nechceli skor babo, ale proste sa nedalo. Skor sa kopem do zadku, ze som nezariadila ine veci tak, aby sa dalo. Ale co uz, zivot je taky...