Čo znamená pálenie na chrbtici?

Zodpovedané
27. mar 2024

Dobrý deň,

už vyše mesiaca cítim na chrbtici intenzívne pálenie, ktoré sa prejavuje hlavne pri nejakom útlaku, najčastejšie v ľahu. Postupne sa k páleniu pridala aj bolesť a stuhnutosť chrbtice. Okrem toho som sa v oblasti chrbta výraznejšie potím pri chôdzi. Pred 3 mesiacmi som prekonala Covid-19. Mala som po ňom problémy so spánkom, výkyvy nálad, úzkosti, nechutentvo a cítila som sa vyčerpané. Tieto problémy postupne vymizli, avšak pálenie v chrbtici ostalo.

Môže sa v tomto prípade taktiež jednať o následok Covidu-19?

Bolo by lepšie navštíviť nejakého odborníka?

Ďakujem

Dobrý deň,

bolesť a pálenie chrbtice môže mať naozaj veľa príčin. Môže ísť o poruchy pohybového aparátu. Ďalej môže ísť o príčiny: neurologické, zápalové, psychosomatické (úzkosť, stres), onkologické. Môže ísť tiež o prenesenú bolesť z vnútorných orgánov. Pálenie môže byť príznakom nuropatickej bolesti, ktorá pochádza priamo z poškodenia nervového systému. Táto bolesť je patologická a nemá ochranný charakter. Takúto bolesť môže vyvolávať napríklad priamy útlak nervu, alebo opuch v prípade zápalového procesu.

Je nutné absolvovať vyšetrenia chrbtice. Lekár by Vám mal odobrať anamnézu, vyšetriť pohyblivosť chrbtice, reflexy, mal by Vás poslať na dalšie potrebné vyšetrenia ako MRI alebo CT. Odporúčame navštíviť neurológa alebo fyziatra.

Bohužiaľ ako fyzioterapeut nedokážem určiť, či tieto bolesti môžu byť následkom Covidu- 19. No skôr nie.

Prajem Vám pekný deň!
Mgr.Radka Komárová
web: www.orthospine.sk