Mám ísť pracovať hneď, alebo si dať mesiac - dva pauzu a načerpať silu?

19. apr 2024

Nemám sa s kým veľmi poradiť, tak skúsim tu. Čo by ste robili na mojom mieste? Som na opatrovateľskom 2 roky, starám sa o babku. Musím povedať, že ma to vyčerpáva hlavne psychicky. Aj tie pani na úrade odo mňa chcú nemožné veci. Rozmýšľam, že skončím, ale bráni mi v tom to, že máme pekný vzťah, ona je na mňa dosť zvyknutá. Pripadá do úvahy, že to prevezme jej zať, ale ten je chorý na srdce a bojím sa oňho, aby sa tiež skoro nevyčerpal, inak sa nemá kto starať, každý sa na ňu vykašle.

Chcela by som ísť pracovať, nikdy som nepracovala, lebo som sa starala o ňu hneď po výške. A teraz vyvstáva otázka. Mám ísť pracovať hneď alebo si dať mesiac - dva pauzu a načerpať silu? Alebo sa máme najskôr snažiť o bábätko s manželom, keďže ho plánujeme a prácu ani nemám hľadať? Či myslíte, že ma vezmú do práce s tým, že za pár mesiacov môžem ísť na rodičovskú? Ďakujem za odpoveď a rady 🙏

autor
19. apr 2024

*ten opravený názov diskusie nevypovedá o tom, v čom chcem radu, ale ok 😉

pupavka234
19. apr 2024

Pokojne si daj pauzu, ale ked nemas pracovne skusenosti, tak mozes mat narocne najst si pracu a pauzu budes mat tak ci tak, lebo mozno budes pracu hladat aj rok, nikde nie je garantovane ze si ju najdes hned.

katkaseiner
19. apr 2024

ja osobne by som si mesiac - dva uzivala... s tym, ze budes sledovat ponuky a posielat ziadosti. Ono to aj chvilu trva kym sa niekam prihlasis, pozvu ta na pohovor a potom ta vezmu/nevezmu.
Neviem kolko mas rokov ale s babom by som pockala kym budes mat tie 2 roky odpracovane - tam uz potom budes mat narok aj na tehotenske, matersku a budes sa mat kam vratit...
Pokial viem tak roky co si opatrovala sa ti nebudu pocitat ako odpracovany cas (ale mozem sa mylit).

blaazi
19. apr 2024

@katkaseiner staci aby mala pani odpracovanych 270 dni, tj. 9m za posledne dva roky.

katkaseiner
19. apr 2024

@blaazi ano ale pokial viem tak opatrovanie sa jej do toho nezaratava... (toto moze byt mylna informacia, ale zachytila som to tu v starsich temach...takze toto treba zistit)

ns994
19. apr 2024

Ja by som si oodychla a pomedzi to pozerala ponuky. S babom by som este pockala chvilku a potom aby vyslo tehotenske materske vyssi rodicak by som zacala. Tusim by malo stacit mat odpracovane 270 dni za posledne 2 roky ale presne neviem.. cize mozno ku koncu tak aby som to stihla by som na nom zacala robit.. predsa len sa nemusi podarit hned ale keby ano aby to aj tak vyslo. A co sa tyka zamestnania.. no nie si povinna im odpovedat na otazky ci planujes alebo neplanujes deti..oni sa to ani nemaju co pytat.. ja som tiez bola zamestana cca polroka a otehotnela som..ono aj ked sa dieta planuje tak nevies kedy sa zadari

pralinka86
19. apr 2024

Ja by som isla hladat hned. Si nastartovana, ze chces zmenu, tak do toho. Kolektiv, ludia, pracovné skúsenosti sa ti zidu a lahsie sa ziskaju teraz v mladsom veku, nez by si sa vratila napr z materskej s nulovou skusenostou a vlastne ani nemala kam vratit, ale zacinala odznova.
Na pohovore sa vies dohodnut o termine nastupu, vacsinou to aj tak nebude hned. Byvaju aj 2 kol pohovorov na pozicie, nemusia ta zobrat na prvom pohovore a ani zavolat na prvy poslany životopis. Vacsinou je to dnes boj a trva to (samozrejme zalezi od druhu pozicie) plus zavazi co vies ponúknuť
Potom by som asi pockala s babom, nech mas odpracovane cosi, aby ti vysla materska...

simca06022011
19. apr 2024

zacni hladat pracu a popri tom si oddychnes, nebudes mat pracu zo dna na den najdenu... urcite by som sa zamestnala aj ked planujes rodinu, jednak to nemusi byt hned a lepsie by bolo keby sa ti to predsa len podarilo ked budes mat co - to odpracovane.
okrem toho mne by teda nedalo ani to nechat babku tak, neviem ako velmi potrebuje opateru a kolko casu to vezme, ale minimalne nejaku pomoc externu - socialna sluzba atd by bola fajn, k tomu odbehne ina rodina, ty tiez po praci atd..
v kazdom pripade, musis zacat zit svoj zivot a nie po vs, travit najlepsie roky opatrovanim, len opatrovanim.

blaazi
19. apr 2024

@katkaseiner ano, myslim tiez, ze nezaratava.

autor
19. apr 2024

Jej, ďakujem dievčatá. Asi máte pravdu a učite sa nad tým zamyslím. Keď veľmi s tým bábätkom nechcem rozmýšľať a odkladať to, nemusí sa hneď zadariť ako to aj vy hovoríte. Teraz som oslávila 27 a pomaly by som chcela rodinku.

@simca06022011 a ešte odpoviem tebe takto osobitne. Chcela by som babku doopatrovať ja, ale odrádza ma to, že sp tam prísne podmienky, aj tie panie na úrade sú prísne. Napr. jej dcéra tam chodí skoro ráno chystať nejaké veci a nechce ma tam pustiť, že tam nemám čo robiť takto skoro (aj keď sa babka už oblieka o 4 ráno). A na úrade o tom nevedia, isto by ma "zjazdili", že to mám robiť ja, a pod. veci, lebo ja tam chodím až na 7. Moje svedomie to nedáva, každý deň som v strese.

simca06022011
19. apr 2024

nehnevaj sa ale to co ti vadi, je nezmysel, ved ty tam nemas aj spavat.. a ked chce aj niekto iny z rodiny za nou chodit a nieco jej pomoct tak im to nikto nemoze zakazat.. nemyslim, ze su na urade az taky prisni, ze si myslia ze tam sedis pri babke 24/7

stanulienkat
19. apr 2024

Ja by som si nasla pracu. Mas skoro 30, nikdy si nepracovala. Trochu sa pred dietatom zabezpec, otrkaj. Ked zostanes na retazovych materskych budes mat hlboko po 30, skusenosti ziadne, zamestnavatelia sa o teba nepobiju.

michelle567
19. apr 2024

Nájdi si prácu hneď a rok si odrob 🙂 hneď preto lebo všetci vedia že si aj tak doma,,,aj babka aj celá rodina. Môžu ešte na teba spoliehať...aby to nebolo že ten opatrovateľský si dá niekto iny a ty aj tak budeš chodiť ku babke akurat že už nedostaneš nič

ns994
19. apr 2024

Ja som tiez nechcela niak extra cakat s babom ale premysli si aj tu matersku a ine davky ci nato budes nat narok..pripadne ak nebude narok ci to zvladnete bez tych peniažkov.. teoreticky ak sa zamestnas staci ti pockat a odrobit tych 270 dni a bude to .a presne aj preto aby si mala pracovné skúsenosti..drzim palce

autor
19. apr 2024

@simca06022011 oni mi povedali, že náhrada za mňa nesmie byť pravidelná, tak ja sama už tomu nerozumiem

autor
19. apr 2024

@stanulienkat áno, tomu rozumiem a nechcem to tak 🙂

autor
19. apr 2024

@ns994 ďakujem ti. Ono ja môžem pracovať aj z domu, takže rátam s tým, že ak nebudú komplikácie, tak môžem pracovať až do pôrodu, resp. krátko pred ním.

ns994
19. apr 2024

Len neviem ci to nie je tak ze na matersku musis nastupit najneskor 6 tyzdnov pred terminom porodu inak sa ti krati ( mozno to menili netusim. Ale mala som info ze to tak fungovalo funguje.. toto su veci ktore si radsej prezisti) ale stale mozes porodit aj predcasne a tym padom nemusis splnit podmieku 270 dni nemocenskeho poistenia ak by si to mala vyratane presne na chlp .ten predcasny porod je skrt cez rozpocet..Ak matka nepobera materske ma narok od dna narodenia dietata na rodicobsky ale na ten nizsi

ns994
19. apr 2024

Toto su vsetky veci ( aj to co popisali dievcata vyssie), ktore zvaz pozistuj porozmyslaj a uvidis 🙃

joesvk
19. apr 2024

Ja by som radila pracovať na bábátku a popritom hľadať prácu. Nevieš, či sa to podarí hneď, či po mesiacoch alebo až po rokoch.
Ale to som ja.Ty rob,čo cítiš, že chceš robiť...

buberova
19. apr 2024

Môžem sa opýtať v aký máš plán s tým, že môžeš pracovať aj z domu až do pôrodu? V akom odbore sa plánuješ zamestnať a akú máš istotu že ti dajú full HO?

pralinka86
19. apr 2024

Este jedna vec mi napadla, treba ratat s tym, ze mozes byt aj na rizikovom od zaciatku tehotenstva, cize PN. Cize s tymto obdobim, 8 mes od otehotnenia radsej nijak nerataj..

ns994
19. apr 2024

@pralinka86 ano aj to.. a na tehotensku davku treba tiez byt niekolko mesiacov nemocensky poistena

luccija
19. apr 2024

Len, aby sa nestalo, že zat s tým rýchlo skončí ty budeš mať dieťa a budeš sa starať o babku aj dieťa.

autor
19. apr 2024

@pralinka86 áno, napísala som, že keď nebudú komplikácie

autor
19. apr 2024

Ako tak čítam, tak som viac zmätená ako predtým 😀 budem musieť zvážiť všetky plusy a mínusy, ale ďakujem, niektoré informácie sú pre mňa nové.

domkakvet
19. apr 2024

Daj si pauzu a popri tom posielaj ziadosti.

simca06022011
20. apr 2024

Ale návšteva nie je náhrada, tak asi rodina si môže prísť babku pozrieť a co robia im na nos vešať nemusis

dixitka
20. apr 2024

Ak chceš skončiť, daj si takú ozaj pauzu tak 2 týždne, to ti určite stačí. Môžete ísť niekam na dovolenku, ak sú financie, proste vypnúť hlavu. Ponuky môžeš pozerať aj teraz, životopis si nachystať… s bábätkom by som počkala, kým budeš mať odrobených aspoň pol roka až 9 mesiacov, aby ti určite vyšlo tehotenské aj materské a vyšší rodičák. Lebo finančne to naozaj spraví dosť rozdiel. Držím palce 🙂

ailiba
20. apr 2024

Pises, ze si vycerpana. Tak by som neodporucala hned riesit babo, oddychni si. Zaroven financne je to dost velky rozdiel. Zacni si hladat pracu, a ked pookrejes a zastabilizujes sa, tak mozete si prestat davat pozor. Nemas, tak vela rokov, ze by si rok nemohla pockat a dostat sa trochu do pohody.