Mlčanlivé 20 mesačné dieťa

katka1601
19. feb 2016

Ahojte prosim vas mali ste niekdo skusenost ze vam dietatko vobec nerozpravalo?nasa mala ma 20 mesiacov a vobec nic nerozprava.ani mama ani tata proste nic.rozumie slovam aj vie napodobnit nejake zvieratka ale proste nechce nic rozpravat.uz sa zacinam obavat ci je vsetko ok.

akiram
19. feb 2016

Co na to dr.??? kamoskin syn do troch rokov pouzival asi 5 slov, po tretich narodeninach ako keby utalo a maly sa rozrozpraval

atrami
19. feb 2016

Máme to za sebou, malý prvé slovo povedal v 28. mesiacoch - kia a potom auto. Všetko dobehol za 4 mesiace a išlo to raketovým tempom a všetky deti predbehol. Teraz je prvák, plynule čítal ešte pred nástupom do školy. Výskušaj, či počuje a rozumie čo dcérke hovoríte-plnenie príkazov, požiadaviek.......

katka1601
autor
19. feb 2016

Chodime na neurologiu od malicka ju kontroluju.teraz pojdeme na kontrolu prave kvoli tomu ci uz zacala rozpravat.pocuje aj rozumie to viem na milion percent.aj my mame v rodine pripad ked sesternicin maly zacal rozpravat az v troch rokoch a presne akoby utal proste z nicoho nic.ale moja mala proste nepovie absolutne nic len hmka

andrejta
19. feb 2016

@katka1601 moj takto hmkal do dvoch rokov a teraz ma dvaapol a niekedy by som si priala trochu ticha 🙂

pribinak
19. feb 2016

Ma nejaku svoju hatlaninu? Lebo to patrí k vývoju reci a je normalne, ze si brblu svojou rečou a az potom normálnou

atrami
19. feb 2016

@katka1601 určite to treba sledovať, my sme nechodili nikam. Lekárka povedala, že hranica kedy má dieťa začať hovoriť je 28. mesiacov, potom je to už problém, vraj dovtedy sa vyvíja rečové centrum. Malý sa mi rozkecal až moc, ale určite by som vyhľadala odborníka. Malinký mi teraz priniesol diplom zo znalostí o Štúrovi a slovenčine, tak je to o.k. Mali sme povolený televizor, aby počul stále hovorenú reč, rádio, rozprávky...

katka1601
autor
19. feb 2016

@andrejta toto mi vsetci hovoria ze pride.no ja dufam ze to tak bude

katka1601
autor
19. feb 2016

@atrami nasa mala pozera kazde rano fihu tralala to zboznuje.niekedy vydava zvuky zvietatiek co tam vidi ale aj to ju musim pobadat aby robila.ja neviem ci je tak leniva rozpravat alebo co ale fakt mi to uz zacina robit starosti.

katka1601
autor
19. feb 2016

@pribinak hatlaninu ma ale tu pouziva tiez velmi malicko.80% pocas dna je ticho.

pribinak
19. feb 2016

@katka1601 tak jej zrus take pasívne obdobia, ukazuj jej v knižkách, robte z plastelíny, kúpte bábiky, kreslíte a vsetko komentuj, pýtaj sa jej a drž ju aktívnu
Ked nieco pýta, tak jej to podaj az ked to skúsi povedat aspon tou hatlaninu

katka1601
autor
19. feb 2016

@pribinak knizky mame v rukach stale a aktivit ma az az.plastelinu radsej nie tu by sa pokusala stale jest 🙂 a babiky ju nebavia ani trosku.akurat teraz spinka a pocujem ju nieco hatlat zo sna 🙂 tak hadam sa to bude lepsit ked uz aj zo sna hatla 🙂)

zabina27
19. feb 2016

@katka1601 no nas ma o mesiac viac a tiez nerozprava, len svojou hatlaninou alebo hmmka, ale zase mam pocit, ze to cely den robi, uz som niekedy taka ohucana 😀 jedine, co obcas povie, je "mama", vyzera to, ze uz cielene ma vola, ked cosi "dokaze", ale inak len zvatle, spieva si. ja si myslim, ze maju este dost casu, pokial vidime, ze rozumeju, pocuju. moja mama sa mi len vyhraza, ze ked pride obdobie "preco?", tak budem chciet, aby bol chvilu ticho 😀

katka1601
autor
19. feb 2016

@zabina27 no moja mamina vravi ze ja som bola strasne ukecana a ze toho bolo az az na nu.a ze to pride aj na nasu tak si to ticho mam uzivat zatial 🙂.

atrami
19. feb 2016

@katka1601 my sme vysadili všetky vyslovene detske rozprávky, čo najviac hovorenej reči, bez detského žargónu,mám ešte 2 starších synov, tak tí po príchode domov prebrali štafetu. Rozprávaj sa s dcérkou, malého knižky nebavili, keď som mu čitala utiekol. Nemal ani 3 roky a poznal písmena, farby, čísla nebolo ani stopy po zaostávaní v reči.

timea7
19. feb 2016

@katka1601 občas sa stane, že mám v triede dieťa aj trojročné a nerozpráva nič, maximálne päť slov. Potom sa to zrazu spustí. Je dobre, že je tvoje dieťa sledované, vidíš, že rozumie, čiže sluch by malo mať v poriadku. Rozprávaj jej, čo robíš, všetko slovne komentuj, skús jej spievať, rozprávaj riekanky, deti rytmus milujú, verím, že sa rozrozpráva, má ešte čas.

zuzulik236
19. feb 2016

ahoj mne nasi povedali ze ja som do 3r nepovedala tiez ani slovo ani mama ani tata ani nic... vymyslela som si akusi posunkovu rec a bolo. nasi so mnou chodili kade tade po lekaroch a nikto a vsetci dr vraveli ze som v poriadku... potom po 3 narod.som sa zrazu rozkecala az nasich z toho niekedy bolela hlava... pokial pocuje a nema problem s beznymi poziadavkami ako ukaz, prines a pod.by som to nejak extra neriesila... aspon zatial.

cervenaruza123
19. feb 2016

@zuzulik236 Podobne 😀 . Mamka hovori, ze dlho som ani pol slova nepovedala a ked som konecne zacala, odvtedy som sa nezastavila, ze som si to asi chcela vynahradit. A ze si to vynahradzam asi doteraz 😀