Aký je význam Nifty testu?

Zodpovedané
23. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom Nifty testu. V tehotenstve sme si ho dali urobiť a všetko bolo v poriadku. Synčeká máme z IVF/ICSI a často čítam negatívne skúsenosti s očkovaním a ICSI oplodnením.

Konkrétne sa bojím MMR očkovania, autizmu a epilepsie. Čítala som, že v 99% to nebolo spojené s ICSI. My sme pri tejto metóde využili aj MACS separáciu spermií. Teda, aby vybrali nielen pekné, ale aby boli aj zdravé zvnútra.

V rodine máme jedno 11 ročné dievcčatko s Aspergerovým syndrómom. Je to dcérka môjho bratranca. Moja mama má 4 súrodencov a druhej najstaršej syn má túto dcérku. Moja mama je najmladšia. V rodine máme celkovo cca 14 deti. Bratrancova manželka fajčila počas tehotenstva a dcérku trochu zanedbala. Stále bola chorá.

Mám sa obávať?

Synček má 10 mesiacov, je živý, veľmi zlatý, komunikatívny, veľa sa smeje, jeho oči rozprávajú. On ešte nie. Zatiaľ iba sem tam, mama, baba, tata, tete, jeeej, mnam, ham, daj, a hatlatiny. Ukazuje často aj obidvoma rukami, na 90% vystrčí aj ukazováky a aj máva obidvoma. Dostal aj živú vakcínu rotavírus a nemal žiadne problémy. Pri prvej vakcíne do nohy bol malátny a spavý cca 3 dni. Pri druhej mal červené a opuchnuté miesto.

Mám synčeka dať očkovať proti MMR?

Aký je význam Nifty testu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som si úplne istá, že chápem Vašej otázke. Neivazívne testy z krvi matky, akými je aj NIFTY nevedia poukázať na riziko výskytu autizmu. Toto nie je možné z viacerých dôvodov. Napríklad z toho, že nesledujú gény, o ktorých už dnes vieme, že sú spojené s výskytom ASD - porúch autistického spektra. Avšak dôležitejšie je, že zatiaľ nepoznáme väčšinu genetických vplyvov na vznik týchto porúch, takže nevieme ani čo presne by sme mali hľadať.

Na základe Vami popísaných informácií nie je dôvod, prečo by synček nemal byť očkovaný MMR vakcínou. Jej očkovanie nemá priamy vplyv na vývoj ASD avšak je pravdou, že príznaky autizmu sa obvykle nedajú identifikovať skôr ako v približne čase kedy sa očkuje práve touto vakcínou.

Odborné štúdie nepoukazujú na zvýšené riziko komplikácií po očkovaní pokiaľ bolo dieťa splodené vďaka asistovanej reprodukcii.

Nerozumiem, akú súvislosť s tým má mať NIFTY test.

Prajem všetko dobré.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko