Čo bude najlepšie pre staršieho súrodenca po narodení bábätka?

Zodpovedané
9. apr 2023

Dobrý deň,

dcérka mala v decembri 3 roky a od decembra začala chodiť do škôlky. Ja som tehotná a cez leto sa nám narodí bábätko. Dcérka sa veľmi teší, stále sa o tom rozprávame. Od februára bola v škôlke často chorá. Celý február a marec - týždeň škôlka, dva týždne doma. Ja som musela kvôli tehotenstvu zostať na PN. Rozhodla som sa, že si dcérku nechám celý apríl doma, nech sa riadne prelieči a je mimo väčšieho kolektívu. V máji a júni pôjde do škôlky a cez leto bude doma.

Dcérka je veľmi spoločenská. Od 1,5 roka sme chodili na herničky pre deti a v podstate do troch rokov nebola chorá skoro vôbec. Zvažujem, že by som ju dala od septembra do škôlky - od ôsmej do tretej, alebo by sme jej dali dva krúžky 2x v týždni po 1 - 2 hodiny. Hlavne mi ide o to, aby nebola vo väčšom kolektíve kvôli tomu, aby nebola často chorá aj kvôli nej aj kvôli bábätku. Chcem, aby bola medzi deťmi.

Dnes sme boli spolu na herničke, boli tam aj menšie aj väčšie deti a hneď sa s každým pekne hrala, rozprávali sa. Je vidieť, že je rada medzi deťmi. Aj doma sa často hrá na škôlku. So škôlkou, do ktorej chodí som veľmi spokojná. Majú tam mladé učiteľky a stále s deťmi niečo robia. Dcérka o nich pekne hovorí. Keď zo začiatku začala chodiť do škôlky, tak bola uplakaná - cez deň v škôlke vraj dobre. Keď som pre ňu prišla, tak zostala taká uplakaná, akoby si ventilovala emócie. A to hlavne v tom čase, keď som začala chodiť po materskej do práce a začala som chodiť pre ňu neskôr. Vtedy bola uplakaná. Keď som už zostala na PN a zo škôlky som ju brala hneď o tretej, keď sa vyspinkala a napapala, tak bola úplne spokojná.

Bude stačiť, keď bude medzi deťmi na krúžkoch?

Mám ju dať do škôlky, aby mala socializáciu?

Alebo až vtedy, keď bude bábätko trochu väčšie?

Čo by bolo pre dcérku, pre mňa a bábätko najlepšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

mojou odpoveďou by som Vás chcela podporiť v tom, že vy ako matka najlepšie poznáte svoje dieťa, Vašu rodinnú situáciu a zároveň sama seba, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť.

Každé dieťa je iné, rastie a mení sa.

Konkrétne k vašim otázkam:

Bude stačiť, keď bude medzi deťmi na krúžkoch?
Odporúčam zistiť si, že ako je v rámci krúžkov pracované s deťmi, čo sa učia, aká je ich rutina a "osnovy". Od toho by som sa odpichla, či to je pre Vás dosť. Určite bude rozdiel medzi škôlkou a krúžkom, čo sa týka rozvoja schopnosti a vedomostí dieťatka. A rozdiel ako píšete je ja časový. Odporúčam prihliadať aj na seba, bábätko. A aj na to, či máte niekoho, kto by Vám pomohol s odprevadením a s vyzdvihnutím z krúžkov.

Mám ju dať do škôlky, aby mala socializáciu?
Opať záleží na Vás a na tom aké je Vaše dieťatko. Deti majú radi rutinu a pocit istoty. Ak už začala chodiť do jedného prostredia, kde je spokojná, tak prechod do iného by mohol byť pre ňu náročnejší. Neznamená to, že ak by ste zvážili Vaše možnosti a rozhodli by ste sa len pre krúžky, že by ste spoločne prechod nezvládli. Len je dobré zvážiť si plusy a mínusy a podľa svojich vlastných rodičovských hodnôt sa rozhodnúť.

Alebo až vtedy, keď bude bábätko trochu väčšie?
Tu by som odporúčala zvážiť, akú budete mať po pôrode pomoc a podporu pre seba. Je dobré zabezpečiť si výpomoc na dlhšie ako len 6 týždňov po pôrode. Nakombinovať to s partnerom, najbližšou rodinou, či so službami duly, výpomoc do domácnosti, či opatrovateľka /všetko podľa Vašich možností/. I keď sa staršie dieťatko teší na príchod súrodenca, treba si uvedomiť, že je to 3-ročné dieťa, ktoré si ešte neuvedomuje, aké zmeny s príchodom bábätka prídu. Je dobré nastaviť si reálne očakávania a pripraviť sa nato, že prejavy žiarlivosti sú normálnym prejavom a spracovávaním zmeny.

Čo by bolo pre dcérku, pre mňa a bábätko najlepšie?
Odpoveď určite nájdete. Odporúčam si spísať plusy a mínusy oboch variant, ktoré zvažujete a pozrieť sa na Vaše rodičovské hodnoty a z nich Vám potom vznikne výsledok.

Pripravujem webinár pre druhorodičky, ktorý slúži ako príprava pre ženu na šestonedelie. Viac nájdete tu: https://www.600nedelie.sk/shop/p/priprava-na-dr...

Ak by ste potrebovali lepšiu navigáciu vo Vašich hodnotách, vo webinári "Pocity viny v materstve" mám k tomu veľmi efektívne cvičenie. Videozáznam nájdete tu: https://www.600nedelie.sk/shop/p/videozaznam-we...

Z pohľadu chorobnosti je reálne očakávať, že staršie dieťatko môže domov nosiť bežné detské virózy či z ihriska, alebo z krúžkov a mladšie dieťatko si tak bude budovať imunitu už od začiatku. Toto je niečo, čo neviete mať plne pod kontrolou.

Aby ste dopriali staršiemu dieťatku čo najpríjemnejší prechod zo stavu jedináčika, môžete ho niekoľko týždňov po pôrode nechať s Vami doma. Teda s tým, že neskôr nastúpi do škôlky. Možno by sa dalo v škôlke dohodnúť skrátený režim, resp. len na pár dní do týždňa. Skúste sa s nimi porozprávať o Vašej situácií, môžu Vám dopomôcť k jej vyriešeniu.

Držim palce na Vašej ceste materstvom.

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk