Máte krvnú skupinu Ab Rh faktor?

livi28
26. feb 2014

Nájde sa tu nejaké žieňa, ktoré je tehotné a má krvnú skupinu AB-? Myslíte, že neskôr v tehotenstve bude s touto krvnou skupinou problém pre malé?

alenockap
26. feb 2014

ja som A- a s tým je problém, ak muž má A+...ale len viac som sledovaná, viac mi berú krv na protilátky.... a po porode prvého som dostala injekciu, aby som pri druhom nemala problém....ale ako to je ked si Ab to neviem 🙂

luba28
26. feb 2014

mas najvzacnejsiu krvnu skupinu na svete,....je velmi malo ludi,ktori ju maju,....problem moze byt ak tvoj partner bude +,.....ale pri 1.tehotenstve väcsinou problem neni,...pichnu ti reagu po porode a ta zabrani vytvaraniu protilatok pri dalsom tehotenstve,....neboj,v dnesnej dobe sa uz vsetko podchyti na zaciatku a v poriadku porodis,.... 🙂 🙂 🙂

@alenockap je jedno aka je KS,...tu ide o Rh factor,...cize tak ako u tvojej A- tak isto aj u jej AB- ak partner bude Rh +

katrinka8
26. feb 2014

Suhlasim s vyssie uvedenym, nezalezi na KS ako takej, ale skor na tom Rh. Ak si Ty minus a partner plus, vtedy je nutne viac sledovat protilatky. Ak babatko zdedi plus (ze budete mat opacnu), tak dostanes po porode rhegu (injekciu) a pol roka po porode pojdes opat na kontrolu protilatok. Pri dalsom tehotenstve je postup taky isty - viac kontrol krvi kvoli protilatkam, po porode rhega + kontrola protilatok. Skus si vygooglit "Rh inkompatibilita", najdes podrobnejsie vysvetlenie 😉 Nemusis sa vobec obavat, ja mam 2 deticky, mam Rh- a manzel ma Rh+ - obidve deticky zdedili po manzelovi Rh+. Pre chlapca je to asi jedno, ale pre dievcatko je lepsie, ked ma Rh+ kvoli teda tehotenstvu buducemu 😀 V dnesnej dobe to uz ale nie je naozaj ziaden problem.
Ak ste obaja s partnerom Rh- , nic sa nedeje, lebo babatko nema ako zdedit Rh+ a matkina krv nema moznost si vytvarat proti jeho krvi protilatky.

dadka28
26. feb 2014

ahoj ja mam B-,manzel 0...obaja maly maju plusky...s tym mladsim vyslo po porode nieco s krvou,ale kedsa sledoval tak sa to vyrovnalo...je to uz oukej...

slniecko2
26. feb 2014

Po pôrode zoberú bábätku krv a ak ono bude mať rh faktor + tak ti pichnú injekciu na zabránenie tvorby protilátok. Musí sa pichnúť do 72 hodín. Ak bábo bude mať mínuskový faktor, nič sa nedeje a nič ti nepichnú. Nemusíš sa vôbec báť, len si skontroluj či máš dobrú skupinu a faktor napísanú v karte, lebo niekedy sú takí šikovníci, že ti príde zlý výsledok z labáku ako mne alebo mojej gynči- keď bola v pôrodke mali pre ňu nachystanú úplne inú krv-keby mala komplikácie, tak ju ňoou zabijú 🙄

kadri
26. feb 2014

nie je celkom jedno aka je krvna skupina. existuje aj inkompatiblita v systeme AB0, ak ma zena krvnu skupinu 0 a dieta A alebo B. je to vsak zriedkavejsi vyskyt a mensie riziko hemolytickej choroby novorodenca ako pri Rh inkompatibilite

niki101988
26. feb 2014

Gratulujem, krásna krvná skupina
Chcem sa opýtať a daruješ aj krv?
Ako písali baby vyššie ide o Rh faktor a nie o to aká je krvná skupina. Dnes už je všetko toto podchytené.
U bábatka sú dve možnosti ak bude inkopatibilita urobia mu exsangvinačnú transfúziu a bude, alebo v prípade novorodeneckej žltačky sa trošku viac bude svietiť pod lampou.
Riešila by som to s lekárom najma, ale v prípade Tvojej krvnej skupiny sa isto majú na pozore

jarmila1977
26. feb 2014

Ja mam ab- a manzel ma a-.vsetky nase deti maju rh negativny a pri ziadnom som problemy nemala 🙂

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
malka
26. feb 2014

@jarmila1977 @dominika1988 ak maju manzelia rovnaky Rh faktor, vo vasom pripade je to tak, tak sa to neriesi. Riesi as to v pripade ked je matka Rh- a otec Rh+.Ja mam tiez AB- a manzel ma A+ , mame tri deticky, prve a druhe zdedilo rh faktor po manzelovi, takze maju Rh+, po porode mi pichli anti-D globulin (rhega) a tretie nase dieta ma Rh-, takze mi nic nepichali, kedze ma rovnaky Rh ako ja. Samozrejme som mala sledovane protilatky pocas tehotenstva. Na nete je vela clankov o Rh inkompatibilite matky a dietata ;)

satanka1
26. feb 2014

@dominika1988 ked je rh + u matky tak to nikto nerieši,problém je rh-.,takisto ,ked majú obaja rodičia rh -,tak nie je čo riešiť @jarmila1977 .
ja mám 0 neg,obe deti A1 pozitív...problém bol pri oboch s tým rh faktorom ,aj s ABO inkompatibilitou...mali im robiť transfúziu,nakoniec sme sa tomu vyhli a obaja mali veľmi silnú žltačku.Po obidvoch mi pichali rhegu.
Pred 2 mesiacmi som potratila (MA v 9 tt) a neviem o tom,že by mi rhegu pichali.Snád mi ju dali,vtedy ma to nenapadlo riešiť.