Je možné po pôrode zistiť, či sú dvojičky jednovaječné alebo dvojvaječné?

Zodpovedané
13. sep 2020

Dobrý večer,

mám takmer 11 mesiacov staré dvojičky dievčatá. Že sú 2, lekár zistil až v 15+6tt. Hneď som sa sa pýtala, či sú jednovaječné alebo dvojvaječné. Odpoveď bola, že na jednoznačné určenie je už neskoro.

Mali síce každá svoj vnútorný obal, no placenta nebola jasná. Celé tehotenstvo ma sledovali ako keby mali spoločnú placentu. Po pôrode som už informáciu o počte placent nedostala. Dievčatá sa veľmi podobajú, je problém ich rozlíšiť.

Je možné určiť aj takto neskoro, či sa náhodou nejedná o jednovaječné dvojičky?

Sú dostupné nejaké testy, ktoré dokážu túto otázku zodpovedať?

Ak áno, aké testy to sú a ako sa k nim dá dostať?

Ďakujem

Dobrý deň,

na najpresnejšie určenie toho či sú dvojičky jednovaječné alebo dvojvaječné treba spraviť DNA testy.

Tento test sa dá spraviť kedykoľvek počas ich života, keďže dvojvaječné dvojičky budú mať DNA podobnú ako súrodenci (tj. približne 50%) , avšak jednovaječné dvojičky budú mať takmer identickú DNA (sú tam len maličké zmeny, vďaka ktorým je napríklad možné určiť pri potrebách forenznej vedy, o ktoré z dvojčiat sa jedná).

Sú dostupné rôzne testy, napríklad tu môžete nájsť TWIN TEST, ktorý Vám s vysokou presnosťou dá odpoveď na Vašu otázku.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem vám pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko