Endometrióza po 40tke a jej liečba

janalili
25. apr 2016

Ahojte, som po laparoskopickej operácii, kde mi mali odstrániť cystu pri vaječníku, ale nakoľko hneď mali podozrenie na endometriózu, odstránili mi aj vaječník aj vajcovod. čakám na histológiu, ale už dnes mi lekár oznámil liečbu - hormonálne "nasimulovať menopauzu", veľmi málo som sa o tom dočítala, väčšinou liečbu endometriózy riešia mladé ženy, ktoré chcú otehotnieť... sú tu mamičky s podobným problémom v "neskoršom veku" - napíšte mi ako vám zaberala liečba, sú tam naozaj také zlé vedľajšie účinky??? sprievodným javom endometriózy by mali byť silné bolesti v podbrušku, silné krvácanie a bolesti pri menštruácii - ja som nikdy nič také nemala. .. dakujem! Jana

shia
25. apr 2016

ahoj, ja síce mám endo (aj dve operácie na odstránenie cyst a podobne, ale to teraz nie je asi dolezite), ale som trochu mladšia (cca o 10 rokov), takže týmpádom asi mimo okruh tvojej otázky, ale moja teta mala/má tiež a má teda už po 40tke dávnejšie, jej pokiaľ viem dali horm. lieky a ona ich moc dobre neznášala, že sa jej hlava točila, stavy úzkosti a také "depky", ale aj tak berie, lebo nemá na výber (nema ani jeden vajecnik ani vajcovod uz), ale to je veľmi individuálne, aj kamoške nasadili lieky, a to teda má 28, resp vtedy mala asi 26-27, a dobre to znášala, vraj sa jej to aj do istej miery "vyliečilo"...určit to je veľmi individuálne, ja osobne, ak máš stále maternicu a aspoň jeden vaječník, by som horm. nebrala, lebo aj ten jeden vaječník dokáže plnohodnotne vyrábať hormóny, ktoré by ti mali stačiť...aj ja mam prakticky len jeden a mam z neho aj dcerku 🙂 takze ak sa citis dobre, a jeden vajecnik ti zostal funkcny, skus to este zvazit po dohode este s inym Dr...

janalili
autor
26. apr 2016

Dakujem, ved presne to som si myslela, ked mi ostal druhy vajecnik ze nahradi aj ten odobraty. Zarazila ma preto ta liecba a ked som sa docitala presne tieto stavy...

shia
26. apr 2016

toho so sa bála aj ja, vtedy keď mi takmer celý jeden vzali, to bolo pred 5 rokmi a doteraz klop klop žiadny problém (mám 28), ešte dokonca aj menzes mám pravidelne čo som predtým nikdy nemala 🙂, aj dcérku mám z toho jedného ;) a odmietla som horm. lieky, načo, keď jeden funkčný mám a žiadne iné problémy som nemala...ak ti je dobre, len nech ťa sledujú a netlač sa zbytočne chémiou keď netreba, keď už, radšej bylinkové čaje, alchemilka vraj pomáha a také..držím palce

boda14
26. apr 2016

Ahojte, ja som už po 3. laparoskopií. Dnes som bola u doktorky a tá mi odporučila najprv užívať Visane a potom vnútromaternicové teliesko na 5 rokov a že 5 rokov nebudem mať menzes. Už mám 2 deti a ďalšie neplánujem. Každé dieťa som mala po operácií a odstránení cýst z oboch vaječníkov. Aj táto posledná operácia bola taká, resekcia oboch vaječníkov plus odstránenie endometrického tkaniva. Neviem, či sa na to mám dať. Vôbec sa mi nechce pchať do seba ďalšiu chémiu.