Trisomy test pozitívny výsledok

cintia31
13. jan 2022

Ahojte chcem sa spýtať vyšiel mi pozitívny trisomy test na DS , samozrejme idem na amnio tiež na genetiku ,ale to čakanie ma úplne zničí chcem sa spýtať je na to šanca aby dieťatko bolo zdravé ? Volala mi sestrička , že mi robili aj PAPP-A testy a že tie sú negatívne .... vie mi prosím niekto vysvetliť čo sú tie testy ? K doktorke idem až v pondelok a sestrička nie je príliž ochotná :/ Ďakujem

jaga18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaga18
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bolarazjedna
13. jan 2022

PAPP-A ti určí iba nejakú pravdepodobnosť postihnutia, napr. ze máš riziko 1:1000, aby sa narodilo postihnuté dieťa. Je nejaká hranica, keď už to považujú za pozitívny výsledok (napr ak je ta pravdepodobnosť 1:500 a nižšie, teraz to číslo neviem presne).
Trisomy vyšetruje genetický materiál buniek v krvi matky, ktoré ale pochádzajú od plodu. Jeho pravdepodobnosť je nad 99percent. Takže žiaľ, keď trisomy vyšlo na DS, tak na 99% dieťa sa narodí s DS. To 1% je viacmenej len pre prípad, že znamenia vzorky. Samozrejme, chod aj na amnio, tam sa to pravdepodobne len potvrdí, ale mať infó z 2 vyšetrení je väčšia istota.

Je mi to nesmierne ľúto a ani si neviem predstaviť, čo teraz musíš prežívať spolu s otcom dieťaťa. Rozhodnúť sa, čo ďalej, je to ukrutné. Prajem veľa síl♥️

emalka
13. jan 2022

Trisomy test je geneticky test dietata. V tvojej krvi prudi jeho dna, ktoru izoluju a tu testuju. Kedze je to genetika tak je tam mala sanca ze by sa test zmylil 😔
Prejasnenie sije a nosovu kosticku ste mali ake, bol tam naznak ze to nieje ok?

PAPP-A je protein, ktory sa v tehotenstve zvysuje ale pri DS je jeho hladina do cca 13-14tt nizka a az potom zacne rast. Takze tam je otazka toho kedy ti robili ten test, ci nie prineskoro kedze bol negativny (negativny v zmysle ze bola nizka pravdepodobnost vrodenej chyby).

Posielam vela sily vam obom ♥️

cintia31
autor
13. jan 2022

Na amnio idem v stredu do BB tam mi budú robiť aj genetiku , a pondelok mám ísť k mojej gynekologičke chcú mi robiť tripple testy . Môj manžel ešte verí , že to môže byť dobré ale ja citím , že nie .Je to naše prvé dieťatko a je to ukrutná bolesť .

cintia31
autor
13. jan 2022

Bola som teraz utorok v BB tam mi zatiaľ nič nepotvrdili na morfo . som 15 tt . A PAPP-A test mi robili vtedy keď aj trisomy v 12tt .

martinaju
13. jan 2022

@cintia31 načo by ti chceli robiť tripple testy? Tripple test je len štatistika. Nemáš náhodou pozitívne tripple a chcú aby si si zaplatila trisomy? Trisomy si platíš sama a su z dna čiže sú presné. Tripple su velmi nepresne a veľa krajín ich už ani nerobí. Tripple sú len výpočty.

cintia31
autor
13. jan 2022

nie nie ja som plaťila 530 eur za trisomy test a tripple mi ešte nerobili len teraz pondelok chcú ale už v stredu tak či tak idem na amnio .....

brezza
13. jan 2022

@cintia31 nechapem na co tripple testy. To su len statisticke testy. Nepomylilsla si si to a nerobili ti triple testy a teraz chce gynekologicka spraviť trisomy? Opacne to nedava logiku. Ak mas pozitivny trisomy tak bohuzial velke sance opacnemu vysledku nedávam. Ja som mala triple 1:5 na DS a trisomy negativny. Maly je zdravy

brezza
13. jan 2022

@cintia31 aha. Tak je mi to luto. Chod na amnio, ale bol by som velmi prekvapena keby bol iny vysledok. Bohuzial

martinaju
13. jan 2022

@cintia31 tripple su zbytočnosť. Mne brali naraz aj na tripple aj na trisomy nikto mi nikdy tripple testy nepovedal a sam doktor povedal že tripple testy v mojom prípade budú bezpredmetné

martinaju
13. jan 2022

@cintia31 drža sa ale bohužiaľ ak trisomy niečo ukážu je naozaj veľmi malá šanca že to bude inak. 😕 ale určite by som išla tiež na amnio a šak na tripple by som nešla nemá to žiaden význam

cintia31
autor
13. jan 2022

verte tomu či nie ja tomuto celému nerozumiem prežívame najhoršie 3 týždne nášho života ...mám pocit že sa úplne zbláznim .Robili mi trisomy test na moju žiadosť v 12tt za ktorú som aj zaplatila 530 eur momentálne čakam opäť na amnio ...ja tomu tiež vôbec nerozumiem aký má zmysel robiť tripple testy keď všade som sa dočítala že trisomy test je prednejší . Ďakujem Vám veľmi pekne je mi najviac lúto len to , že môj manžel tomu ešte stále verí že to bude dobre ja som to už úplne vzdala a som psychicky vyčerpana . Neviem si predstaviť že niečo podobné by som mala ešte raz prežiť . Momentálne mám strach zo všetkého ....

martina123s
13. jan 2022

@cintia31 drzte sa..prezila som podobnu situaciu pred polrokom..zial, u nas to nebola trizomia 21 ale ina, nezlucitelna so zivotom 😕 drzte sa ❤️

emalka
13. jan 2022

@cintia31 Mozno je to sposob tvojho muza ako sa ochranit pred realitou 😔 Ty si to vs tko uvedomujes, prijala si informacie ale on je este len na zaciatku a odmieta realitu :( Ked si to uvedomi tak ta bude velmi potrebovat. Len ma mrzi ze nevie byt teraz takou oporou aj tebe.

Jednu prakticku radu - ak si mala morfo sono naplanovane az na 15tt, to je dost neskoro. Ak to bolo takto na odporucenie tvojej gynekologicky, tak by som popremyslala nad zmenou, spolu s tym ze chce este riesit triple testy mi to pride ako dost nestandardny/neinformovany postup 😔

Drzim palce ♥️

martina123s
13. jan 2022

@emalka pravda, ja som hned od gynekologicky isla na morfo a odtial hned na genetiku, vsetko v priebehu dvoch hodin 🤦‍♀️

martina123s
13. jan 2022

A zvlastne, ze vas neposlali na odber choriovych klkov..ale az na amnio.. v kolkom tt ste?

bolarazjedna
13. jan 2022

@cintia31 je to úplne pochopiteľne a normalne, že sa tak cítiš. Odtiaľto nie je dobré východisko, iba zvoliť to menšie zlo. Rozprávali ste sa niekedy s manželom, že čo bude, keď dieťa bude postihnuté? Napr keď ste sa rozhodli pre trisomy... Ze co ak výsledok je pozitívny?
Myslím si, že by sa s vami mal bud obvodný gynekológ, alebo ten na amnio dôkladne a citlivo sa porozprávať, verím, že k takému rozhovoru dôjde, kde môžete prebrať všetky svoje obavy.
Skúste kontaktovať rodiny, ktoré majú dieťa s DS. Možno vám to pomôže v rozhodnutí resp v príprave na výchovu malého človiečika. Deti s DS majú vyššie riziko srdcových chýb, taktiež napr vyššiu šancu na leukemiu, neide len o duševnú zaostalost (ktorá tiež môže byť ľahká aj ťažká forma), majú hypotoniu svalstva, aj motorický vývoj zaostáva, ale v tom dobehnu rovesníkov. Napriek tomu sú veľmi láskavý a mnohým dokážu otvoriť svet v úplne inom svetle. Naozaj by ti pomohlo porozprávať sa s rodičmi s rovnakým priebehom, alebo aspoň prečítať o tom co najviac na nete.
Ak by ste sa rozhodli dieťa nenechať, určite sa obráť na psychológa (obvodný lekár ti vie dat výmenný lístok a sedenia sú zadarmo), pomôže ti hlavne v tom, ako sa neobviňovať, ako prejsť obdobím smútku, ako sa nebáť ďalšiemu tehotenstvu (pravdepodobnosť, že sa to zopakuje, je takmer nulová, to musíš vedieť).

anjelik9993
13. jan 2022

Mojej kamarátke vyšiel test pozitívne, že plod je postihnutý...preskákala rôzne vyšetrenia, genetiku, morfo, plodovku.. samé stresy... povedali, že dieťatko bude davník, aj tvárička sa tak javila... zvažovala potrat, ale "nestihla" ho.. našťastie! má krásnu, zdravú dcérku.. pri treťom jej test vyšiel tiež pozitívne.. tu už vyšetrenia odmietla, že veď nejako bude.. chlapček je takisto zdravý ... tak ja neviem...

martina123s
13. jan 2022

@anjelik9993 to je sice fajn, ale je rozdiel tripple test a trisomy test

cintia31
autor
13. jan 2022

@emalka on šanuje mňa ja zas potrebujem čas , zatiaľ o tom nie som schopná ani rozprávať .Bojím sa že to bude ťažko znášať , teraz momentálne všetko možné robí aby mi pomohol on volal každému lekárovi na miesto mňa , nesmierne veľa o tom čítal .Ja bohužiaľ nemám toľko síl ako on . Ja som to vzdala , noci nespávam a musím neustále niečo robiť aby som mala inde rozum . Bojím sa aj od toho či vôbec budeme môcť mať ešte deti , či to ešte raz zvládneme .

cintia31
autor
13. jan 2022

@martina123s teraz som v 15tt a amnio mi mali robiť teraz utorok ale presunuli mi na 16tt . To vyšetrenie mi nikto zatiaľ nespomínal .

lululilien
13. jan 2022

@cintia31 úplne s tebou prežívam. Dva roky dozadu som si dala robiť trisomy testy a prišiel mi výsledok že na 99,9% moje dieťa má Edwardsov syndróm. Dokonca aj môj gynekológ mi volal a utešoval ma. Môj manžel našiel odborné články o falošných pozitívnych výsledkoch a presvedčoval ma, že to je aj môj prípad. Odôvodňoval to tým, že mám za sebou dva potraty a ich dna mi zostalo v tele. Keď som čakala druhé, boli to dvojičky a jeden plod sa prestal vyvíjať. Bola som na rizikovom. Pred druhým tehotenstvom som spontánne potratila... ale ja som bola pesimista a prežívala som muká. Potom som išla na amnio a výsledky ukázali, že som čakala zdravé babatko a potvrdili manželovu teóriu. Malá nádej tu ešte je. Držím palce aby všetko dobre dopadlo.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martina123s
13. jan 2022

@zazvorka87 dobry den. Aj vy mate dieta s downon alebo skusenosti s takymi detmi? Ked pisete taketo veci?

bolarazjedna
13. jan 2022

@zazvorka87 autorke tento príspevok teraz veľmi pomohol. Dostane ešte veľa podobných reakcií zo svojho okolia, ale naozaj je to netaktné. Je to veľmi ťažké rozhodovanie - ľahko sa súdi, kým nie ste v rovnakej situácii. Akokoľvek sa autorka rozhodne, bude to veľmi ťažké.

Lululilien ti pekne vysvetlila, že prečo môže byť ešte výsledok falošné negatívny.

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martina123s
13. jan 2022

@zazvorka87 to je sice pekne a je to vas nazor. To neznamena, ze zena, ktora to osobne zaziva to citi rovnako. Vas komentar bol nemiestny a necitlivy. Akokolvek sa rozhodne, je to len a len jej vec. A pekne je aj to, ze take dievcatko poznate. Ja pracujem s takymi ludmi kazdy den osem hodin denne. A verte, ze tak ako je kazdy clovek iny, tak aj kazdy clovek s DS je iny.

cintia31
autor
13. jan 2022

ja nemám odvahu nikoho súdiť a jednoznačne nechcem aby niekto šanoval mňa ja som vlastne potrebovala len počuť názory ... začo som nesmierne vďačná . Je to naše prvé vysnívane dievčatko avšak ten pocit nikomu neželam , ale myslim hlavne na ňu aký život jej budeme môcť poskytnúť . V dnešnej dobe si viete predstaviť aby pracoval len jeden člen rodiny aby ste to dieťatko finančne vedeli zabezpečiť . Lebo samozrejme bez peňazí Vám väčšinou nikto ani nepomôže . Čo ak náhodou zomrieme skôr čo s ňou bude ? Slovensko je presne štát na ktoré sa postihnuté deti /ľudia môžu spolahnúť . To je iba štvrťka toho na čom všetkom každý deň premýšlam . Samozrejme súdiť ma môže každý nikomu názor nezoberiem ...
Prvom rade myslim na ňu a nie na seba , môj manžel túžil veľmi po dievčatku neviete si predstaviť aké je to ťažké . Viete vôbec ktoré rozhodnutie je správne lebo ja nie .

martina123s
13. jan 2022

@cintia31 skuste sa skontaktovat s nejakym centrom vcasnej intervencie..robia poradenstvo

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre