Aká je šanca na autizmus po ICSI?

Zodpovedané
1. máj 2022

Dobrý deň,

v rodine máme dievčatko s Aspergerovým syndrómom + viac diagnóz.

Moja mama je najmladšia a má 4 sestry.

  • Najstaršia sestra má 3 deti (40 roční) a 4 vnúčatá (12 - 25 ročné) - všetci zdraví.
  • Druhá sestra má 2 deti (syna a dcéru) (cca 38 roční) a 3 vnúčatý. Jej syn (jeho manželka silno fajčila počas tehotenstva) má 13 ročné dievčatko s Aspergerom. Jej dcéra má 2 zdravé deti.
  • Tretia sestra má 2 deti (okolo 40 +-) a nemá vnúčatá.
  • Štvrtá sestra má 2 deti (okolo 35) a 4 vnúčatá (3 chlapcov a 1 dievčatko) - všetci zdraví.

Moja mama - 2 dcéry a zatiaľ má 1 vnuka - môjho ročného syna.

Syna máme z ICSI. Brala som na začiatku Medrol (kortikosteroid) na udržanie tehotenstva. Musela som chodiť na infúzie intralipidov, pichať si Fraxiparine a bola som dosť vystresovaná celé tehotenstvo, aby som nepotratila. Syn mal iba 2 750 g a narodil sa cisárskym rezom. Mal slabšie bruško, kvôli ktorému sme trošku cvičili na lopte + má slabinovú herniu.

Syn je zlatý a všetko ho zaujíma. Veľa sa smeje, usmieva sa, žiada si pozornosť. Sleduje ľudí, sleduje detičky. Ukazuje mi svoje hračky. Dáva mi ich do ruky. Cumlík do mojich úst. V 9. mesiaci začal ukazovať rukou na veci, ktoré poznal a sem tam na veci, ktoré chcel. Dával papá, ale teraz cca týždeň štrajkuje. Štvornožkuje, chodí zatiaľ opatrne okolo nábytku.

Je tam šanca, že bude autista?

Ďakujem

Dobrý deň,

poruchy austistického spektra sú komplexnými ochoreniami s komplexnou genetikou. Z Vami poskytnutých informácií mi nevychádza vyššie riziko výskytu ASD u Vášho synčeka. Pokiaľ sa niečoho takého obávate je potrebné navštíviť odborníka, avšak vo veku 9 mesiacov je ešte skoro.

Približne v 15. mesiaci je možné spozorovať prvé náznaky a diagnostikovať poruchu autistického spektra.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko