Je v poriadku, keď sa nám s dcérou nezhoduje Rh faktor?

Zodpovedané
14. dec 2019

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom krvnej skupiny. Ja mám krvnú skupinu AB pozitív, manžel má 0 pozitív a dcére vyšlo, že má krvnú skupinu A negatív. Nezhodujú sa nám Rh faktory.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

to je úplne normálne.

Pri Rh faktore máme vždy jednu alelu od otca, druhú od matky - ak je človek Rh pozitívny - môžu tie alely byť Dd (to je ako keby Rh + a Rh - alela - ale výsledné je vždy Rh +, ktoré "prevažuje").

Keď takéto alely máte aj Vy, aj Váš muž, tak dcérka mohla zrovna od oboch dostať tú alelu s malým d (ktorá je Rh negatívna) a tým pádom je dd a teda Rh negatívna - Rh negatívni ľudia majú vždy iba dve negatívne alely dd.

Neviem, či je to úplne zrozumiteľné, preto Vám tu skopírujem link , na ktorom je tabuľka prehľadná a bude Vám to hádam jasnejšie 🙂 https://primar.sme.sk/kalkulacky/krvna-skupina-...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas