Koľko musím pracovať, ak chcem materskú?

natik090709
13. nov 2013

Ahojte,potrebujem poradit ohladom materskeho.S manzelom chceme babatko,som na urade prace uz 1,5 roka,predtym som bola na rodicovskej dovolenke so syncekom,takze vlastne som nemala pracovny pomer cca 4,5 roka.Potrebovala by som poradit kolko musim byt zamestana ak chcem aby sa mi vyska materskeho pocitala zo zamestania a nie z uradu prace.Na babatku chceme pracovat cca v decembri,januari.Vdaka vopred za vsetky vase rady. 😀 😀 😀 😀

denkaajejdeti
13. nov 2013

Minimálne 270 dní, čiže 9 mesiacov - podľa výšky odvodov, ktoré za teba zamestnávateľ odvedie, ti bude vypočítaná výška materskej.

natik090709
autor
13. nov 2013

@denkaajejdeti dakujem za odpoved,niekde pisu mamicky ,ze staci 90 dni,cize 3 mesiace,teraz som z toho jelen ☹ ☹

zalka
13. nov 2013

@natik090709 90 dní stačí mamičkám čo majú splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch... a ak si nájdu novú prácu tak tam musia 90 dní odpracovať aby mali MD rátanú z novej práce a nie z predošlej ...
ty nemáš poistenie 4,5 roka .. takže musíš mať 270 dní odpracovaných aby si mala nárok na MD.

natik090709
autor
13. nov 2013

@zalka fuuuu,vdaka za odpoved ☹ ☹

zalka
13. nov 2013

@natik090709 rado sa stalo .. čo si tehotná už?

natik090709
autor
13. nov 2013

@zalka Nie este nie ale chceme uz zacat pracovat v decembri alebo januari,no len v tom je problem,ze ja do prace ist nemozem ani si nehladam,tak jedine tak sa to da spravit,ze si zacnem platit sama poistne tych 270 dni,no neviem ako to urobime,poradime sa s manzelom co a ako,papa

zalka
13. nov 2013

@natik090709 no tak potom už len platiť treba ...

natik090709
autor
13. nov 2013

@zalka asi tak 😒 😒

denkaajejdeti
13. nov 2013

@natik090709 No, ak do práce na TPP nechceš nastúpiť, tak sa ti neoplatí ani platiť si dobrovoľné poistenie - dnes to už totiž nie je tak ako v nedávnej minulosti, keď maminy platili len nemocenské poistenie z maxima do sociálnej poisťovne a potom aj dostali maximálnu materskú - dnes musíš platiť kompletný balík poistenia, čo je suma pár stoviek eur mesačne minimálne tých 9 mesiacov, dobrovoľné odvody z minima sú nejakých cca 140 eur mesačne, ale dostaneš minimálnu materskú - čiže sa to už vôbec neoplatí - pretože tie maminy, ktoré si neplatia nič, dostanú od narodenia dieťaťa tých necelých 200 eur mesačne ako rodičovský príspevok (a to bez toho, aby niečo do sociálnej poisťovne vložili).
Jednoducho, dnes musíš pracovať a platiť odvody aspoň tých 9 mesiacov a ešte sa pripoistiť dobrovoľne (čo stojí nemalé peniaze, treba si to prerátať), aby si mala peknú materskú - materskú poberáš len niečo cez polrok (34 týždňov), ale vkladať peniaze do systému musíš minimálne trištvrte roka pred tým, ako nastúpiš na materskú.

natik090709
autor
13. nov 2013

@denkaajejdeti no vsak ano to je ten problem,akurat som nad tym premyslala,ze sa to asi ani neoplati,inak vdaka za vystiznu odpoved 😀 😀

denkaajejdeti
13. nov 2013

@natik090709 Veď preto uzákonili tú zmenu, pretože predtým stačilo platiť pár desiatok eur mesačne ako dobrovoľné nemocenské poistenie a maminy dostávali maximum (niečo do 800 eur mesačne po celú dobu materskej) - čo bol super biznis pre všetky maminy, ktoré túto dieru v zákone využili. Preto sa to stoplo a po novom už prakticky nič nezískaš, možno pár sto eur za celú materskú navyše, ale stačí, že napr. neotehotnieš presne vtedy, keď si si to naplánovala a každý zbytočný mesiac pripoistenia ťa dostáva do "červených" čísel - si na tom horšie, ako keby si neplatila nič navyše a "dobrovoľne" 😉 . Spoliehať sa na to, že otehotniem presne čo ja viem 25.3.2014 a bábo sa narodí presne vo vypočítanom termíne pôrodu je utópia - pretože 1. nie vždy sa podarí otehotnieť na prvý pokus (počas prvej ovulácie, na ďalšiu čakáš celý mesiac a ten mesiac si zacvakáš) a po 2. predpokladaný termín pôrodu sa opodstatnene volá PREDPOKLADANÝ - môžeš porodiť aj 6 týždňov pred termínom (ako ja pri 3.dieťatku) alebo aj viac či menej - príroda je mocná čarodejka 😉 a preto sa ani nedá vyrátať ako dlho si vlastne platiť poistenie - 9 mesiacov pred pôrodom minimálne, ale aspoň také 2 mesiace predtým ešte k tomu ako rezerva - čiže 11 mesiacov platenia maxima 😒. Pretože stačí čo i len jediný deň, ktorý by ti chýbal do tých 270 dní poistenia a nárok na materskú by si nemala, hoci by si sociálnej poisťovni posielala na účet 8 mesiacov tú horibilnú sumu kompletného poistenia. Posielam link s konkrétnymi sumami: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
A najmä : všetky príspevky na dieťa štát poskytuje max. 3 roky (ak je dieťatko postihnuté, chorľavé tak dlhšie, ale to je už iná téma a oveľa smutnejšia) - potom je to už len o tom prídavku na dieťa (smiešnych 23 eur), takže bohužiaľ na Slovensku, ak chceš mať ďalšie dieťa a naozaj žiť na nejakej normálnej životnej úrovni (aby ste mali nielen na to nevyhnutné, ale aj na krúžky, výlety,.....), tak potom iba super job tatina alebo maminy alebo aspoň veľmi slušne platená práca OBIDVOCH rodičov - viem o čom píšem, my máme tri detičky a musíme sa obracať obaja, aby sme nielen ŽIVORILI ale naozaj ŽILI (a tým nemyslím žiaden super luxus), pričom manželov príjem je u nás dôležitý a ja zarábam (som SZČO) na ten nadštandard - krúžky, koníčky, výlety, dovolenky, lyžovačka raz ročne, kino, divadlo, knižky, rodinné oslavy,.....a tisíc iných vecí, ktoré síce nie sú nevyhnutné k prežitiu, ale bez nich by bol život ako jeden stereotypný nekonečný príbeh. Tieto veci mu dávajú farbu - ako dúha na oblohe 😉 .
Denisa

nataly222
24. nov 2013

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť v mojej situácii. Od 22.6.2011 do 17.7.2013 som bola nezamestnaná a vedená na úrade práce. Počas toho som však bola aj od 1.3.2011 až 22.06.2011 na dohodu v jednej firme. Potom som bola na absolventskej praxi od 1.7.2012 až 30.11.2012 vždy vedená na Úrade práce ako nezamestnaná. Keď som sa zamestnala 18.7 2013 ako pracovníčka, ale cez personálnu agentúru tak 4.9.2013 som ukončila pracovný pomer, a nastúpila som 5.9.2013 ako zamestnankyňa firmy ako pracovníčka, firma mi dala pracovnú zmluvu na dobu určitú do 28.2.2014. Nakoľko som práve zistila, že som tehotná potrebujem poradiť, čo mám urobiť, aby som dostávala materskú. Tiež podotýkam, že pracujem stále v stoji takže rozmýšľam na PN. Prosím o radu, čo by bolo pre mňa najlepšie v tejto situácii robiť? Ďakujem za pomoc 🙂