Pred Vianocami porodím. Mám cez sviatky vziať k nám moju mamu, ktorá je nečistotná a nič nepomôže?

Zodpovedané
9. okt 2023

Dobrý deň,

2 týždne pred Vianocami budem mať plánovanú sekciu. Mám 14-ročné a 2-ročné dieťa, takže toto je moje tretie tehotenstvo. Rozmýšľam, čo cez sviatky s mamou. Žije sama, má iba nás a každý rok je na Vianoce 3 dni u nás. Vzťahy sú relatívne dobré, avšak sme s mamou veľmi rozdielne. Plus máme inú predstavu o hygiene a čistote v domácnosti. Neraz bola z toho napätá atmosféra. Môj hygienický štandard je výrazne vyšší ako jej. A to nie som nejaká extrémne poriadkumilovná, veď pri deťoch sa ani nedá.

Neznášam, keď je v mojej kuchyni. Ona je chaotická a urobí mi neporiadok. Jej domácnosť je v žalostnom stave. Keď sme jej boli v lete zablahoželať k sviatku, povedala som jej, že sme tu poslednýkrát. Ani deti k nej nechodia. Bojím sa, že niečo dostanú. Nemám ani záujem tam jesť. Jej prítomnosť na Vianoce 2 týždne po pôrode mi príde nevhodná z dôvodu mojej psychickej pohody. Tiež mám obavy púšťať k bábätku takého človeka. Navariť mi nenavarí, nepoupratuje, možno by iba dvojročné dieťa vzala von.

Na druhej strane, viem, že nikoho nemá okrem nás. Teda má ešte sestru. Mne je nepríjemné nechať ju samu. Avšak po pôrode môžem byť sebecká, či dokonca mala by som.

Čo si o tom myslíte?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu dôveru a otvorenosť. Čo cítite a popisujete je v úplnom poriadku. Môžete si skutočne dovoliť odkomunikovať so svojou mamou svoje hranice. Krásne si uvedomujete Vaše rozdiely a myslím, že ste si vlastne odpovedali sama.

Myslím si, že 2 týždne po pôrode sa Vám môže hodiť niekto zodpovedný a niekto komu dôverujete napríklad aj s tým, že zoberie von Vaše dvojročné dieťatko, zabaví ho a zahrá sa s ním. Ak by ste zobrali mamu na 3 dni k Vám v tomto období, tak je potrebné vopred si vykomunikovať Vašu predstavu. Nechcete, aby bola vo Vašej kuchyni. Resp. chcete, aby dodržiavala hygienu - umyť si ruky, čistý uterák. Teda čokoľvek, čo považujete za štandard vy.

Jednoducho odporúčam čo najskôr s Vašou mamou otvoriť túto tému a nastaviť si hranice.
Ak neviete ako presne na to, pridajte sa na môj webinár "HRANICE - nastavenie, chyby a riešenie konfliktov s narušiteľmi hraníc"

Po tomto webinári budete schopná:

  • definovať a pomenovať svoje hranice,
  • vyhnúť sa bežným chybám pri nastavovaní hraníc,
  • používať stratégie na udržanie svojich hraníc,
  • pochopíte, o ktorých hraniciach sa dá vyjednávať,
  • vyrovnať sa s narušiteľmi tvojich hraníc.

Súčasťou ceny je - pracovný list a videozáznam. Prístup k nemu je časovo neobmedzený.

Lístok si kúpite tu: https://www.600nedelie.sk/shop/p/webinar-hranic...

Držím palce a prajem príjemné dni

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk