Odber krvi na rh faktor v tehotenstve.

veronicka1111111
12. feb 2020

Ahojte, mam taku otazku. Ja mam krvnu skupinu AB- a partner 0+. Som este na zaciatku tehotenstva, ale viem, ze ak by malo dietatko rh pozitiv, mohol by nastat problem. Prosim vas, kedy sa berie krv na vysetrenie protilatok? Vraj u prvorodicky to nie je problem. Ale predsa.... Dakujem za rady. 😊😊

evitka83
12. feb 2020

@veronicka1111111 ale to byva iba pri A skupine, pokial sa nemylim

andrea_82
12. feb 2020

Ak viete rh faktor, netreba to uz vysetrovat. Dolezite je, aby ti po porode pichli injekciu, aby sa pripadne protilatky nedostali do tvojho krvneho obehu. Ak sa nemylim.

merynka3
12. feb 2020

ahoj, ja som druhorodicka, prvy syn bol pozitiv, ja negativ... po porode som dostala protilatky. Teraz som 11tt a krv mi brali uz v 8tt a zatial je to v poriadku, negativne... nemusis sa bat, lekari to kontroluju...
@evitka83 mylis sa

evitka83
12. feb 2020

@merynka3 ok, ja viem, ze u mna riesili, ci muz tiez nie je A, ked ja som A rh pozitiv

saurian
12. feb 2020

myslim ze beru 3x, urcite beru tehotnym s rh-.

majamat
12. feb 2020

@evitka83 urcite to plati pre vsetky krvne skupiny. ak ma dieta RH+ a matka ho nema, je to pre nu cudzoroda latka a preto proti nej bojuje tvorbou protilatok.

merynka3
12. feb 2020

@evitka83 urcite sa pytali ci nie je RH pozitiv... na to sa totiz pytaju kazdej Rh negativnej mamicky. Typ krvnej skupiny nijako plod neovplyvnuje, za to Rh faktor ano.

queen_mary
12. feb 2020

Ja som 0 rh negativ. Brali mi pocas tehotenstva minimalne raz krv kvoli protilatkam. Mali ma rh pozitiv, po porode mi pichli injekciu

merynka3
12. feb 2020

@evitka83 a vlastne ked si RH pozitiv, tak ty si uplne bezproblemov... 🙂

simona92101
12. feb 2020

@veronicka1111111 plati to pre vsetky krvne skupiny,s manzelom mame obaja 0,ja pozitiv on negativ.dcerka ma tiez 0+.brali hned na zaciatku tehotenstva

veronicka1111111
autor
12. feb 2020

@simona92101 a v ktorom tyzdni vam brali krv?

sisa_s
12. feb 2020

Pokial ste nikdy v zivote nemali transfuziu, potraty po 8tt, tak u prvorodiciek nie je riziko 🙂 pri dalsom tehotenstve sa bude riesit injekcia

7rebeka11
12. feb 2020

Neboj sa, lekári to sledujú. Ja mám tiež rh neg. na manželovu skupinu sa nikto nepýtal... Počas tehu som mala 3x testy na protilátky. Dcéra podedila skupinu i faktor po mne, nič mi nepichali. Teraz som 2x tehu, zatiaľ mi brali len raz protilátky, tuším v 12tt a potom v 28tt budú zase

jaskolka
12. feb 2020

@evitka83 je jedno aká je skupina, ak je matka Rh mínus a orecRh plus, vždy, je možnosť, že plod budea plus, a to môže byť problém

jeanne14
12. feb 2020

Krv na protilátky mi brali počas tehu dosť často. Po pôrode pichli rhegu.

evitka83
12. feb 2020

@jaskolka ja sa nehadam, pointa je, ze ja som plus a pytali sa na mojho muza, co mi je teda teraz s odstupom casu divne

simona92101
12. feb 2020

@veronicka1111111 myslim ze to bolo okolo 12teho tyzdna ale niesom si ista

fantinka
12. feb 2020

Ja mam tiez rh-. Pri prvom porode podedil syn po mne, tak nepichali injekciu. Pri druhom dcera podedila muzovu +, tak mi pichli.Pri oboch tehotenstvach mi vysetrovali trikrat protilatky, nikdy som to neriesila a nikdy nebol problem. Nikdy sa ma nepytali na muzovu skupinu, zaujimala ich len moja.

bagre
13. feb 2020

@veronicka1111111 lekár vie, v ktorom týždni sa berie krv na protilátky, neboj sa 😊 . Ja som - muž + a všetky deti tiež plus. Nebol žiadny problém ani raz. Akurát si odkontroluj či ti po pôrode pichnú injekciu pre prípad ďalšieho tehu... pre istotu 😉

meluela
13. feb 2020

@veronicka1111111 protilatky kontroluju kazdy trimester. Teraz je novy pristup a to taky ze v 28--30tt sa podava preventivne rhega/rhophylac aj prvorodickam uz pocas tehotenstva, lebo v urcitom percetne pripadov moze dojst k izoimunizacii uz pocas prveho (bezproblemoveho) tehotenstva. Nie vsetci lekari uz presli na tento postup. Standardom je ze podaju tuto injekciu az po porode. Takisto v pripade amniocentezy, potratu treba tiez podat dostatocne mnozstvo aby nebol problem v dalsich tehotenstvach.

kiki68
13. feb 2020

Mne brali v 10tt myslim, to v ramci prveho trimestra, potom pojdu v 26tt myslim brat a tiez uz mam doma profylaxiu. Ze keby ju treba este pred 28 tt pichat, tak nemusim cakat. Po porode sa pichne zase . Tiez pri krvacani trosku vacsieho rozsahu ako spinenie sa ihned picha rhega.

saurian
14. feb 2020

@merynka3 nie tak celkom v ojedinelych pripadoch (=velmi zriedka) moze dojst k rh-izoimunizacii aj pri rh+ mamicke.....

merynka3
14. feb 2020

@saurian moze byt, priroda je nevyspytatelna 🙂

sweetdreams1
14. feb 2020

@veronicka1111111 mne brali trikrát krv počas tehotenstva a vždy kontrolovali aj protilátky, sestrička to mala poznačené červeným v tehotenskej knižke. V každom trimestri raz. Pri prvom tehotenstve by to nemal byť problém, ale kontroluje sa to. Po pôrode ti pichnúť protilátky iba ak dieťa bude rh pozitiv a musia to pichnúť do 72 hodín.

nikolatom
17. mar 2021

Dobrý deň.... Som prvorodicka a doktorka mi ani nevysvetlila nič ohľadom krvi a odberu.... Včera mi len vravela, že zoberieme krv na protilátky dom 0+....viete mi bližšie povedať ohľadom toho... Taktiež prečo sa pichaju potom ženy po pôrode??

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre