Vyvin chlapcov. Čo má vedieť 11 mesačné dieťa?

daka3
27. okt 2011

Ahojte, mam doma 11. mesacneho chlapca, coskoro bude mat rok. Vie len lozit ale vobec neslabikuje, nevie ziadne slovo ani baba ani mama, tata dada...neukaze papa, ani tap tap... Zacinam sa obavat, ci je s nim vsetko v poriadku. Je to normalne? Moja kamoska ma tak isto stareho synceka a ten vie vsetko.

cestovatelkaandrea
27. okt 2011

@daka3 skus sa popytat na poradni doktorky. predsa len kazde dieta je ine 😉

sisaha
27. okt 2011

@daka3 zasada číslo 1. Neporovnávaj. 2. každé dieťa je iné. Teraz možno nevie, o 3 mesiace bude vediet...ved ma iba 11 mesiacov.

daka3
autor
27. okt 2011

Ja mu stale dookola ukazujem, tapuskam... a on vobec nema ziadny zaujem. Pocuvam dookola, ze on nic nevie atd. Lekarka mi povedala, ze sa mu mam viac venovat, ukazovat mu, recitovat... no ale to robim robim robim a nic nic nic.Ked mala moja dcerka 11 mesiacov vedela mama, tata, kde je, daj, sfuknut sviecku, zatvorit krinku ked som jej povedala ...je to tazke neporovnavat...

katy1979
27. okt 2011

@daka3 vsetko nevie urcite su veci ktore vie ten tvoj a ten jej vobec. hod sa do kludu dievca. nerodime klony ale ludske bytosti. a tvoj maly je uplne v poriadku ci ked bude slabikovat a chodit budes ho lubit o to viac?

vierkasteffi
27. okt 2011

@daka3 ja mam 9 mesacneho chlapceka a este nesedi teda sedi ked ho posadim ale nic si z toho nerobim vsak on sa to nauci ale zato vie povedat mama baba urobit papa, tapka nožkami 😀 😀 😀
a nejaky mesiac uz cika do nocnika teda ak to vystihnem niekedy sa vycika 4 krat za den a niekedy ani raz ale ja ho do nicoho nenutim 😉

annaopialova
28. okt 2011

@cestovatelkaandrea ahoj pripajam sa ze kazde dieta je ine

cristi
28. okt 2011

ahoj,jej vidim,ze sme na rovnakej lodi 🙂 moj maly ked mal 11mesiacov vedel tapusky ,pustil sa chodit.S rozpravanim to tiez nie je ziadna slava.Doteraz sa naucil len mama,tata,baba,leti-to je lietadlo,pa-ked je nieco horuce,ham je papat,na vsetko len ukazuje prstom,ked nieco chce.Caro kyvania nasiel len prednedavnom a to tiez nie vzdy. Vacsinou si vsetko vynucuje krikom a placom.Tiez som casto konfrontovana s duchaplnymi otazkami ,ze on este nerozprava?!alebo este ma plienky!?Zaial to neriesim.Aj ked ma to obcas znepokojuje.Kazde dieta ma individualny vyvoj,ci mentalny alebo telesny... a nemusi byt zrovna tabulkovy...ale urcite viac mamu potesi,ak je jej dieta sikovnejsie a rozumnejsie na svoj vek...to sa potom porovnava 😀

magali
28. okt 2011

neboj sa, neries.. daj mu cas, vsak on sa nauci, moj maly bol dost dlho pozadu (podla mna) po case som to prestala riesit a potom nastala zmena a behom par dni sa naucil kopu veci, ale tiez papa dlho nedaval a teraz da niekedy az ked je neskoro, tapkat vie tiez len hozickami, rozprava par slov, teraz dokonca prestal hovorit mama, ale zato doteraz nehovoril tata a teraz to omiela dokola.. ja by som to riesila asi az neskor, naozaj je este malicky, on sa vsetko postupne nauci.. venovat sa mu musis, neboj on to vsetko nasava do seba, este ta krasne prekvapi aky je sikovny

daka3
autor
8. nov 2011

Ja nievim, citala som tu na forach co vsetko vedia deticky v 11. mesiaci a moj bude mat o tyzden rok a naozaj okrem lozenia nevie nic... mam strach z toho... keby aspon vedel ukazat papa... alebo tap tap... nepovie, neukaze nic len to svoje ajajajajaj povie.

nata288
12. nov 2011

ahojj baby ako to tu tak citam mam asi rovnaky problem moje kuriatko bude mat v marci dva roky,,,,sice sa naucil sediet priblizne v 6 m,chodit nieco po roku ale to je asi vsetko,take že papa daj mama, tato, baba, je na bode mrazu na meno nepocuva len ak mu nieco davam ak sa snim snazim rospravat odide alebo zacne plakat že ved co ja od neho chcem,,,citam že netreba porovnavat každe babo je ine len je to tažke ine deti v 9 mesiaci vedia tolko že mi sa možme skovat, cele dni sa mu venujem rospravam vysvetlujem no on ma svoj svet a mna uuplne na haku bojim sa že sa to nenauci :( iny sa mi cuduje že co snim je a to ma trapi ked tak na neho pozeram je taky ako každe ine babo ale ked už nieco ma urobit ci bože chran povedat dojde mi že neni ako ine deti....neviem ci je to lenivostou alebo niecim inym som stoho naozaj nestastna už neviem ako dalej, doktorka pove že ved ma cas ale asi už je na case.... aby nieco povedal ci urobil ja už neviem

jankah77
31. mar 2012

@daka3 Ahoj, viem ze uz presiel pomerne dlhy cas, od kedy si tu pisala. No prave mame uplne rovnaky problem, moj druhy syn o par dni dovrsi 11. mesiacov, no okrem behania po styroch a fukania ako robi vetrik nevieme nic. Aj to mamama, bababa uz prestal, len si take pazvuky hovori. Ziadne kyvanie pa, ziadne tapusky, ziadna snaha ukladania 2 kociek, ci vhadzovania do misky, nic. Ani len prstom nechce ukazovat na veci, ked sa ho opytam na nejaku vec, tak sa tym smerom len pozrie. Teraz sme zacali cvicit vojtovku, kvoli znizenemu sval. tonusu chrbta a noziciek (este len pred par dnami sa postavil na chodidla, ale aj to sa kyve ako vlajka vo vetre a to stoji bruchom zvaleny na gauci) a kvoli miernemu tortikolusu. Tiez sa snazim neporovnavat s prvym synom, ci tabulkami, ale obcas mam pocit...ako by bol aspon 2 mesiace pozadu...co ak je mentalne zaostaly? treba to vcas riesit? Ako ste sa po case vy "umudrili", zmenilo sa to samo?

zuzca80
18. apr 2012

ahojte, napiste, ci a kedy sa to u vas upravilo. moj ma zatial len 8 mesiacov, ale tiez nevydava ziadne slabiky. stale len kriciiii aaaaaaaaaa, eeeeeeeeeeeee a place. a tiez ziadne papa ani tapi tapi. ja som sa docitala, ze ked to nezacnu do 12 mesiacov, tak to moze byt autizmus. ako to teda je u vas? zmenilo sa to?

jezibosorka
18. apr 2012

@jankah77 a kedy zacal behat po 4, a kto vam odporucil vojtovu?

mummy01
18. apr 2012

@jankah77
@zuzca80 baby nepanikarte 😉 moj maly v 11 mesiacoch ledva sam sedel a trocha sa plazil ako vojak v zakopoch-to je vsetko.Ziadna slabika,len rev.Stvornozkovat zacal v 14 mes. a chodit v 17 mes.Rozpravat sa zacal snazit az teraz nedavno.Ale zato pozna 5 pismen,vie nakreslit auto,stavia z lega stavby na urovni 4 rocneho dietata,beha skace a najradsej by uz bicykloval 😀 Kazde dieta je idividualita,neda sa deti skatulkovat.

jankah77
18. apr 2012

@jezibosorka plazit sa zacal presne na 9 mesiacov, a po styroch o desat dni na to. Vojtovku nam odporucili kvoli niecomu inemu - mame tortikolis (mierny) a oslabenu pravu stranu tela.

jezibosorka
19. apr 2012

@jankah77 aha, nas sa plazi uy asi mesiac, a pomaly sa dviha na kolienka,,, mal 10 mesiacov,,, a ako ste zistili, ze ma slabsie svaly?

jankah77
19. apr 2012

@jezibosorka mne sa vzdy zdal taky ako sackove mlieko, ale nasa dr. na to nereagovala, ked som jej to hovorila. Ked som ho pritahovala do sedu, tak sa hrbil aj v 6 mesiacoch, niekedy nepritiahol hlavicku (cca v 3 mesiacoch)...hovorila mi, ze je len lenivy 😖 ...a nosil hlavicku na stranu akoby si ju chcel polozit na plece, ked bol na rukach, alebo v autosedacke.
A ked sa naucil sadnut si a stale tak mal hlavu, uz som vedela, ze to urcite je nieco viac ako lenivost, ale dr. ma konecne vypocula, az ked zacal behat po 4 a hlavu mal do zakruty 😢 .
Tak ma poslala na neurol...lenze ta sice skonstatovala ze bude chodit az okolo 1 a pol roka ale, ze je to okej a ze mame ist s nim na ocne 😕 Doma som si precitala spravu: znizeny svalovy tonus noziciek a axilarneho svalstva chrbta ....som sa nastvala a bez odporucania som sa zobrala a isla na FRO vysetrenie...tam zalomili rukami, ze kde sme doteraz boli. Ze sme mali uz pol roka cvicit (a nie prist az v 11 mesiacoch)...sak som si aj vypocula 🙄 ....

jezibosorka
19. apr 2012

@jankah77 juj, no drzim palce,,,, aby ste to docvicili, aj ked verim, ze to chce vela, namahy, najma pri tak malom babetku, ktore cviceniu nerozumie.... nas sa zda ok, hlavicku drzi pekne, aj beha za ruky, a plazi sa ako had, a velmi rychlo..... tak dufam, ze bude,ok, aj ked pri stati chyta balanc, teda, ked sa prirziava nabytku, alebo postele sam,,,,

jankah77
19. apr 2012

@jezibosorka dufam aj ja...Matusko uz sa zacal stavat pri nabytku, asi 2t su tomu,ale este je vratky, opiera sa aj hrudnikom o nabytok (gauc, postel)...inak nechce stat na nohach (napr, ze ho len drzime za ruky), to si hned sada.

vanes10
3. okt 2012

ahoj.máme 10mes,syna a už sám behá.je uplne všade.kočky majú pravdu,všetko chce svoj čas.

mysti
4. okt 2012

ahoj, my mame 11 mesacneho synceka, zakyva pekne, povie mama, tata a papa, vie ze ked sa obliekame ze sa ide tatatatata a stale to opakuje, chodit uz zacal, ale boji sa sma pustit, tak chodi vsade so mnou za riúku, ale sotva sa ma drzi, tap-tap nevie, teda nechce to opakovat samu to nepaci, ale rano ukaze aky valky sa naspinkal, na nocnik nechodime, place na nom...takze nieco vie nieco nie, kazdy je tvor individualny a kazdy je iny, to sa neda porovnavat 🙂 hlavne ze je zdravucky 🙂

euka210
4. okt 2012

ako v pohode, susedin mal v lete 2roky a hovori len baba (ale uz idu na neurologiu). Mojmu sme neviem ci 2m ukazovali pa-pa a tap-tap kym sa chytil...akoby musel prist do stadia, ze sa mu to paci 🙂 Ja mam skusenost, ze od druhach deti sa lahsie uci, tak skus ist k detom s nim alebo kamoske s trochu starsimi a mozno sa chyti. Nas tak zacal posielat pusu 🙂

vanes10
5. okt 2012

euka ja poznám jednu kočku a má syna pomali 4 roč.ešte teraz nosí plienky.ale to už tak nejde že nechce sa pýtať cikať a kakať len jednoducho sa mu nevenujú tak ako by mali.našu malú sme začali davať na nočník ked mala rok a pol.ale jednoduhco sme to nechali na nu kedy príde na to sama.od plienok sa odučila ked mala dva roky.teraz je z nej pekná 4roč.školkárka.

bubinovci
5. okt 2012

@daka3 náš malý to v 11 mesiacoch tiež nevedel, na plávaní mladšie deti ťapkali, robili baci baci a náš nič, ignorácia 😖 keď mal rok začal ťapkať, ukáže aký je veľký, aj papa keĎ sa mu chce 🙂 začal chodiť ako 13 mesačný a rozpráva iba maličko a vtedy keĎ sa mu chce 🙂 neboj , určite je ok, len potrebuje viac času 😉 🙂

vanes10
5. okt 2012

mi to s papaním tiež mame asi podla nalady.niekedy papa malý každú chvilku a niekedy nič okrem prsníka.ešte totiž kojíme 🙂 každé dieťa je iné ale hlavne nech sme zdravučky 🙂

inngrid
31. máj 2015

@daka3 ahoj uz presli roky kedy sa synček pohol dopredu?

kutyus10
4. okt 2016

ahoj mam 11mesacneho chlapceka a ma len 70cm a 8 kil co myslite je velmi malicky?

katkadan
8. okt 2017

@jankah77 my sme chodili na Vojtovku ked mala 2 mesiace kvoli zvysenemu sval tonusu a tiez mala trochu nabok hlavicku a za 2 tyzdne sa to napravilo. Ta vojtovka je super a treba to cvicit aj doma.

nelinka2009
8. okt 2017

Moj zacal lozit v 15 nesiaci posadil sa az v 13... Tapkat a tak zacal v 14 mesiaci a ma 16 a este nechodi nic mu neni, je uzadny je moj... Nas... Nestresuj

Ja mam obe deti pomalsie v tomto veku... Mala ma 8 rokiv a v skole exceluje... Az mam niekefy pocit, ze to ani nieje mohe dieta 😁😂

lubka3232
11. dec 2017

chápem, že porovnávaš aj to že si bola v strese, ale človek si to nemôže tak pripúšťať. každé dieťa je na niečo iné, niektoré proste potrebujú svoj čas. a ináč do kelu, nepočúvaj nikoho keď ti vraví, že nič nevie. len ťa zbytočne stresujú. môj malý bol zase šikovnejší než jeho rovesníci a ja som počúvala že bude mať isto krivú chrbticu a že ho nemôžem do všetkého tlačiť (ja som nič nerobila) a podobné bludy. všetko bude isto ok 🙂