Spinál alebo celková anestéza

opica_skorica
18. jún 2021

Ahojte, keď pred operáciou dostanete na výber, čo by ste si zvolili a prečo?
Ďakujem.
🙏🙏🙏

maximilie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
monci20
18. jún 2021

@opica_skorica podľa toho aká operácia

opica_skorica
autor
18. jún 2021

@monci20 odstranenie analnej fistuly.

maximilie
18. jún 2021

@opica_skorica prečo som si myslela ze porod? 🙄

opica_skorica
autor
18. jún 2021

@maximilie nejde o porod.
A ano, je to isto dolezite vediet, ci sa moze hned hybat alebo nie. A ci ten vpich do miechy (spinál) je lepší ako celková narkoza…..

maximilie
18. jún 2021

Mažem komentár...moj zážitok s pôrodom je tým pádom nepodstatný 🤣

opica_skorica
autor
18. jún 2021

@maximilie asi, ze mi to “ktosi” zaradil do “vsetko o porode”…. Moderatorky možno. Nič si z toho nerob.

opica_skorica
autor
18. jún 2021

@maximilie oki.

maximilie
18. jún 2021

@opica_skorica no vraj je spinal pre organizmus oveľa lepší, menej rizikový, nezaťažuje cely organizmus

opica_skorica
autor
18. jún 2021

@maximilie to asi ma trápi skôr taký psychický blok, že spinál je vlastne vpichnutý do miechy.🤔

tahomi
18. jún 2021

@opica_skorica spinal sa nepicha do miechy, ale do spinalneho kanala, kde uz miecha neprebieha. A preferencia zalezi od viacero veci, pridruzene ochorenia, lieky ake pacient uziva, znasanie predchadzajucich anestez, typ a dlzky vykonu a tak. Vseobecne ja spinal ak je mozny odporucam kazdemu.

pseudomonas87
18. jún 2021

@opica_skorica určite spinal , ak nie sú kontraindikácie, tak vždy sa u nás preferuje spinal.

maximilie
18. jún 2021

@opica_skorica ale nie, nemysli na nič také. To zas aj celková narkóze môže dopadnúť vselijak.
Mysli pozitívne. Si mlada. Raz dva to budeš mat za sebou. Držím palce

monci20
18. jún 2021

@opica_skorica zase neviem či vedia všetko operovať v spinály a či je to príjemné pre pacienta že je pri vedomí, mne teraz robili lalokovú plastiku na bruchu, odstraňovali mi bazalióm, dosť veľký, chcela som lokálnu anastéziu, neodporučili mi to, že nebudem uvoľnená a nebudú to vedieť pekne urobiť, nakoniec bola celková a operácia trvala 50 minút

denden77
18. jún 2021

mala som, na kostrci.. spinal 🤘😉

pseudomonas87
19. jún 2021

@monci20 to čo idú operovať pani sa úplne v poriadku dá operovať v spinali,u nás v nemocke sa menia bedrové kĺby v spinali. Na druhú stranu je dôležité, aby bola aj pacientka uvoľnená a tak povediac v pohode, ak sa toho boji, tak nech ide do celkovej.
@opica_skorica

opica_skorica
autor
19. jún 2021

@tahomi vychádzala som z tohto:

Pri spinálnej anestézii musí katéter preniknúť až pod obaly miechy, pretože v tomto prípade bude anestetikum v priamom kontakte s miechou. Zavedenie katétra zvyčajne prebieha v sede či na boku, lekár pacienta vyzve na hlboký predklon. V tejto polohe dokonalejšie vyniknú tŕne jednotlivých stavcov, podľa ktorých je navádzaná ihla do miechového kanála.

opica_skorica
autor
19. jún 2021

@pseudomonas87 pri spinaly je clovek pri vedomí, teda pocuje, co hovoria okolo neho pri zakroku?
Dakujem🙏

monci20
19. jún 2021

@opica_skorica áno tam ste pri vedomí a všetko vnímate a počujete, ja som tak mala cisársky, bolo to v pohode

monci20
19. jún 2021

@pseudomonas87 presne tu ide o to, aby pacient bol uvoľnený

vendulka80
19. jún 2021

Najhorsie, co mozes urobit je pytat sa laikov na MK a hladat v Googli. Treba sa informovať lekára pretoze tu mozes dostat zmes protichodných názorov a budes mat z toho gulas. V prvom rade sa spinalna anestézia aplikuje medzi stavce L3-L4 alebo L4-L5. A miecha u dospelého konci v úrovni L1-L2 (lumbalna chrbtica). Takze nepicha sa do miechy ale do tzv. subarachnoidalneho priestoru a latka, ktorú ti podajú pôsobí okrem iného na miechove korene. A podla výšky aplikácie, polohy a množstva latky moze “znecitlivenie” siahať od prsníkov az po konecnik. Takze kvoli tomu je tento typ anestézie vhodný aj pre chirurgické vykony v dolnej časti tela. Cize pre teba je tento typ anestézie vhodný. Pri operácii počuješ vsetko ale aj nemusis, podáva sa mala dávka Dormica na uvoľnenie (pospatie). Ale vsetko závisí od lekára aj od stavu. Počas výkonu si napojená na nonstop monitoring, dýchaš si kyslík a za hlavou mas anesteziologa a sestru, ktorí su tam nonstop. Takze hocico by si potrebovala, mozes s nimi normalne komunikovať.

opica_skorica
autor
19. jún 2021

@vendulka80 dakujem za super vysvetlenie.

vendulka80
19. jún 2021

@opica_skorica nie je zač. Keby ti nieco nebolo jasne spýtaj sa, co budem vediet poradím😊

opica_skorica
autor
19. jún 2021

@vendulka80 vdaka.

tahomi
19. jún 2021

@opica_skorica som anesteziolog a v ziadnom pripade sa nepicha do miechy, ver mi, mam tych spinalov napichanych stovky az tisicky 😉

opica_skorica
autor
19. jún 2021

@tahomi povedal dr, ze spinal posobi este styri hodiny po operacii. Tak vysvetlil rozdiel medzi celkovou narkozou a spinalom. Je to tak?

jana65l
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
opica_skorica
autor
20. jún 2021

@jana65l dakujem, toto cloveku nepovedia, len rozhodnite sa a hotovo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre