Je normálna prítomnosť Rh protilátok v krvi po podaní Rhophylacu?

Zodpovedané
25. júl 2021

Dobrý deň,

v 26. týždni mi bola odobratá krv na vyšetrenie prítomnosti RH protilátok. Výsledok bol pozitívny a protilátky boli prítomné. Doktorka to odôvodnila podaním Rhophylacu 1500 IU po amniocentéze vykonanej v 17. týždni.

Moja krvná skupina je A negatív, manžel je B pozitív. Jedná sa o druhé tehotenstvo. Po pôrode prvého dieťaťa (AB+) mi bol podaný Rhophylac.

Sú v mojom prípade na mieste obavy z tohto výsledku?

Je prítomnosť Rh protilátok v krvi po podaní Rhophylacu normálna?

Ak áno, ako dlho po podaní sú protilátky v krvi prítomné?

Ďakuem

Dobrý deň,

výsledky testov na protilátky môžu byť významne pozmenené podaním anti-D imunoglobulínu pomerne dlhú dobu, je to veľmi individuálne. Ide o tzv. falošne pozitívne výsledky.

Za predpokladu, že je Vaše dieťatko Rh(D) pozitívne (môže byť aj Rh(D) negativ po Vás), včas podaný anti-D globulín v postačujúcej dávke zabráni imunizácii vo viac ako 99 % prípadoch.

Nemusíte sa preto obávať.

Mala by sa však sledovať ich hladina a prípadný vzostup, rovnako je potrebné sledovať stav plodu. Ak by sa hladina protilátok zvyšovala alebo by plod vykazoval známky anémie, potom je potrebné sledovanie v rizikovej ambulancii.

Ide však o veľmi vzácne prípady.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník